Android Lollipop w końcu osiągnął dwucyfrowy udział na rynku, ale czy możemy mówić o sukcesie?

Strona głównaAndroid Lollipop w końcu osiągnął dwucyfrowy udział na rynku, ale czy możemy mówić o sukcesie?
02.06.2015 08:58
Android Lollipop
Android Lollipop
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak
Konrad Błaszak

Jednym ze strasznych słów, którego boją się jak ognia wszyscy fani Androida jest fragmentacja. Patrząc na najnowsze wyniki systemu Google'a nadal jest się czego bać, mimo iż udział Lollipopa w końcu przekroczył 10%.

Android jest obecnie największym systemem mobilnych na rynku, ale nie oznacza to, że jest idealny. Jedną z jego bolączek jest fragmentacja. Oczywiście Google oraz producenci pracują nad rozwiązaniem tego problemu, ale zarówno 2 miesiące temu jak i na początku maja najnowsza wersja Androida nie znajdowała się nawet na 10% urządzeń. Teraz jest już nieco lepiej, bo wyniki za ostatnie dni maja (7 dni kończące się 1 czerwca) pokazują, że Android idzie w dobrym kierunku.

Statystyki Androida, końcówka maja 2015
Źródło zdjęć: © Google
Statystyki Androida, końcówka maja 2015

Niestety robi to nadal zbyt wolno. Android Lollipop co prawda osiągnął wynik dwucyfrowy i zdobył 12,4% rynku (oczywiście istotniejsza jest wersja 5.0, która odpowiada za 11,6% rynku), ale miesiąc temu miał on już 9,7%. Warto wziąć pod uwagę, że większość producentów nie zamierza aktualizować wypuszczonych już urządzeń ze średniej półki do lizaka, a na horyzoncie widać już zaprezentowanego ostatnio Androida M.

Warto również zauważyć, że nadal niemal 6% użytkowników korzysta z wersji zaczynających się od cyfry 2, czyli wydanych w latach 2010-2011. Nie wiadomo, ile jest osób korzystających z jeszcze starszych wersji Androida, ponieważ dane zbierane są w nowym sklepie Google Play, który nie jest przez nie obsługiwany. Jeśli chodzi o czołówkę to nadal zdecydowanym liderem jest KitKat, który pracuje na 39,2% urządzeń, ale tuż za nim są różne odmiany Jelly Beana, które mają łącznie 36,9%.

Lollipop bez wątpienia radzi sobie coraz lepiej, ale nadal jest to dla większości użytkowników tylko ciekawostką, o której mogą jedynie przeczytać i zapewne na tym zakończą swoją przygodę z tym systemem. Zastanawiające jest to, czy Android M okaże się sprawniejszy w zdobywaniu rynku niż lizak czy może za rok nadal będą królować wersje Androida z cyfrą 4 na początku.

Źródło: Google via gsmarena.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)