Apple największym producentem smartfonów na świecie. Tylko chwilowo, ale to i tak imponujące

Apple największym producentem smartfonów na świecie. Tylko chwilowo, ale to i tak imponujące

Apple największym producentem smartfonów na świecie. Tylko chwilowo, ale to i tak imponujące
Miron Nurski
30.01.2020 16:02, aktualizacja: 30.01.2020 17:02

Apple od lat jest producentem, który na swoich smartfonach zarabia najwięcej, ale w ujęciu ilościowym ciężko mu rywalizować z producentami zalewającymi rynek toną modeli na każdą kieszeń. Okazuje się jednak, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Firma Strategy Analytics opublikowała nową porcję statystyk dotyczących smartfonów dostarczonych w czwartym kwartale oraz całym 2019 roku. Wynika z niego, że w ostatnich trzech miesiącach roku na rynek trafiło 374,5 miliona smartfonów, a więc nieco mniej niż w analogicznym okresie roku wcześniejszego (376 milionów).

Apple chwalił się już rekordowym kwartałem i przytoczone przez niego dane mają odzwierciedlenie w statystykach przygotowanych przez niezależny podmiot.

Apple największym producentem smartfonów w Q4 2019

Według Strategy Analytics, lista TOP 5 największych dostawców smartfonów w czwartym kwartale ubiegłego roku prezentuje się tak:

  1. Apple - 70,7 mln (18,9 proc.);
  2. Samsung - 68,8 mln (18,4 proc.);
  3. Huawei - 56 mln (15 proc.);
  4. Xiaomi - 33 mln (8,8 proc.);
  5. OPPO - 30,5 mln (8,1 proc.).

Jak widać, Apple nie przesadzał chwaląc się rekordowymi wynikami.

To tylko jeden kwartał, ale i tak robi wrażenie

Uwzględnianie danych za pojedyncze kwartały powszechnie uważa się za złą praktykę. Każdy producent ma inną strategię i - co za tym idzie - każdy miewa słabsze i lepsze okresy. Nietrudno więc o przekłamany obraz rynku.

Apple wprowadza nowe generacje iPhone'ów jesienią, więc to logiczne, że pod koniec roku zainteresowanie jego smartfonami wzrasta. Większość konkurentów wystrzeliwuje się natomiast z najważniejszych premier wiosną. Galaxy S10 największy bum sprzedażowy ma już za sobą, a Samsung szykuje się aktualnie do premiery serii S20.

Nie zmienia to jednak faktu, że rezultat Apple'a jest imponujący. Czwarty kwartał to najgorętszy okres zakupowy w roku. Chiński dzień singla, czarny piątek, Boże Narodzenie - to wszystko sprzyja sprzedaży.

Tymczasm Apple'owi - który ma w swojej ofercie wyłącznie smartfony z górnej półki - udało się dostarczyć więcej niż Samsung czy Huawei, którzy wypełniają wszystkie segmenty cenowe. Więcej niż Xiaomi i OPPO razem wzięci.

Wskoczenie na szczyt miejsce podium - choćby na trzy miesiące - to coś niebywałego, biorąc pod uwagę, że mowa o firmie celującej w zasadzie wyłącznie w segment premium.

W ujęciu całorocznym Samsung pozostaje liderem

Pod koniec roku Apple wypadł znakomicie, ale nie na tyle, by zrekompensować słabsze pozostałe kwartały. Według Strategy Analytics, podium największych producentów za cały 2019 rok wygląda tak:

  1. Samsung - 21 proc.
  2. Huawei - 17 proc.
  3. Apple - 14 proc.

W skali całego roku - a tylko takie dane mają na dobrą sprawę znaczenie - Apple dostarczył o 1/3 mniej smartfonów niż Samsung. Koreańczycy mogą więc spać spokojnie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)