Co tam 5G. 6G ma osiągnąć transfery mierzone w Tb/s

6G pozwoli na osiągnięcie niespotykanych do tej pory parametrów.

Co tam 5G. 6G ma osiągnąć transfery mierzone w Tb/s
Patryk Korzeniecki

20.11.2019 | aktual.: 20.11.2019 16:30

5G jest prężnie rozwijającą się technologią i wszystko wskazuje na to, że za jakiś czas stanie się obowiązującym standardem - tak jak sieć 4G w tej chwili. Biorąc pod uwagę rozwój poprzednich sieci (2G, 3G i 4G) możemy liczyć na to, że 5G upowszechni się w ciągu 5 lat.

Mimo że 5G jest jeszcze raczkującą technologią, to badacze już zajmują się 6 generacją.

Na "Światowej Konferencji nt. Technologii informacyjnych i Komunikacyjnych w Przyszłości", Yu Shaohua z Chińskiej Akademii Inżynierii wygłosił przemówienie zatytułowane "Charakterystyczne zastosowania i sprzęt są kluczem do sukcesu 5G".

6G - co nam zaoferuje?

Yu Shaohua zapowiedział, że sieć 6G zapewni doświadczenie nazwane TRUST, czyli szybki i niezawodny transfer o wysokiej częstotliwości i milisekundowym opóźnieniu, który jest odporny na przeciążenia.

Sieć 5G na tę chwilę pozwala realnie na uzyskanie kilkuset megabitów na sekundę. Teoretycznie możliwe są jeszcze większe transfery, np. 2,7 Gb/s - tyle maksymalnie deklaruje południowokoreański operator KT.

W przypadku sieci 6G Prędkość nie będzie mierzona w Gb/s, ale w Tb/s.

Obraz

Yu Shaohua powiedział również, że każda generacja komunikacji mobilnej miała swoje charakterystyczne zastosowania. 2G to połączenia głosowe i SMS, 3G używany był do łączenia się aplikacji z siecią, włączając w to CRBT, MMS, połączenia wideo itp. 4G usprawnił usługę lokalizacji, poza tym używany jest w podobnych zastosowaniach co 3G.

Sieci 6G i 5G w przyszłości

5G i jego zastosowania zostały podzielone na trzy działy: człowiek, sieć i materiał. Poza tym wyróżniono pięć głównych aplikacji 5G: szerokopasmowa konsumpcja osobista, sieci samochodowe, zdalne sterowanie, przemysłowy internet i przeznaczenia miejskie. Inwestycja w 5G będzie z pewnością większym przedsięwzięciem niż 4G.

Szybki i pozbawiony opóźnień internet 5 i 6 generacji może zmienić otaczającą nas rzeczywistość dużo bardziej niż sieć 4G. Znajdzie szerokie zastosowanie w dziedzinie internetu rzeczy, automatyzacji, inteligentnych domach i transporcie, zwłaszcza w dziedzinie pojazdów autonomicznych.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)