Co to jest notch?

Co to jest notch?

iPhone z notchem, czyli wcięciem w ekranie
iPhone z notchem, czyli wcięciem w ekranie
Redakcja Komórkomanii
26.04.2019 19:35, aktualizacja: 26.04.2019 21:35

"Notch" to nazwa przyjęta dla wyciętych fragmentów ekranów, które spotkać można w wielu smartfonach. W jakim celu się je stosuje?

"Notch" (z ang. karb lub nacięcie) pojawił się już w ekranie zastosowanym w modelu Essential Phone, ale za popularyzację rozwiązania odpowiada firmy Apple. W panel z wcięciem wyposażony został bowiem iPhone X, na którego wyglądzie wzorowało się później wielu producentów smartfonów.

Czym jest notch? Po co się go stosuje?

Ekrany, które mają wycięty fragment w górnej części, wykorzystywane są przez firmy, by wyraźnie zmniejszyć górne obramowanie wyświetlacza. Do niedawna w większości smartfonów stosowano panele, które mają wyraźne czarne ramki u góry i u dołu.

Essential Phone (PH-1)
Essential Phone (PH-1)

Obecność tej pierwszej wynikała z konieczności zrobienia miejsca z przodu dla obiektywu aparatu do zdjęć selfie, głośnika do rozmów czy sensorów (zbliżeniowy, oświetlenia). Rozwój umożliwił tworzenie wąskich wylotów głośników oraz ukrycie czujników pod ekranem, ale problem pozostawała cały czas przednia kamerka.

Notch umożliwia wycięcie fragmentu panelu, w którym umieszczany jest obiektyw aparatu, dzięki czemu pozostała część wyświetlacza może dochodzić niemal do samej krawędzi ekranu - ma sprawiać wrażenie, że pozbawiona została ramki.

Jest wiele rodzajów ekranów z notchem

Apple iPhone X na rynek trafił ze znacznie większym notchem niż Essential Phone. Wynikało to z umieszczenia w górnej części przedniego panelu zaawansowanego systemu kamer TrueDepth, na którym oparto m.in. system odblokowywania ekranu skanem twarzy (Face ID)

Apple iPhone X
Apple iPhone X

Szerszy notch szybko zdobył popularność i w 2018 roku stosowany był przez większość producentów smartfonów. Nawet tych, którzy stosowali jedynie "proste" moduły aparatów z pojedynczymi obiektywami.

Obecnie większą popularnością cieszą się mniejsze notche, które kształtem przypominają kroplę. Rozwiązania tego typu stosuje wielu producentów z Chin, ale pojawiło się ono również w modelach Samsunga z linii A z ekranami Infinity-U. Koreańczycy stosują również jego wariację w panelu Inifnity-V (notch rozszerzony w góry).

Huawei Y5 2019 ma wcięcie w ekranie i dość duże ramki
Huawei Y5 2019 ma wcięcie w ekranie i dość duże ramki

Wcięcie można znaleźć w wielu flagowych smartfonach (np. Huawei P30 Pro, LG G8 ThinQ czy Xiaomi Mi 9), ale i tańszych urządzeniach. Należy jedynie pamiętać, że w drugim wypadku notch nie zawsze przekłada się nie niedużych górny fragment obramowania ekranu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)