Apple zapowiada "coś przełomowego", wyklucza większego iPhone'a i chwali się zyskami

Apple zapowiada "coś przełomowego", wyklucza większego iPhone'a i chwali się zyskami

Tim Cook (fot. 9to5mac)
Tim Cook (fot. 9to5mac)
Mateusz Żołyniak
24.04.2013 01:00, aktualizacja: 24.04.2013 03:00

Apple właśnie ogłosił długo oczekiwane wyniki za drugi kwartał fiskalny 2013 roku. Wciąż są wysokie, ale - jak oczekiwano - nie rewelacyjne. Tim Cook odwrócił od nich jednak uwagę, zapowiadając nowe, rewelacyjne urządzenia.

[solr id="komorkomania-pl-156141" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3906,apple-szuka-nastepcy-tima-cooka-jego-wyniki-nie-sa-zbyt-dobre" _mphoto="cook-156141-251x168-d1120ac453ad.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3778[/block]

Wyniki są lepsze, niż przewidywali analitycy, ale niektórzy już teraz dopatrują się spadku zainteresowania iPhone'em. W analogicznym okresie rok temu sprzedaż smartfona kwartał do kwartału wzrosła aż 88%, a teraz współczynnik ten wynosi jedynie 7%. Apple przygotował już prognozy na kolejny kwartał, które zakładają mniejszy przychód - od 33,5 mld dol. do 35,5 mld dol. Nie wystraszyło to jednak inwestorów z Wall Street - ceny akcji giganta podskoczyły o 4,5%.

W ciągu ostatniego kwartału firma sprzedała 37,04 mln iPhone'ów, czyli o 7% więcej niż w analogicznym okresie rok temu (35,1 mln). Sprzedaż smartfonów nie jest imponująca, tabletów - owszem. Amerykański gigant w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku sprzedał aż 19,5 mln iPadów, co oznacza aż 65% wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem (11,8 mln). Załogi Tima Cooka nie powinien martwić lekki spadek średniej ceny tabletów, spowodowany wprowadzeniem do sprzedaży sporo tańszego iPada mini.

Statystyki sprzedaży iPhone'ów i iPadów (fot. theverge)
Statystyki sprzedaży iPhone'ów i iPadów (fot. theverge)

Jak na standardy Apple'a wyniki nie powalają na kolana, ale konkurenci o takich raportach finansowych mogą tylko pomarzyć. Cook ujawnił też, że z iClouda na iOS, Mac OS X i w przeglądarce internetowej korzysta już ponad 300 mln użytkowników. To oznacza, że jest to jedna z najpopularniejszych usług chmurowych na świecie.

Jesienią Apple zaskoczy

Być może aby odwrócić uwagę od wyników finansowych, Tim Cook już teraz zapowiedział "wprowadzenie nowej, ekscytującej kategorii produktów". Zasugerował, że pierwszych nowości można się spodziewać jesienią:

Przygotowujemy wiele niespodzianek. Nasze zespoły już teraz ciężko pracują nad nowym, niesamowitym sprzętem, oprogramowaniem i usługami. Ich prezentacji, która odbędzie się tej jesieni i w 2014 roku, nie możemy się już doczekać.

Zapytany o konkretne terminy, powiedział, że prace nad wyprodukowaniem naprawdę innowacyjnego urządzenia nie są łatwe (bardzo odkrywcze...). Nie zdradził też nic o specyfikacji nadchodzących produktów.

iWatch (fot. antonioderosa012)
iWatch (fot. antonioderosa012)

Nowe produkty będą zdaniem Cooka innowacyjne, przełomowe, zdumiewające. Co to będzie? Od dawna plotkuje się o wprowadzeniu do sprzedaży inteligentnego zegarka z logo Apple'a. Gadżet ten miałby się opierać na systemie iOS i za pomocą asystenta Siri ułatwiać korzystanie ze smartfona. Oczywiście nie można wykluczyć, że gigant z Cupertino szykuje coś jeszcze. Tym bardziej że Cook mówił o premierach przyszłorocznych.

Nie będzie większego iPhone'a (na razie)

Najbardziej sensowny argument jest taki, że Apple ma obawy związane z kompatybilnością aplikacji z urządzeniem o większym ekranie i nowej rozdzielczości. Jeśli firmie uda się uporać z tym problemem, może pojawić się i większy iPhone, czego Cook nie wykluczył. Nie zdziwiłbym się, gdyby jedną z tych przyszłorocznych rewolucji był właśnie 5-calowy smartfon z nadgryzionym jabłkiem na obudowie.

Źródło: The VergeThe VergeThe Verge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)