Czy Android zda test zaufania klientów?

Kupując jakikolwiek produkt, mamy nadzieję, że jego producent zapewni odpowiednie wsparcie. W przypadku smartfonów nie chodzi tylko o usługi naprawcze, ale także o wsparcie software'owe. Czy wraz z debiutującym Android 4.0 Ice Cream Sandwich platforma Google zda test zaufania klientów?

Czy Android zda test zaufania klientów?
Kamil Bąkowski

23.10.2011 | aktual.: 23.10.2011 12:00

Fragmentacja Androida jest wadą. Problemem, z którym platforma boryka się od początku istnienia. Konsumenci nie są zachwyceni z powodu braku możliwości aktualizacji nowo zakupionych produktów, a deweloperzy mają problem z dostosowaniem aplikacji dla poszczególnych urządzeń ze względu na różne wersje Androida i zmieniający się ciągle hardware. Najlepiej problem fragmentacji Androida obrazuje diagram przedstawiający udział poszczególnych wersji platformy na rynku. Wyniki opierają się na urządzeniach, które miały dostęp do Android Market w ciągu 14 dni zakończonych 3 października 2011 roku.

Google podszedł do problemu fragmentacji, przedstawiając Android Ice Cream Sandwich, pierwszą wersję platformy stworzonej z myślą zarówno o smartfonach, jak i tabletach. Firma celowo chce zmniejszyć liczbę dostępnych wersji Androida. Tylko kilka osób zauważyło, że odpowiedzią na problemy związane z fragmentacją jest właśnie Android Ice Cream Sandwich. Stawia on jednak kolejne pytanie przed Androidem: czy platforma zda test zaufania klientów?

Wersje Androida 3.10.2011, fot. Android Developers
Wersje Androida 3.10.2011, fot. Android Developers

Każdy z nas, kupując smartfona, ma nadzieję, że wsparcie producenta nie skończy się zaraz po wyjściu ze sklepu. Ufamy, że zapewni on usługi naprawcze i pomoc związaną z oprogramowaniem na urządzeniu. Tym samym w momencie podjęcia decyzji o zakupie telefonu podświadomie zaczynamy ufać producentowi, który wydał urządzenie.

W przypadku smartfonów ważna jest aktualizacja urządzeń do najnowszej odsłony platformy. Konkurencja w postaci Apple'a, Nokii, Microsoftu wydaje aktualizację platform dla większości swoich urządzeń, a w przypadku Androida jest gorzej. Kupując telefon, klient nie jest pewny, czy otrzyma kolejną wersję Androida. Wszystko za sprawą tego, że update w dużej mierze zależy od decyzji producenta, a nie twórcy platformy, Google'a.

Na tle konkurencji telefony z Androidem wypadają blado. Oto kilka przykładów:

  • Apple niedawno przedstawił najnowsza odsłonę systemu iOS 5. Platforma pojawiła się nie tylko w iPhonie 4S, ale także w iPhonie 4 oraz iPhonie 3GS (model wydany w 2009 roku). Kupując iPhone'a, możesz być przekonany, że twój telefon będzie aktualizowany co najmniej przez dwa lata.
  • Microsoft, podobnie jak Nokia czy Apple, również zdecydował się na wsparcie software'owe wydanych modeli smartfonów. Wszystkie telefony z Windows Phone wydane w ubiegłym roku otrzymały już aktualizację do najnowszej odsłony 7.5 Mango. Wideo nowych mobilnych okienek możecie obejrzeć w artykule: Windows Phone: interfejs Metro wideo.

Kupując smartfon z Androidem, nie jesteście w stanie powiedzieć, czy wydany dopiero co model będzie aktualizowany. Wraz z debiutem Android Ice Cream Sandwich sytuacja ta staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Product Manager Androida, Gabe Cohen, potwierdził, że update do ICS otrzyma telefon Nexus S. Dokładnie ten sam Nexus S, który ma jednordzeniowy procesor o taktowaniu 1 GHz. Wniosek: prawie każdy telefon z Android 2.3 Gingerbread mógłby otrzymać nową wersję platformy Google'a. Co więcej, update mógłby pojawić się nie tylko na smartfonach z dwurdzeniowym procesorem, ale także tych starszych modelach z single core. Przykładowo, możliwość aktualizacji mogłaby pojawić się zarówno dla Galaxy S, jak i nowszego modelu Galaxy S II. Wszystko zależy wyłącznie od decyzji producentów.

Aktualnie Sony Ericsson zapewnił, że wszystkie modele z rodziny Xperia wydane w 2011 roku otrzymają update Android Ice Cream Sandwich. Pytanie, czy pozostali producenci również postanowią zaktualizować swoje urządzenia wydane w tym i poprzednim roku? Niektórzy z nich mają spory problem, np. HTC, które zmuszone jest dopasować HTC Sense do nowej odsłony platformy.

Przed Androidem test zaufania klientów. Czy konsumenci, którzy kupili smartfona, nie będą zawiedzeni z powodu niemożności aktualizacji telefonów do nowszej wersji platformy?

Warto na koniec dodać, że Android Ice Cream Sandwich to problem dla producentów. Firmy muszą zadać sobie pytanie, czy inwestować w wydany już model i aktualizować go do Android ICS. Konsumenci natomiast zastanowią się, czy warto zmieniać posiadany telefon, skoro ten, który mają w kieszeni, może otrzymać nową odsłonę platformy Google'a.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)