Będzie obniżka MTR Play? Bój KE z UKE
Komisja Europejska z Urzędem Komunikacji Elektronicznej jak zawsze toczą ze sobą bój o dość istotne dla nas - klientów - sprawy. Tym razem poszło o stawki za zakończenie połączenia (tzw. MTR) Play. KE stwierdziła, iż pobieranie przez spółkę P4 do roku 2014 wyższych niż konkurencja stawek MTR jest nieuzasadnione. W związku z tym KE wystosowała odpowiednie pismo do UKE.
Jak wiecie z poprzednich naszych wpisów, jedynym uprzywilejowanym graczem na rynku sieci komórkowych, jeśli chodzi o stawki MTR, jest Play. Wszystko dlatego, że jako najmłodszy operator ma prawo do tego typu ustępstw - zasadniczo przez cztery lata. Jest to określony czas, w którym przedsiębiorstwo ma osiągnąć minimalną wielkość niezbędną do skutecznego konkurowania na rynku. Właśnie przez to, na chwilę obecną P4 nalicza wszystkim pozostałym krajowym operatorom stawki prawie dwa i pół razy wyższe niż pobierają ich konkurenci.
W zaleceniu Komisji w sprawie stawek za zakończenie połączenia stwierdzono, że stawki MTR u wszystkich operatorów muszą do 31 grudnia 2012 r. odpowiadać kosztom efektywnego operatora.
Viviane Reding, komisarz UE odpowiedzialna za telekomunikację, powiedziała:
"W Polsce nadal istnieją znaczne różnice między stawkami za zakończenie połączenia pobieranymi przez poszczególnych operatorów komórkowych. UKE musi zwiększyć wysiłki na rzecz zmniejszenia tej asymetrii oraz stosować te same zasady ustalania cen w odniesieniu do wszystkich czterech operatorów sieci. Jeśli spółce P4 zezwoli się na naliczanie stawek, które nie odzwierciedlają rzeczywistych kosztów, nie będzie ona miała powodów do zwiększania wydajności, a konsumenci w Polsce zostaną pozbawieni korzyści płynących z niższych kosztów połączeń komórkowych."
Natomiast Neelie Kroes, komisarz do spraw konkurencji, komentuje:
"Niższe stawki za zakończenie połączenia prowadzą do obniżenia cen detalicznych za połączenia z sieciami komórkowymi, na czym bezpośrednio korzystają konsumenci. Nowym podmiotom na rynku można w drodze wyjątku zezwolić na naliczanie wyższych stawek, co pozwala im osiągnąć minimalną wielkość niezbędną do skutecznego konkurowania na rynku. Tego rodzaju wyjątki mogą być jednak przyznawane - zgodnie z naszym zaleceniem dotyczącym stawek za zakończenie połączenia - wyłącznie na czas ograniczony, nieprzekraczający czterech lat od chwili wejścia na rynek, tak by ograniczyć zakłócenia konkurencji."
Źródło: media2