Android 13 już jest. Aktualizacja pierwszych smartfonów ruszyła
Nieco ponad pół roku po wydaniu wersji deweloperskiej, Android 13 oficjalnie trafił do użytkowników. Co nowego w najnowszej wersji systemu?
16.08.2022 | aktual.: 17.08.2022 16:05
Podczas lutowej prezentacji Androida 13, Google opublikował harmonogram, który zakładał wypuszczenie przynajmniej 6 wersji testowych i finalną premierę w sierpniu. Testy najwidoczniej przebiegły pomyślnie, bo wstępnych założeń udało się dotrzymać.
Android 13: co nowego? Google publikuje listę najważniejszych funkcji
Nowa wersja systemu wnosi usprawnienia w języku projektowania Material You. Do kolorystyki tapety ma się dostosowywać nie tylko interfejs aplikacji, ale i ich ikony.
Android 13 pozwala także ustawić język interfejsu niezależnie dla każdej aplikacji z osobna.
Google zaprojektował nowy odtwarzacz multimediów, którego wygląd ma się dynamicznie dopasowywać do rodzaju treści. Player ma wyglądać inaczej, gdy użytkownik słucha muzyki, a inaczej, gdy odtwarzany jest podcast.
W oprogramowaniu zaimplementowano usprawniony tryb mający ułatwić zasypianie. Przed położeniem się spać Android 13 ma m.in. przyciemnić tapetę, by przyzwyczaić wzrok do ciemności.
Aplikacje pozwalające na edytowanie czy udostępnianie zdjęć nie będą już zyskiwać dostępu do całej galerii lub albumów. Od teraz uprawnienia obejmują jedynie pojedyncze pliki wskazane przez użytkownika.
Android 13 dostał również bezpieczniejszy schowek. Gdy użytkownik skopiuje poufne dane takie jak adres e-mail, numer telefonu czy dane logowania, zostaną one po jakimś czasie automatycznie usunięte ze schowka oraz historii.
Google wprowadził także ważną zmianę w powiadomieniach. Od teraz każda nowa aplikacja będzie prosić o zgodę na wyświetlanie notyfikacji. Dotychczas takie zezwolenie było przyznawane domyślnie.
Nowa wersja systemu wnosi natywne wsparcie dla technologii dźwięku przestrzennego zmienia Spatial Audio. Odpowiada ona za śledzenie ruchu głowy po założeniu słuchawek i regulację dźwięku w taki sposób, by sprawiał on wrażenie dobiegania od strony ekranu.
Android 13 dostał również obsługę standardu Bluetooth LE Audio. Zapewnia on m.in. lepszą jakość dźwięku przy niższym poborze energii, niższe opóźnienia i możliwość przesyłania dźwięku do wielu urządzeń jednocześnie.
Spore usprawnienie dla użytkowników Chromebooków to możliwość strumieniowego przesyłania komunikatorów. Użytkownik będzie mógł odpisać na wszystkie wiadomości bez konieczności sięgania po telefon.
Android 13 wkrótce ma zostać uzbrojony we wspólny schowek. Tekst czy zdjęcie będzie można np. skopiować na telefonie, a wkleić na tablecie.
Nowa wersja systemu ma jeszcze lepiej działać na tabletach. Google chwali się dodaniem paska zadań, który daje wygodny dostęp do zainstalowanych aplikacji, pozwalając na ich wygodne wyświetlenie na współdzielonym ekranie.
Dodatkowo tablety z Androidem 13 mają natywnie rejestrować dotyk dłoni i rysika niezależnie. Ma to zapobiec przypadkowym kliknięciom np. podczas szkicowania.
Sporo zmian zaszło także pod maską. Google dodał m.in. obsługę wektorowych emotikonów, które mają ładować się szybciej i być idealnie ostre niezależnie od rozmiaru. Jest też obsługa standardu MIDI 2.0, który ma zapewnić bardziej precyzyjną komunikację z instrumentami i innym sprzętem muzycznym.
Android 13: aktualizacja. Kiedy i dla jakich smartfonów?
W pierwszej kolejności Android 13 trafił do użytkowników smartfonów z linii Google Pixel (od 4 w górę).
Jeszcze w tym roku nowa wersja systemu ma wylądować na pierwszych smartfonach marek Samsung, Xiaomi, Motorola, OPPO, OnePlus, realme, vivo, ASUS, Nokia, Sony, Sharp, Tecno, iQOO i innych. Można oczekiwać, że na pierwszy ogień pójdą nowsze flagowce.
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii