Co tam 5G. 6G ma osiągnąć transfery mierzone w Tb/s

Co tam 5G. 6G ma osiągnąć transfery mierzone w Tb/s
Patryk Korzeniecki

20.11.2019 15:30, aktual.: 20.11.2019 16:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

6G pozwoli na osiągnięcie niespotykanych do tej pory parametrów.

5G jest prężnie rozwijającą się technologią i wszystko wskazuje na to, że za jakiś czas stanie się obowiązującym standardem - tak jak sieć 4G w tej chwili. Biorąc pod uwagę rozwój poprzednich sieci (2G, 3G i 4G) możemy liczyć na to, że 5G upowszechni się w ciągu 5 lat.

Mimo że 5G jest jeszcze raczkującą technologią, to badacze już zajmują się 6 generacją.

Na "Światowej Konferencji nt. Technologii informacyjnych i Komunikacyjnych w Przyszłości", Yu Shaohua z Chińskiej Akademii Inżynierii wygłosił przemówienie zatytułowane "Charakterystyczne zastosowania i sprzęt są kluczem do sukcesu 5G".

6G - co nam zaoferuje?

Yu Shaohua zapowiedział, że sieć 6G zapewni doświadczenie nazwane TRUST, czyli szybki i niezawodny transfer o wysokiej częstotliwości i milisekundowym opóźnieniu, który jest odporny na przeciążenia.

Sieć 5G na tę chwilę pozwala realnie na uzyskanie kilkuset megabitów na sekundę. Teoretycznie możliwe są jeszcze większe transfery, np. 2,7 Gb/s - tyle maksymalnie deklaruje południowokoreański operator KT.

W przypadku sieci 6G Prędkość nie będzie mierzona w Gb/s, ale w Tb/s.

Obraz

Yu Shaohua powiedział również, że każda generacja komunikacji mobilnej miała swoje charakterystyczne zastosowania. 2G to połączenia głosowe i SMS, 3G używany był do łączenia się aplikacji z siecią, włączając w to CRBT, MMS, połączenia wideo itp. 4G usprawnił usługę lokalizacji, poza tym używany jest w podobnych zastosowaniach co 3G.

Sieci 6G i 5G w przyszłości

5G i jego zastosowania zostały podzielone na trzy działy: człowiek, sieć i materiał. Poza tym wyróżniono pięć głównych aplikacji 5G: szerokopasmowa konsumpcja osobista, sieci samochodowe, zdalne sterowanie, przemysłowy internet i przeznaczenia miejskie. Inwestycja w 5G będzie z pewnością większym przedsięwzięciem niż 4G.

Szybki i pozbawiony opóźnień internet 5 i 6 generacji może zmienić otaczającą nas rzeczywistość dużo bardziej niż sieć 4G. Znajdzie szerokie zastosowanie w dziedzinie internetu rzeczy, automatyzacji, inteligentnych domach i transporcie, zwłaszcza w dziedzinie pojazdów autonomicznych.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)