Android N z 3D Touch? Google skopiował pomysł Apple'a i zrobił to dobrze

Android N z 3D Touch? Google skopiował pomysł Apple'a i zrobił to dobrze

3D Touch
3D Touch
Źródło zdjęć: © Apple
Miron Nurski
18.04.2016 08:57, aktualizacja: 18.04.2016 10:57

Google przygotowuje własną odpowiedź na 3D Touch i wygląda na to, że z efektów jego prac będziemy zadowoleni.

Kilka dni temu pisałem o drugim wydaniu Androida N Developer Preview. Jedną z nowości jest funkcja Launcher Shortcuts, która pozwala powiązać z aplikacjami skróty odpowiedzialne za wykonywanie konkretnych działań i przenoszenie do poszczególnych elementów interfejsu aplikacji. Przykładowo z nawigacją powiązany może być skrót odpowiedzialny za uruchomienie nawigacji i wyświetlenie trasy do miejsca zamieszkania.

Twórcom apki Nova Launcher udało się już zaimplementować tę funkcję w swoim launcherze, a Steve Albright z ekipy Phandroid podpiął rozwijane menu pod aplikację pogodową Google'a. Efekty ich pracy możecie zobaczyć poniżej.

Jeden otwarty standard

Serwis The Verge skontaktował się z Google'em z prośbą o komentarz dotyczący funkcji Launcher Shortcuts. Wyszukiwarkowy gigant przyznał, że poprosili o nią producenci sprzętu, którzy przed zapakowaniem do swoich smartfonów ekranów reagujących na siłę nacisku chcieli dostać gotowy software.

Ze stosownych ekranów korzystają już chociażby firmy Huawei, ZTE czy Meizu, ale co z tego, jeśli ich programiści mogli wprowadzić rozwijane menu jedynie do preinstalowanych aplikacji. Żadnemu niezależnemu deweloperowi nie będzie się opłacało przebudowywać swoich apek z myślą o pojedynczych urządzeniach, dlatego Google stworzył jeden standard.

Mało tego - w Androidzie N do korzystania z "3D Touch" w ogóle nie będzie potrzebny ekran reagujący na siłę nacisku

Zadanie Google ograniczyło się do stworzenia mechanizmu pozwalającego powiązać z aplikacją menu ze skrótami. Od producentów sprzętu zależeć będzie jednak sposób, w jaki wspomniane menu będzie rozwijane. Przyciśnięcie palca to tylko jedno z możliwych rozwiązań; równie dobrze może to być przesunięcie palca po ikonie czy dwukrotne tapnięcie.

Co więcej, wiele wskazuje na to, że z "3D Touch" korzystać będzie można także na urządzeniach, których producenci takiej funkcji nie przewidzieli. Twórcom wspomnianego wcześniej Nova Launchera udało się już zaimplementować mechanizm rozwijający menu ze skrótami po przesunięciu palca w dół. Wygląda więc na to, że do działania tej funkcji wystarczy Android N oraz wspierający tę funkcję launcher, których - zapewne - wkrótce pojawi się sporo.

Google zrobił to dobrze

Dotychczas producenci sprzętu podchodzili do paneli wykrywających siłę nacisku niechętnie, bo problemem był software. Google zatroszczył się jednak o to, aby twórcy aplikacji mieli dla kogo je przebudowywać. Przynajmniej na tyle, na ile mógł, bo ich determinacja za zależeć będzie jeszcze od tego, jak szybko sam Android N będzie zdobywał popularność, a z tym może być ciężko...

PS Kilka tygodni temu Mateusz pisał o plotkach dotyczących tej funkcji:

Gigant z Mountain View już pracuje nad tym, aby obsługa ekranów rozpoznających nacisk była natywną funkcją Androida. Może pojawić się ona już w wydaniu oznaczonym literą "N", a na rynku zadebiutować ma z nowym Nexusem, którego producentem będzie HTC.

Cóż, pierwsza część przecieku właśnie się potwierdziła.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)