Co zrobić z zepsutym telefonem? Wyjaśniamy, jak się go pozbyć

Co zrobić z zepsutym telefonem? Wyjaśniamy, jak się go pozbyć

Co zrobić z uszkodzonym smartfonem? Wyjaśniamy!
Co zrobić z uszkodzonym smartfonem? Wyjaśniamy!
Źródło zdjęć: © Unsplash | Fili Santillán
16.08.2022 15:35, aktualizacja: 16.08.2022 22:04

Zepsuł ci się telefon i nie wiesz co z nim zrobić? Wyjaśniamy, gdzie możesz oddać stary, niedziałający smartfon tak, by przy okazji przysłużyć się środowisku.

Gdy zepsuje się telefon, większość z nas zanosi go do serwisu lub próbuje samodzielnie naprawić usterkę. W niektórych sytuacjach jest to niestety niemożliwe. Pozostaje wtedy jedynie zgrać dane z uszkodzonego urządzenia i odłożyć je do szuflady... lub oddać do recyklingu i zapewnić drugie życie cennym surowcom. Gdzie oddać zepsuty telefon? Czy można zarobić na jego sprzedaży?

Czy warto oddać zepsuty telefon na elektrośmieci?

Najprostszym sposobem na zapewnienie telefonowi drugiego życia jest oddanie go na elektrośmieci. To ekologiczne rozwiązanie, które umożliwia firmom przetworzenie i ponowne wykorzystanie surowców użytych do produkcji urządzenia. Szczególnie cenne są tzw. metale ziem rzadkich, czyli rzadko spotykane pierwiastki, które są niezbędne do produkcji zaawansowanych półprzewodników. Technologia ich recyklingu wciąż się rozwija, a w Polsce powstają coraz to kolejne firmy zajmujące się przetwarzaniem niedziałających smartfonów i innej elektroniki.

Jak oddać smartfon na elektrośmieci?

Za odbiór elektrośmieci odpowiedzialna jest jednostka samorządu terytorialnego – gmina, miasto na prawach powiatu lub dzielnica. Samorządowcy wyznaczają jeden lub kilka punktów, w których można oddawać elektrośmieci, w tym zepsute telefony. Z reguły jest to urząd gminy, szkoła lub budynek instytucji publicznej, ale zdarza się, że uszkodzony smartfon zostawia się od razu w siedzibie firmy recyklingowej.

Co najmniej raz w miesiącu elektrośmieci są też odbierane bezpośrednio z domów. W teorii dotyczy to raczej niedziałających urządzeń o większych gabarytach (np. lodówki, pralki, telewizory), ale można też przekazać śmieciarzom mniejszy sprzęt, w tym zepsute smartfony.

Informacje na temat odbioru elektrośmieci znajdziesz na stronie internetowej twojego samorządu. Jeśli nie możesz ich znaleźć, to po prostu zadzwoń do urzędu gminy i zapytaj się, gdzie możesz oddać zepsuty telefon.

Czy można sprzedać zepsuty telefon?

W internecie ogłaszają się też firmy oraz osoby prywatne, które oferują skup zepsutych telefonów. Ich modele biznesowe są różne. Niektóre firmy skupują uszkodzone smartfony z myślą o ich naprawie. W końcu duża część osób nie ma wiedzy technicznej pozwalającej na samodzielne zdiagnozowanie i usunięcie usterki. Wiele z nich można naprawić tanim kosztem i potem odsprzedać używany telefon.

Inne oferty pochodzą od podmiotów zajmujących się recyklingiem, które po prostu chcą dodatkowo zachęcić klientów do oddawania zepsutych urządzeń elektronicznych. Skupują wszystkie smartfony, nawet te najbardziej uszkodzone, ale oferują za nie bardzo niskie stawki, utrzymujące się w przedziale od kilku do kilkunastu złotych za telefon. To niewiele, szczególnie jeśli dodać do tego koszt wysyłki, ale jeśli w twojej okolicy jest taki punkt – czemu nie skorzystać z jego usług?

Jeśli planujesz sprzedać zepsuty smartfon, dokładnie wyczyść znajdujące się na nim dane, bo inaczej może cię czekać niemiła niespodzianka. Firmy zajmujące się recyklingiem mają prawny obowiązek wyczyścić pamięć zepsutego telefonu, ale kontrole urzędników są bardzo rzadkie. Pamiętaj, że zawsze możesz oddać uszkodzony smartfon na elektrośmieci, nic za to nie płacąc!

Tomasz Bobusia, dziennikarz Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)