Android O - jakie nowe funkcje się pojawią? Są pierwsze przecieki

Android O - jakie nowe funkcje się pojawią? Są pierwsze przecieki

Android O - jakie nowe funkcje się pojawią? Są pierwsze przecieki
Miron Nurski
08.03.2017 17:02, aktualizacja: 08.03.2017 18:02

Deweloperska wersja Androida Nougat została zaprezentowana 9 marca 2016, czyli niemal dokładnie rok temu. Najwyższa zatem pora na pierwsze konkretniejsze wycieki związane z Androidem O.

Serwis VentureBeat odbył rozmowę z "zaznajomionym ze sprawą" informatorem, który zdradził, nad jakimi funkcjami pracuje obecnie Google.

Trzeba oczywiście wziąć poprawkę na to, że na tym etapie prac wiele może się jeszcze zmienić. Niektóre funkcje mogą trafić do późniejszych wydań Androida, a inne zostać uśmiercone, bo Google nie będzie zadowolony z efektu. Istnieje jednak duża szansa na to, że rozwiązania te zobaczymy już w Androidzie O.

Copy Less, czyli inteligentne kopiuj-wklej

Jedna z nowych funkcji ukrywa się pod nazwą Copy Less, co możemy przetłumaczyć jako "kopiuj mniej". Za jej sprawą niektóre rodzaje tekstowych informacji będzie można wklejać bez konieczności ich wcześniejszego ręcznego kopiowania.

Przykład? Wyobraź sobie, że rozmawiasz ze znajomym za pośrednictwem komunikatora i umawiasz się z nim na obiad. Odpalasz aplikację z polecanymi restauracjami, znajdujesz jakiś fajny lokal i powracasz do rozmowy. Gdy zaczniesz pisać "spotkajmy się w...", klawiatura zaproponuje wklejenie adresu wyświetlanego przez aplikację, której chwilę wcześniej używałeś.

Zapowiada się nieźle, ale aby ta funkcja miała sens, musi działać bezbłędnie i przewidywalnie. Nie może być bowiem tak, że użytkownik będzie przełączał się między aplikacjami bez pewności, czy system zrozumiał, który tekst chce skopiować. W takich sytuacjach bezpieczniej będzie skopiować go ręcznie.

Obsługa ekranowych gestów

Niektóre akcje będzie można przyspieszyć za pomocą gestów. Przykładowo nakreślenie na ekranie litery C (jak contacts) rozwinie skróconą listę ostatnio używanych kontaktów. Prawdopodobnie gesty będzie można wykonywać na wygaszonym wyświetlaczu.

Bardzo fajna funkcja, która obecna jest już w kilku nakładkach. Szczególnie popularna jest wśród chińskich producentów smartfonów. Powyżej fragment wideo promocyjnego Oppo N1.

Lepsze rozpoznawanie treści tekstowych

Nowy Android ma lepiej rozumieć, jaki rodzaj tekstu wyświetlany jest na ekranie i proponować związane z nim akcje. Gdy np. ktoś wyśle ci SMS-em adres, zostanie on podkreślony, a jego kliknięcie przeniesie cię do Map Google. Namiastkę tego rozwiązania ma już GMail, który rozpoznaje np. daty, po których kliknięciu tworzone jest wydarzenie w kalendarzu.

Na razie nie wiadomo, czy funkcja ta ma zostać zaszyta tylko w apce Wiadomości na Androida, czy też będzie działała także w innych częściach systemu.

Android O ma zostać zaprezentowany w maju

A konkretnie 17 maja, bo właśnie wtedy w San Francisco ma się odbyć deweloperska konferencja Google I/O 2017. Jak co roku, w trakcie jej trwania usłyszymy sporo szczegółów związanych z usługami i produktami Google'a.

Bardzo możliwe, że od razu po prezentacji udostępniona zostanie testowa wersja Androida O, z której skorzystać będą mogli użytkownicy Pixeli oraz - być może - wybranych Nexusów. Na ruszenie oficjalnego procesu aktualizacyjnego poczekamy zapewne do jesieni.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)