Jak rozmyć tło na zdjęciu? Nie musisz mieć specjalnego telefonu

Zdjęcie z efektem bokeh, czyli rozmytym tłem
Zdjęcie z efektem bokeh, czyli rozmytym tłem
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Miron Nurski

13.06.2017 12:12, aktual.: 13.06.2017 14:22

Niektóre telefony, zwłaszcza te z podwójnymi aparatami, pozwalają rozmyć tło za fotografowanym obiektem, co ma przypominać efekt bokeh osiągany za pomocą profesjonalnych lustrzanek. Jeśli twój telefon na coś takiego nie pozwala lub masz zdjęcia z wyłączonym efektem głębi, jeszcze nic straconego.

Materiał podzieliłem na dwie części z racji tego, że najlepsza aplikacja do rozmywania tła jaką znalazłem dostępna jest tylko dla użytkowników iPhone'ów. Aby androidowcy nie byli pokrzywdzeni, wspomniałem też o jednym zamienniku.

Jak rozmyć tło na zdjęciu na iPhonie

Najlepsza aplikacja, która to umożliwia, to w mojej opinii LightX. Skądinąd kiedyś dostępna była także wersja na Androida, ale z jakiegoś powodu jej rozwój został wstrzymany, a apka zniknęła z Google Play. Odpowiednik na platformę iOS ma się jednak dobrze.

LightX to tak naprawdę dość zaawansowany edytor zdjęć, w przypadku którego rozmywanie tła jest tylko jedną z funkcji, dlatego apka w mojej opinii jest warta swojej ceny (8,99 zł). Przejdźmy jednak do najważniejszego.

Otwórz aplikację i wybierz interesujące cię zdjęcie.

Obraz

Z menu narzędzi (ikona na dole po prawej) wybierz Focus.

Obraz

Z narzędzi na dole wybierz Mask i zaznacz tło otaczające obiekt (nie musisz tego robić dokładnie).

Obraz

Jeśli efekt nie będzie jeszcze idealny (a pewnie nie będzie) przybliż zdjęcie i usuń niedoskonałości używając opcji Select do zaznaczania tła oraz Erase do usunięcia obszarów, których rozmyć nie chciałeś.

Obraz

Korzystając z suwaka na dole możesz wyregulować intensywność rozmycia.

Obraz

I tyle. Możesz zapisać zdjęcie w galerii lub/i udostępnić na Facebooku itp.

Rozmyte tło w LightX

Obraz
Obraz;

Jak rozmyć tło na zdjęciu na Androidzie

Druga z omawianych przeze mnie aplikacji to AfterFocus, która w przeciwieństwie do LightX jest dostępna nie tylko na iPhone'ach, ale i Androidach. Teoretycznie daje ona dużo większe możliwości kontroli rozmycia, ale cały proces jest bardziej czasochłonny, a efekty gorsze.

Uruchom aplikację oraz wybierz aplikację i metodę zaznaczania obszaru (najlepiej Smart).

Używając opcji Focus zaznacz obiekt na pierwszym planie...

Obraz

... a narzędziem Background oznacz tło.

Obraz

Opcjonalnie możesz także aktywować opcję Mid i zaznaczyć obszar pomiędzy pierwszym a dalekim planem. Ja skorzystałem z tej opcji, by posąg za mną był mnie rozmyty niż obiekty w oddali.

Obraz

Gdy już dokładnie oznaczysz wszystkie obszary (trzeba to zrobić dokładnie), kliknij w strzałkę u góry po prawej. Na nowym ekranie będziesz mógł dokładnie dostosować rodzaj i siłę rozmycia czy nałożyć filtry. Możliwe jest także skorzystanie z różnych efektów (np. usunięcie koloru z tła).

Rozmyte tło w AfterFocus

Obraz
Obraz;

Niestety w przypadku mojego zdjęcia efekt jest daleki od doskonałego. Opcjonalnie na samym początku zabawy zamiast inteligentnego sposobu zaznaczania można wybrać ręczny. Wtedy efekty są lepsze, ale na cały zabieg trzeba poświęcić więcej czasu.

Linki do użytych aplikacji:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)