Wyniki Apple’a coraz gorsze. Sprzedaż iPhone'ów i przychody wciąż spadają

Wyniki Apple’a coraz gorsze. Sprzedaż iPhone'ów i przychody wciąż spadają

Wyniki Apple’a coraz gorsze. Sprzedaż iPhone'ów i przychody wciąż spadają
Łukasz Skałba
27.07.2016 11:17, aktualizacja: 27.07.2016 13:17

Apple właśnie opublikował wyniki finansowe dotyczące trzeciego kwartału fiskalnego 2016 (czyli drugiego kwartału kalendarzowego). Względem roku ubiegłego, nie wyglądają one najlepiej. Na początku roku 2016 gigant z Cupertino zaliczył pierwszy od 13 lat spadek. Jak się okazuje - nie ostatni.

Apple rósł z kwartału na kwartał od 2003 do 2016 roku. W pierwszym kwartale bieżącego roku wyniki po raz pierwszy okazały się niekorzystne. Trzeci kwartał również nie był dla firmy zbyt pomyślny. Wyniki i tak nie są jednak najgorsze, gdyż analitycy przewidywali jeszcze większy spadek. A tu niespodzianka - Apple spadł, ale w mniejszym stopniu niż zakładano.

Przede wszystkim, spadła sprzedaż iPhone’ów, iPadów i komputerów Mac. Największy wpływ na wyniki finansowe ma oczywiście to pierwsze urządzenie, i to właśnie ono spadło najbardziej.

Spadki sprzedaży względem III kwartału 2015 roku:

  • iPhone - 15 proc. (z 47,5 mln do 40,4 mln)
  • iPad - 9 proc. (z 10,9 mln do 9,95 mln)
  • Mac - 11 proc. (z 4,8 mln do 4,25 mln)

Jakby tego było mało, spadła średnia cena sprzedaży smartfonów Apple’a, a co wpływ miał oczywiście wpływ tańszy tańszy iPhone SE. Niestety mimo pojawienia się w ofercie zupełnie nowego modelu, Apple i tak sprzedał mniej iPhone'ów niż rok wcześniej.

Obraz

Wzrosły za to średnie ceny sprzedawanych iPadów. Mimo że rozeszło się o 9 proc. mniej sztuk, zarobki na tabletach podskoczyły o 7 proc. Wszystko to oczywiście dzięki premierze dwóch modeli iPada Pro, których ceny są znacznie wyższe niż pozostałych urządzeń z tej kategorii.

Przychody ze sprzedaży względem III kwartału 2015 roku (w dolarach):

  • iPhone - 23,05 mld (spadek o 23 proc.)
  • iPad - 4,88 mld (wzrost o 7 proc.)
  • Mac - 5,24 mld (spadek o 13 proc.)

Na koniec warto wspomnieć o usługach. O ile sprzedaż wszystkich urządzeń maleje, o tyle usługi Apple’a (takie jak App Store, Apple Music czy iCloud) generują coraz większe przychody. Względem ubiegłego roku, przychód z nich wzrósł aż o 19 proc. do 5,98 mld dolarów.

Mimo całościowych przychodów o 15 proc. niższych niż rok temu (spadek z 49,6 mld do 42,4 mld dolarów), akcje Apple właśnie podskoczyły w górę o około 5 proc. Inwestorzy przewidywali jeszcze większe spadki, więc koniec końców wyniki za III kwartał okazały się dla nich pozytywnym zaskoczeniem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)