#ChipGate - iPhone'y 6s trafiły na rynek z różnymi procesorami, od których uzależniona jest wydajność baterii

#ChipGate - iPhone'y 6s trafiły na rynek z różnymi procesorami, od których uzależniona jest wydajność baterii

iPhone 6s
iPhone 6s
Źródło zdjęć: © Apple
Konrad Błaszak
08.10.2015 13:29, aktualizacja: 10.10.2015 15:15

Nowe iPhone'y napędzane są przez procesory Apple A9, za produkcją których stoją firmy Samsung oraz TSMC. Początkowo zakładano, że układy te trafią odpowiednio do mniejszego i większego smartfona Apple, ale tak się nie stało, ponieważ obydwa modele mogą być w nie wyposażone. W teorii to nie problem, ale w praktyce między układami są spore różnice.

iPhone'y 6s zostały już dokładnie prześwietlone przez ekipę iFixit, a potem sam procesor został wzięty jeszcze pod lupę przez ekspertów z Chipworks. Dostali oni model z układem Samsunga (patrząc po jego wymiarach), ale okazuje się, że Apple stosuje aż dwa różne rozwiązania, za jedno odpowiadają Koreańczycy, a kolejne to twór TSMC.

Teoretycznie procesor Samsunga powinien sprawować się lepiej. Jest on mniejszy, ponieważ został wytworzony w 14 nm procesie technologicznym i jego powierzchnia to 96 mm kwadratowych. Układ produkcji TSMC ma 104,5 mm kwadratowych, co jest spowodowane 16 nm procesem litograficznym. Oczywiście nie trzeba było długo czekać, aż ktoś sprawi czym różnią się te dwa rozwiązania. Austin Evans skupił się na testach baterii oraz wydajności.

iPhone 6s Chipgate?

Austin użył benchmarka GeekBench3 i sprawdził, ile czasu zajmie rozładowanie iPhone'a 6s do 50% (jasność 200 nitów). Wyniki są nieco zaskakujące, ponieważ smartfon z układem TSMC wytrzymał 2 godziny i 34 minuty, a model napędzany przez chipset Samsunga aż 50 minut mniej. Co więcej, koreański układ okazał się cieplejszy (33 vs 30 stopni Celsjusza). Przy bardziej życiowym teście, czyli oglądaniu YouTube'a przez godzinę, iPhone z A9 produkcji Samsunga zużył 15% baterii, a smartfon z procesorem TSMC 14%. W tym wypadku różnica jest niezauważalna, ale Jonathan Morrison postanowił przyjrzeć się bliżej temu, jak wygląda to podczas innych czynności.

iPhone 6s Chipgate - Does it Slow Down Your Phone?

Janathan przeprowadził kilka testów, z których wynika jasno, że iPhone'y 6s z układami Samsunga gorzej radzą sobie z zarządzeniem energią. Po nagrywaniu 30-minutowego filmu poklatkowego zostało mu jedynie 84% baterii, a jego odpowiednikowi z procesorem produkcji TSMC aż 89%. Po serii tekstów pokazujących, że wydajność jest niemal identyczna, smartfony Apple'a miały odpowiednio 55% oraz 62% energii, przy czym Koreańczycy przegrali to starcie.

Na pewno zastanawiacie się jak sprawdzić, czy w Waszym smartfonie Apple'a jest układ Samsunga czy może TSMC. Jednym ze sposobów jest zainstalowanie aplikacji Lirum, która pokazuje jakie zostały użyte podzespoły w danym modelu. Musicie szukać następujących oznaczeń:

  • iPhone 6s Samsung - N71AP
  • iPhone 6s TSMC - N71MAP
  • iPhone 6s Plus Samsung - N66AP
  • iPhone 6s Plus TSMC - N66MAP

Możecie również skorzystać z narzędzia online o na stronie demo.hiraku.tw. Autor tego rozwiązania zbiera ponadto dane na temat użytych układów, dzięki czemu oszacował, które układy są popularniejsze w poszczególnych modelach.

Podział iPhone'ów 6s ze względu na zamontowany procesor według CPUIdentifier
Podział iPhone'ów 6s ze względu na zamontowany procesor według CPUIdentifier© demo.hiraku.tw

Widać jasno, że wśród testowanych modeli 6s przeważają te z układami Samsunga (prawie 60%), a za to w większym wariancie popularniejszy jest TSMC (niemal 70%). Jeśli spojrzeć na wszystkie przetestowane modele, to każdy z procesorów odpowiada za około 50% urządzeń.

Niestety kupowanie nowego iPhone'a w sklepie wiąże się z pewnego rodzaju loterią, ponieważ nie można wybrać sobie procesora, z którego chce się korzystać. Uprzywilejowane są jedynie osoby, które kupują używane egzemplarze, bo zawsze można poprosić sprzedawcę o odpalenie jednej ze wspomnianych aplikacji.

Tymczasem w sieci pojawiają się już sugestie, że mamy do czynienia z początkiem nowej afery nazywanej #ChipGate.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)