Android 4.4 KitKat dla Nexusa 7 i Nexusa 10 w wersji Wi-Fi już (prawie) jest. Aktualizacja dla pozostałych urządzeń "wkrótce"

Android 4.4 KitKat dla Nexusa 7 i Nexusa 10 w wersji Wi‑Fi już (prawie) jest. Aktualizacja dla pozostałych urządzeń "wkrótce"

fot. cultofandroid.com
fot. cultofandroid.com
Miron Nurski
13.11.2013 09:00, aktualizacja: 13.11.2013 10:00

Oficjalna premiera Androida 4.4 odbyła się 31 października. Mimo że od tego dnia minęły już niemal dwa tygodnie, wciąż jedynym urządzeniem pracującym pod kontrolą najnowszego wydania zielonego systemu pozostawał Nexus 5. Na szczęście dziś się to zmieniło. A właściwie zaczyna się zmieniać...

Oficjalna premiera Androida 4.4 odbyła się 31 października. Mimo że od tego dnia minęły już niemal dwa tygodnie, wciąż jedynym urządzeniem pracującym pod kontrolą najnowszego wydania zielonego systemu pozostawał Nexus 5. Na szczęście dziś się to zmieniło. A właściwie zaczyna się zmieniać...

W nocy na oficjalnym profilu Androida na Twitterze pojawiły się dwa tweety; pierwszy z nich zawiera informację, że aktualizacja dla Nexusa 7 (2012), Nexusa 7 (2013) oraz Nexusa 10 rusza już dziś. Z drugiego dowiadujemy się, że pozostałe urządzenia otrzymają nowe wydanie systemu "wkrótce". Czy jest się z czego cieszyć? Niekoniecznie.

Przede wszystkim Google donosi, że dopiero rozpoczął się proces aktualizacyjny, a system - zgodnie z tradycją - będzie udostępniany użytkownikom stopniowo. Zanim aktualizacja obejmie wszystkie egzemplarze, może minąć kilka dni, a nawet tygodni. Ponadto zaznaczam jeszcze raz, że mówimy tutaj wyłącznie o tabletach w wersji Wi-Fi. Data aktualizacji wariantów 3G/LTE oraz Nexusa 4 pozostaje niewiadomą. Chciałbym się mylić, ale nie sądzę, by była to kwestia kilku dni, bo w takim wypadku Google zapewne wolałby się wstrzymać i udostępnić aktualizację wszystkim modelom ze swojego portfolio za jednym zamachem.

[solr id="komorkomania-pl-198290" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/2691,nexus-5-i-android-4-4-na-pierwszych-wideoprzegladach-wideo" _mphoto="nexus-5-fot-youtube-com--acd3f1a.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4727[/block]

Wygląda na to, że aktualizacja Nexusa 4 i Nexusów 7 z obsługą kart SIM rozpocznie się za kilka tygodni, a cały proces potrwa kolejne kilka tygodni. Niewykluczone więc, że od premiery Androida 4.4 KitKat do dnia, w którym ostatnia partia Nexusów otrzyma aktualizację, miną miesiące.

Zdaję sobie sprawę, że coś takiego dzieje się nie po raz pierwszy, ale jeszcze nigdy wcześniej produktów w ofercie wyszukiwarkowego giganta nie było tak dużo, więc dopiero teraz ta swoista, hmm, fragmentacja zaczyna być mocno odczuwalna. Doszło bowiem do tego, że osoby mające tablet i smartfona Google'a przez pewien czas będą korzystały z dwóch urządzeń pracujących pod kontrolą różnych wersji systemu. Moim zdaniem coś takiego w świecie Nexusów nie powinno mieć miejsca.

[solr id="komorkomania-pl-198246" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/2694,android-4-4-kitkat-koniec-fragmentacji-marzenia-nawet-nexus-bez-aktualizacji" _mphoto="android-kitkat-198246-26-ba3e895.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4728[/block]

Oczywiście wszystkie urządzenia brandowane przez Google'a i tak otrzymają nową wersję systemu o wiele szybciej niż jakikolwiek smartfon czy tablet z nakładką producenta, ale mimo wszystko niesmak pozostaje. Wiele osób sięga po Nexusy właśnie ze względu na szybkie aktualizacje, a te niestety okazują się nie tak szybkie, jak można by sobie życzyć. Warto również wspomnieć, że użytkownicy byli mocno rozczarowani tym, że stosunkowo szybko zakończyło się wsparcie dla Galaxy Nexusa. Czyżby aktualizacyjny czar Nexusów zaczynał pryskać?

Źródło: Phone Arena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)