Apple już pracuje nad iPadem mini z ekranem Retina?

Apple już pracuje nad iPadem mini z ekranem Retina?

iPad Mini (fot. Apple)
iPad Mini (fot. Apple)
Michał Brzeziński
08.11.2012 08:00, aktualizacja: 08.11.2012 09:00

Apple w ostatnich miesiącach ogłosił całą serię swoich urządzeń: od iPodów po MacBooki. Ale to nie oznacza, że nagle plotki o firmie Cooka ustaną. Teraz czas na prognozy długoterminowe, czyli iPada mini z ekranem Retina.

Apple w ostatnich miesiącach ogłosił całą serię swoich urządzeń: od iPodów po MacBooki. Ale to nie oznacza, że nagle plotki o firmie Cooka ustaną. Teraz czas na prognozy długoterminowe, czyli iPada mini z ekranem Retina.

Plotka pochodzi od informatorów z Chin związanych z AU Optronics. Producent ten jest jednym z dostawców wyświetlaczy dla produktów Apple'a, m.in. właśnie dla iPada mini.

Najdalej w połowie 2013 r. fabryki mają zacząć wytwarzać 7,9-calowe ekrany z rozdzielczością 2048 x 1536, czyli standardową dla nowych iPadów. Jednak zwykły iPad ma większą przekątną, co przekłada się na 264 pikseli na cal, a w przypadku jego mniejszego brata gęstość będzie wynosić 324 ppi. Już nie trzeba będzie się tłumaczyć, dlaczego wyświetlacz typu Retina ma poniżej 300 ppi.

Z dodatkowych detali technicznych - ekran miałby również wykorzystywać technologię IGZO, która prawdopodobnie powoli będzie stawała się standardem.

Oczywiście z lepszym wyświetlaczem musi pójść w parze mocniejszy procesor, ale wskazywanie dokładnego modelu rok przed oficjalną prezentacją to strzelanie na ślepo. Za to już teraz widzę jeden potencjalny problem - temperatura. Mniejsze urządzenie to mniej powierzchni na odprowadzanie ciepła, a już na iPada trzeciej generacji narzekano. Z pomocą może przyjść nowsza, bardziej energooszczędna technologia procesora, ale to ciągle gdybanie.

Miron w swoim artykule postawił tezę, że Apple staje się zwyczajnym producentem, który ucierpiał na odejściu jednego z największych wizjonerów. I powyższe informacje to potwierdzają.

iPad mini nie zachwycił. Z pewnością jest solidnie wykonany, być może zasługuje nawet na miano najlepszego tabletu w wadze lekkiej. Ale nie ma niczego innowacyjnego, bo trudno do innowacji zaliczyć cieńszą ramkę.

Teraz pojawiły się plotki o wyświetlaczu Retina i to na pewno dobra wiadomość, ale dlaczego Apple nie zdecydował się na to już teraz? W końcu już wiele razy łamał bariery technologiczne.

Zwiększenie rozdzielczości i nowszy procesor to najbardziej przewidywalne ulepszenia (co nie oznacza, że niepotrzebne). Już w tym momencie możemy to uznać za pewnik. A druga generacja iPada mini ma zostać zaprezentowana dopiero pod koniec przyszłego roku.

Naturalnie głupotą byłoby twierdzenie już teraz, że nadchodzący iPad mini nie będzie innowacyjny. Po prostu mam nadzieję, że Apple nie pójdzie na łatwiznę i zaoferuje coś więcej niż ekran Retina i większa wydajność.

Źródło: PhoneArenaSlashgear

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)