To koniec Androida 2.3 Gingerbread. Google wkrótce uśmierci system, z którego wciąż korzystają miliony osób

To koniec Androida 2.3 Gingerbread. Google wkrótce uśmierci system, z którego wciąż korzystają miliony osób

To koniec Androida 2.3 Gingerbread. Google wkrótce uśmierci system, z którego wciąż korzystają miliony osób
Łukasz Skałba
22.11.2016 17:00, aktualizacja: 22.11.2016 18:00

Android 2.3 Gingerbread zadebiutował na początku grudnia 2010 roku, czyli niemal równo 6 lat temu. Ta wersja systemu jest wspierana przez Google’a do dnia dzisiejszego, jednak wkrótce ma się to zmienić.

Fragmentacja Androida i ślamazarność producentów w kwestii aktualizacji systemu do nowszych wersji powoduje, że chyba nigdy nie doświadczymy sytuacji, w której najnowsza wersja Androida byłaby również tą najpopularniejszą. Zazwyczaj ma ją znikoma liczba użytkowników, a dominującą wersją systemu Google’a jest ta sprzed około 2 lat.

Obecnie czołowe miejsce w rankingu zajmuje Android 5.0 Lollipop, a tuż za nim jest Android 4.4 KitKat. Sytuacja ta nie zmienia się już od jakiegoś czasu. Podobnie było kilka lat temu, gdy wersja Androida 2.3 Gingerbread miała swoje czasy świetności. Przez wiele miesięcy była to zdecydowanie najpopularniejsza wersja zielonego systemu.

Zbliża się koniec

Od początku przyszłego roku Google zacznie stopniowo kończyć wsparcie Gingerbreada. Nadchodząca wersja Google Play Services (10.2) nie będzie współpracować z Androidem 2.3. Oznacza to jedno - smartfony działające na wspomnianym systemem nie będą się łączyć z usługami Google'a, więc staną się praktycznie nieużywalne.

Niemożliwe będzie sprawdzenie Gmaila, korzystanie z nawigacji, oglądanie filmów na YouTubie czy pobieranie i aktualizowanie aplikacji przez Google Play. Jak duży jest to problem?

Z Gingerbreada nadal korzysta prawie 1,3 proc. użytkowników

We wrześniu 2015 Google chwalił się, że Android kontroluje ponad 1,4 miliarda urządzeń (dziś może być znacznie więcej). Jak łatwo policzyć, 1,3 proc. z tej liczby ponad 18 milionów urządzeń. Korzystające z nich osoby będą w zasadzie zmuszone do zakupu nowego urządzenia.

Statystyki Androida - listopad 2016
Statystyki Androida - listopad 2016

Wspierany nie będzie również Android 3.0 Honeycomb, który był jednak znacznie mniej popularną wersją. Kompatybilne z usługami Google’a będą dopiero telefony działające na systemie Android w wersji przynajmniej 4.0 Ice Cream Sandwitch.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)