Nowy typ złośliwych aplikacji na Androida. Bombardują reklamami i nie chcą się dać łatwo usunąć

Nowy typ złośliwych aplikacji na Androida. Bombardują reklamami i nie chcą się dać łatwo usunąć

Nowy typ złośliwych aplikacji na Androida. Bombardują reklamami i nie chcą się dać łatwo usunąć
Miron Nurski
06.03.2019 11:52, aktualizacja: 06.03.2019 16:16

W Sklepie Play nie brakuje nieuczciwych programistów, z którymi Google stara się regularnie walczyć. Twórcy aplikacji na Androida znaleźli jednak kolejny sposób na łatwy zarobek kosztem uprzykrzania życia użytkownikom.

Sprytną sztuczkę deweloperów odkrył Lukas Stefanko, niezależny ekspert do spraw bezpieczeństwa sieciowego. Na czym polega oszustwo?

Aplikacje na Androida udają, że się usunęły

Cały mechanizm wygląda tak:

  • użytkownik pobiera aplikację;
  • na pulpicie głównym tworzy się skrót;
  • użytkownik uruchamia aplikację;
  • aplikacja usuwa z pulpitu głównego własny skrót oraz tworzy drugi, fałszywy.

I w czym problem? Otóż utworzona przez apkę fałszywa ikona nie pozwala na odinstalowanie programu z poziomu pulpitu głównego. Po przytrzymaniu ikony można jedynie usunąć sam skrót. Aby usunąć apkę całkowicie należy udać się do szuflady aplikacji lub Google Play.

W międzyczasie sama aplikacja na telefonie zostaje i bombarduje użytkownika pełnoekranowymi reklamami. Nawet gdy nie jest używana.

Lukas Stefanko uwiecznił cały proces na powyższym filmie.

Oszustwo sprytne i skuteczne

W Sklepie Play można natknąć się na komentarze świadczące o tym, że nie brakuje osób, które dały się złapać na sztuczkę z fałszywą ikoną. Użytkownicy narzekają na to, że apka wyświetla reklamy nawet po jej odinstalowaniu, nie zdając sobie sprawy, że usunęli samą ikonę, a nie aplikację.

Przynajmniej reakcja Google'a była szybka

Wspomniany ekspert do spraw bezpieczeństwa znalazł w Google Play trzy aplikacje, które wykorzystywały ten mechanizm: Super Camera Lite, Excellent Camera oraz Ideal Camera. Niedługo po publikacji tweeta apki zniknęły ze Sklepu.

Nie wiadomo jednak, ile tego typu programów wciąż czyha w Google Play i ile jeszcze się pojawi.

W przypadku aplikacji fotograficznych trzeba zachować szczególną ostrożność

Warto zauważyć, że wszystkie wskazane przez eksperta złośliwe programy to narzędzia fotograficzne. Coś takiego zdarza się zresztą nie pierwszy raz. Gdy pisałem o fałszywych ocenach w Google Play, problem również został dostrzeżony na przykładzie programu do robienia zdjęć.

Prostą aplikację fotograficzną stworzyć i przemycić do wirtualnego sklepu jest o wiele łatwiej niż chociażby rozbudowaną grę. W dodatku ta kategoria cieszy się dużą popularnością. Trzy wspomniane apki miały łącznie przynajmniej 700 000 pobrań, choć z uwagi na nieprecyzyjne dane ujawniane przez Google'a, mogło ich być ponad milion.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)