Apple Watch zrobi ci EKG także w Polsce. Aktualizacja watchOS wprowadza nowy tryb

Apple Watch zrobi ci EKG także w Polsce. Aktualizacja watchOS wprowadza nowy tryb
Miron Nurski

14.05.2019 10:56, aktual.: 14.05.2019 13:32

Dobra wiadomość dla użytkowników najnowszej generacji Apple Watcha. Możecie wykorzystać swoje zegarki do przeprowadzenia EKG.

Gdy we wrześniu ubiegłego roku debiutował Apple Watch Series 4, sporo uwagi poświęcono wbudowanemu elektrokardiografowi. Na koniec prezentacji Apple miał jednak dla użytkowników złą wiadomość; funkcja zarezerwowana była dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych, co miało zapewne związek z brakiem odpowiednich licencji medycznych.

Z czasem dostępność była jednak rozszerzana o kolejne kraje, aż w końcu - wraz z wydaniem aktualizacji watchOS 5.2.1 dla zegarka Apple Watch Series 4 - do listy została dopisana także Polska.

EKG i powiadomienia o arytmii na Apple Watchu w Polsce

Po zaktualizowaniu systemu, informacja o dostępności nowej funkcji powinna wyświetlić się po pierwszym uruchomieniu aplikacji Zdrowie. Jeśli z jakiegoś powodu tak się nie stało, wystarczy przejść do karty Dane zdrowotne, wybrać opcję Serce, a następnie EKG i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Apka EKG pojawi się wówczas na zegarku.

Aby wykonać elektrokardiografię, wystarczy uruchomić apkę EKG na założonym na nadgarstku Apple Watchu, a następnie przyłożyć palec wskazujący drugiej ręki do Cyfrowej koronki. Tworzy się wówczas zamknięty obwód, umożliwiający przeprowadzenie badania. Całość trwa ok. 30 sekund.

Wykorzystując wbudowany pulsometr, Apple Watch ma także sam informować o ewentualnej arytmii serca.

Trzeba mieć na uwadze, że Apple Watch nie jest profesjonalnym sprzętem medycznym, ale może pomóc w wykryciu nieprawidłowości w pracy serca. Lepsze takie badanie niż żadne.

Wreszcie Apple Watch Series 4 jest w Polsce w pełni użyteczny

EKG nie jest jedyną funkcją, która na początku nie była dostępna w naszym kraju. Do niedawna żaden rodzimy operator nie pozwalał korzystać z wbudowanej w zegarek karty eSIM. Zmieniło się to w kwietniu, gdy taką możliwość wprowadziła sieć Orange.

W ciągu miesiąca mocno okrojony Apple Watch stał się więc w Polsce w pełni funkcjonalnym urządzeniem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)