Android 14 połączy się z satelitami - to odpowiedź na plany SpaceX i T-Mobile

Android 14 połączy się z satelitami - to odpowiedź na plany SpaceX i T‑Mobile

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
03.09.2022 18:16

Android 14 będzie mógł łączyć z satelitami - wynika z jednego z wpisów na Twitterze, który zamieścił Hiroshi Lockheimer z Google'a. To w praktyce odpowiedź na zapowiedzianą niedawno łączność satelitarną, która będzie możliwa do realizacji dzięki współpracy SpaceX oraz T-Mobile.

SpaceX i T-Mobile dogadali się niedawno, by wspólnie stworzyć infrastrukturę niezbędną do obsługi "telefonii satelitarnej dla każdego". W praktyce chodzi o rozwiązanie problemu obszarów bez zasięgu komórkowego na Ziemi, czego nie da się (lub nie opłaca) rozwiązać standardowymi metodami, czyli po prostu stawiając kolejny BTS.

Do obsługi planowanej telefonii satelitarnej SpaceX i T-Mobile'a niezbędna będzie jednak także zgodność oprogramowania i jak wynika z najnowszych informacji, na które zwróciła uwagę GSM Arena, Android 14 będzie na to gotowy. Takie potwierdzenie cieszy, ale jednocześnie nie jest szczególnym zaskoczeniem, szczególnie w świetle domysłów, że iPhone 14 pozwoli dokładnie na to samo, a jego premiera jest już za pasem.

Na tę chwilę nie wiadomo, czy do obsługi telefonii satelitarnej realizowanej w ten sposób nie wystarczyłaby także dodatkowa aktualizacja do wcześniejszych wersji Androida. GSM Arena podaje, że już obecnie montowane anteny w smartfonach byłyby zdolne do obsługi odpowiedniej łączności, ale siłą rzeczy przygotowanie oprogramowania, które w praktyce to umożliwi, pozostaje już w gestii Google'a.

Pierwsze testy łączności zaproponowanej przez SpaceX i T-Mobile mają ruszyć pod koniec 2023 roku, co zbiegnie się z czasem wydania na rynek Androida 14. Na początku łączność ma być dostępna w Stanach Zjednoczonych, ale z czasem zostanie rozszerzona na cały świat.

Oskar Ziomek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)