Aparat ukryty w ekranie najpierw u... ZTE? Tak twierdzi szef firmy

Aparat ukryty w ekranie najpierw u... ZTE? Tak twierdzi szef firmy

Oto prototyp firmy OPPO z ekranem skrywającym pod sobą aparat
Oto prototyp firmy OPPO z ekranem skrywającym pod sobą aparat
Patryk Korzeniecki
12.08.2020 13:03, aktualizacja: 12.08.2020 15:03

Aparat ukryty w wyświetlaczu to spore wyzwanie dla konstruktorów i niespełniony sen tych, którym przeszkadzają wszelkie wcięcia i otwory w ekranach. Jedna z firm zadeklarowała, że wypuści smartfon z tą technologią jako pierwsza. I jest nią ZTE.

Nil Fei, jeden z prezesów firmy ZTE, opublikował na Weibo interesujący post.

ZTE i pierwszy smartfon z aparatem w ekranie - może to być Axon

Według jego deklaracji ZTE zaprezentuje pierwszy komercyjny smartfon z aparatem ukrytym w wyświetlaczu. Z zapowiedzi nie wynikam co to za model ani kiedy dokładnie zostanie pokazany. Istnieją jednak pewne poszlaki.

Z innych doniesień wynika, że ZTE pracuje nad smartfonem o oznaczeniu ZTE A2121. Według autora przecieku, jest to model ZTE Axon 5G 2020. Domniema się, że właśnie o tym telefonie mówił Nil Fei w kontekście urządzenia z aparatem ukrytym w wyświetlaczu. Jeśli chodzi o specyfikację, to na pierwsze wieści musimy jeszcze poczekać.

Technologia aparatów ukrytych pod ekranem jest trudna. Inżynierowie borykają się z problemem degradacji jakości obrazu wynikającym z rozpraszania światła przechodzącego przez strukturę pikseli. Oczywiście powoduje to też pewien ubytek jasności, co jest odczuwalne zwłaszcza w kiepskich warunkach oświetleniowych. Sytuację mogą jednak ratować odpowiednie algorytmy, które minimalizują rozmycie i poświatę.

Istnieją już pewne prototypy np. firmy OPPO, który mieliśmy okazję zobaczyć na żywo. Warto przypomnieć, że nad podobnymi telefonami pracuje Xiaomi, a prawdopodobnie także i Huawei.

Ze wcześniejszych doniesień wynikało, że trend aparatów ukrytych pod ekranem rozpocznie się dopiero w 2021 roku. Jeśli jednak wszystko się powiedzie, nowa moda może ruszyć wcześniej.

Ja jestem podekscytowany, a Wy?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)