"Bezramkowce" nie muszą wyglądać tak samo. Przegląd wizualizacji, którymi producenci mogliby się zainspirować

"Bezramkowce" nie muszą wyglądać tak samo. Przegląd wizualizacji, którymi producenci mogliby się zainspirować

HTC TE17 - koncepcyjna grafika
HTC TE17 - koncepcyjna grafika
Źródło zdjęć: © conceptphones.com / Hasan Kaymak
Miron Nurski
31.05.2018 09:51, aktualizacja: 01.06.2018 16:58

Odkąd zapanowała moda na małe ramki, coraz trudniej odróżnić od siebie smartfony różnych producentów. Nie musi tak jednak być, bo mimo niewielkiego obramowania producenci wciąż mają spore pole do popisu, co udowadniają koncepcyjne grafiki przygotowane przez niezależnych grafików.

Jasnym jest, że im większe ramki dookoła ekranu, tym bardziej projektanci mogą się wykazać. Ich kształt, wielkość, dobór kolorów, rozmieszczenie przycisków i sensorów - to wszystko ma wpływ na na wygląd całego telefonu.

iPhone X, ASUS ZenFone 5, Huawei P20, Honor 10 i LG G7 ThinQ
iPhone X, ASUS ZenFone 5, Huawei P20, Honor 10 i LG G7 ThinQ

Gdy niemal cały front wypełnia ekran, nie jest już tak kolorowo, ale smartfony i tak są o wiele mniej zróżnicowane niż mogłyby być. Oto garść pomysłów na oryginalnie wyglądające "bezramkowce".

Wyświetlacz bez prostych krawędzi

Producenci coraz chętniej stosują ekrany o nieregularnych kształtach, ale zazwyczaj panele mają co najwyżej zaokrąglone rogi. A gdyby żaden bok nie był prosty? Wtedy telefon mógłby wyglądać jak owoc wyobraźni Hasana Kaymaka.

HTC TE17 - koncepcyjna grafika
HTC TE17 - koncepcyjna grafika© conceptphones.com / Hasan Kaymak

Taki mydelniczkowaty smartfon wyglądałby nie tylko oryginalnie, ale i urokliwie. Jednocześnie jego ekran nie byłby ścięty na tyle mocno, by ucinał jakieś ważne treści.

HTC TE17 - koncepcyjna grafika
HTC TE17 - koncepcyjna grafika© conceptphones.com / Hasan Kaymak

Spokojnie mógłbym korzystać z tak wyglądającego telefonu na co dzień.

Małe ramki i kanciasta bryła

W przypadku większości nowych smartfonów w parze z małymi ramkami idą opływowe kształty i zaokrąglone rogi wyświetlacza. A przecież kanciasty "bezramkowiec" także mógłby mieć swój urok, co udowodnił TechConfigurations.

Sony Xperia XZ3 INFINITY Introduction Concept, Our Dream Xperia Design with 95% Screen #TechConcepts

Tego typu wzornictwo idealnie pasowałoby do Xperii. Kto wie, czy nie bardziej niż stylistyka Ambient Flow zapoczątkowana wraz z serią Xperia XZ2.

Otwory w ekranie zamiast wcięcia

Podczas projektowania telefonu z małymi ramkami wyzwanie stanowi rozmieszczenie głośnika, przedniego aparatu i innych sensorów. Zazwyczaj producenci decydują się na ukrycie ich w ramce lub - coraz cześciej - w niewielkim wcięciu w wyświetlaczu. Istnieje jednak sposób, by widoczne podzespoły zajmowały naprawdę tylko tyle miejsce, na ile jest to konieczne - otwory w ekranie.

iPhone 8 / iPhone X コンセプト/予想·iPhone十周年最新情報 (新機能まとめ)This is 10th.|Wondershare情報屋

Wizualizacja Wondershare Japan powstała kilka miesięcy przed premierą iPhone'a X i bazowała na plotkach o podzespołach ukrytych w wyświetlaczu.

Tak mógłby wyglądać iPhone z otworami w ekranie
Tak mógłby wyglądać iPhone z otworami w ekranie© Wondershare Japan

Ostatecznie Apple postawił na inne rozwiązanie. Trochę szkoda, bo konstrukcja z niewielkimi otworami w ekranie ma swój urok.

Szersza ramka przy bocznej krawędzi

Większość "bezramkowców" ma wąskie obramowanie jedynie z trzech stron ekranu. Kto jednak powiedział, że najszersza ramka musi się znajdować na dole lub na górze?

Na wizualizacji autorstwa Phone Industry ramka skrywająca kamerę oraz szeroki głośnik znalazła się przy lewej krawędzi obudowy.

Razer Phone 2.0 - wizualizacja
Razer Phone 2.0 - wizualizacja© facebook.com/PhoneIndustry1

Takie rozwiązanie miałoby o tyle sensu, że mowa o smarfonie gamingowym, który miałby być używany głównie poziomo.

Wąskie obramowanie i dwa odseparowane ekrany

Połączenie małych ramek i dwóch wyświetlaczy pozwoliłoby się projektantom wykazać, co widać po koncepcie TechConfigurations.

Motorola RAZR V4 - wizualizacja
Motorola RAZR V4 - wizualizacja© TechConfigurations.com

Abstrahując już od tego, że cała konstrukcja - według zamysłu autora - miałaby być elastyczna, takie zestawienie dwóch ekranów wygląda ciekawie.

Motorola RAZR V4 Introduction, the Foldable Smartphone is here,The Legend Reborn!!

Takiego telefonu nie dałoby się pomylić z żadnym innym.

Asymetryczne wcięcie

Symetryczne wcięcie z głośnikiem i kamerą na środku górnej krawędzi ekranu? Nuda. Dlaczego by nie poeksperymentować i nie zepchnąć go do rogu?

Nokia X - wizualizacja
Nokia X - wizualizacja© Designed by Hege

Co prawda projekt Designed by Hege zakłada po prostu stworzenie dwukolorowej ramki, ale nietrudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby telefon z ekranem o takim nietypowym kształcie.

NOKIA X

Podobne rozwiązanie zostało już zresztą zastosowane w modelu LG V10.

Dwa wcięcia

A tu już koncepcyjna grafika przygotowana przez producenta smartfonów - konkretnie ZTE - więc jest szansa na to, że tak wyglądający smartfon faktycznie trafi do sklepów. Dzięki dwóm wcięciom taki smartfon nie tylko wyróżniałby się z tłumu, ale i miałby praktyczny atut w postaci głośników stereo na froncie.

ZTE Iceberg - wizualizacja
ZTE Iceberg - wizualizacja

Iceberg miałby się wyróżniać także obudową wykonaną z dwóch połączonych ze sobą tafli szkła, bez metalowej ramy po środku.

ZTE Iceberg - wizualizacja
ZTE Iceberg - wizualizacja

Jak więc widać, nie każdy "bezramkowiec" musi wyglądać jak kopia iPhone'a X lub Galaxy S9. Projektanci wciąż mogą się wykazać.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)