Android One i Android Go: czym różnią się platformy Google'a?

Android One i Android Go: czym różnią się platformy Google'a?

Nokia 9 PureView to flagowy produkt na Androidzie One
Nokia 9 PureView to flagowy produkt na Androidzie One
Mateusz Żołyniak
27.02.2019 15:21, aktualizacja: 27.02.2019 16:21

W ciągu ostatnich miesięcy byłem świadkiem mylenia platform Google'a tak w dyskusjach prowadzonych ze znajomymi, jak i konwersacjach na forach internetowych czy w sekcjach komentarzy. Warto poruszyć więc poruszyć temat różnic między Androidem One a Androidem Go.

Dlaczego Android One i Android Go są często mylone?

Warto na początek cofnąć się do czerwca 2014 roku. Wtedy, na corocznym spotkaniu dla deweloperów (Google I/O 2014), firma z Mountain View wystartowała z programem Android One, który został stworzony z myślą o rynkach rozwijających się (głównie Indie).

Założeniem programu było dostarczanie na rynek przystępnych cenowo smartfonów, które oparte są na niezmodyfikowanej wersji Androida. Platforma ta miała być przygotowana przez samego Google'a i to gigant miał zająć się procesem jej aktualizacji. Pierwszymi partnerami firmy zostali producenci smartfonów z Indii - Karbonn, Micromax i Spice.

Pierwszy smartfon z Androidem One firmy Karbonn z 2014 roku
Pierwszy smartfon z Androidem One firmy Karbonn z 2014 roku

W ciągu dwóch kolejnych lat do programu zaczęli dołączać kolejni gracze, a urządzenia na Androidzie One zaczęły trafiać na kolejne rynki. Wiele zmieniło się w 2017 roku. Jasne stało się wtedy, że platforma ma nieco zbyt duże wymagania, by umożliwić tworzenie dobrze działających, ale tanich smartfonów.

Google postanowił wykorzystać więc wtedy platformę Android One do zacieśnienia współpracy z większymi markami. Jego miejsca jako system dla rozwiązań budżetowych zajął Android Go.

Android Go sposobem na produkcję tanich smartfonów

Projekt Android Go został zapowiedziany na Google I/O 2017, ale na jego pierwszą wersję - Androida Oreo (Go edition) - trzeba było poczekać do końcówki 2017 roku. Gigant z Mountain View od razu zdradził jednak czego można spodziewać się po nowym rozwiązaniu.

Android Oreo (Go edition)
Android Oreo (Go edition)

Platformę Android Go najprościej określić można jako okrojoną wersję systemu Google'a ("Androida Lite"), którą stworzono dla smartfonów z pamięcią RAM równą lub mniejszą niż 1 GB. To oczywiście nie wszystko. Rozwiązanie cechuje:

  • ograniczenie kodu do najpotrzebniejszych funkcji, dzięki czemu system zajmuje o wiele mniej miejsca;
  • obecność dodatkowych usług, które umożliwiają efektywne zarządzanie niewielką wbudowaną pamięcią czy niedużymi pakietami danych;
  • obsługa aplikacji w wersji Go, czyli wariantów popularnych programów, które mają wydajnie działać na słabszym sprzęcie;
  • aktualizacje przygotowywane i wydawane przez Google'a.

Na tej wersji systemu bazować mają najtańsze smartfony z Androidem, których ceny są często niewiele wyższe niż featurephone'ów. Platforma Go szybko zdobyła popularność wśród marek jak Alcatel, Nokia Mobile czy myPhone, które w 2018 wprowadziły smartfony z Androidem Go w Polsce.

Nokia 1 Plus
Nokia 1 Plus

Na Mobile World Congress 2019 w Barcelonie pojawiły się kolejne modele z Androidem Go, które trafią niebawem do sprzedaży w Polsce. Są to Nokia 1 Plus czy myPhone Prime 3 Lite i FUN 8.

Czym dokładnie stał się Android One?

Obecnie po pierwotnych założeniach Androida One nie ma nawet śladu. Platforma od dawna nie jest wykorzystywana przez mniejsze firmy do produkcji przystępnych cenowo smartfonów. Projekt umożliwił jednak Google'owi zacieśnienie współpracy z Nokią, Motorolą czy Xiaomi.

Xiaomi Mi A2 i Mi A2 Lite
Xiaomi Mi A2 i Mi A2 Lite

Na rynku pojawiły się modele jak Xiaomi Mi A1 i Mi A2 czy linia Motorola One, których oprogramowanie zoptymalizowane zostało we współpracy z Google'em. Wyszukiwarkowy gigant zajmuje się też ich aktualizacją oraz promocją. Ten model współpracy bardzo spodobał się firmie HMD Global.

Finowie już w 2018 roku ogłosili, że będą szeroko stosować Androida One - na platformie taj opierane są niemal wszystkie modele z logotypem Nokii wprowadzane globalnie, w tym również flagowce jak Nokia 8 Sirocco czy Nokia 9 PureView. Jedynym wyjątkiem jest sprzęt na Androidzie Go (i urządzenia dedykowane na rynek chiński).

Nokia 4.2 to jeden z najnowszych smartfonów na Androidzie One
Nokia 4.2 to jeden z najnowszych smartfonów na Androidzie One

Nie ma obecnie więc mowy o przedstawianiu Androida One jako platformy dla budżetowych produktów. Program ten skupia się na dostarczeniu niezmodyfikowanej wersji platformy z usługami Google'a, która jest szybko aktualizowana. I nie chodzi jedynie o duże update'y, ale i wprowadzane co miesiąc łatki bezpieczeństwa.

Pisząc krótko: produkty z logo Android One należy kojarzyć po prostu z "czystym" oprogramowaniem Google'a. Android Go to natomiast okrojony system dla budżetowców.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)