Czy Dynamic Island w iPhonie 15 ma sens? Apple idzie na rzadki kompromis

Czy Dynamic Island w iPhonie 15 ma sens? Apple idzie na rzadki kompromis

Dynamic Island ma trafić nawet do najtańszego iPhone'a 15
Dynamic Island ma trafić nawet do najtańszego iPhone'a 15
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Miron Nurski
21.08.2023 17:26, aktualizacja: 22.08.2023 18:20

Jeśli chodzi o nowe funkcje w iPhone'ach, Apple wyznaje zazwyczaj zasadę "albo grubo, albo wcale". Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że z iPhone'em 15 będzie inaczej.

Funkcja Dynamic Island zarezerwowana była dotychczas dla modeli iPhone 14 Pro i 14 Pro Max. Według licznych przecieków z wiarygodnych źródeł, w tym roku nowy typ ekranu ma trafić do wszystkich modeli. Od najtańszego iPhone'a 15 po najdroższego iPhone'a 15 Pro Max.

Funkcjonalne ujednolicenie wszystkich modeli to z jednej strony dobra wiadomość, ale z drugiej gryzie mi się z dotychczasową narracją firmy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dynamic Island + 60 Hz? Średnio to widzę

Podczas prezentacji iPhone'a 14 Pro padły słowa, że Dynamic Island to próba "zatarcia granic między sprzętem a oprogramowaniem". Przedstawiciele Apple'a chwalili "płynność i animacji i przejść".

Niemal rok po premierze podtrzymuję opinię, że Dynamic Island ma więcej walorów estetycznych niż funkcjonalnych. Sęk w tym, że ta iluzja "zacierania granic między sprzętem a oprogramowaniem" zapewniana jest przez ekran ProMotion z odświeżaniem 120 Hz. To dwukrotnie wyższa płynność animacji sprawia, że otwór w wyświetlaczu zdaje się fizycznie zmieniać swój kształt.

Tymczasem iPhone 15 i 15 Plus - według dotychczasowych przecieków - mają pozostać przy 60 Hz. Nie wierzę, że przy tak niskiej częstotliwości odświeżania animacje Dynamic Island będą cieszyć oko. Nawet minimalne smużenie i szarpnięcia animacji mogą zabić cały efekt.

To do Apple'a niepodobne

Apple słynie z tego, że stosuje programowe sztuczki dopiero wtedy, gdy uzna, że hardware jest gotowy. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Choć tryb Always-On Display trafił do pierwszych smartfonów ponad dekadę temu, Apple czekał aż do momentu, w którym będzie mógł użyć wyświetlacza z możliwością obniżenia odświeżania do 1 Hz i energooszczędnego sterownika ekranu.

Połączenie Dynamic Island i 60-hercowego ekranu nijak nie pasuje mi do firmy, która wyjątkowo rzadko zadowala się półśrodkami. Chyba że Apple ma w zanadrzu jakieś sztuczki, które sprawią, że Dynamic Island na iPhonie 15 mimo wszystko nabierze sensu.

Oczekuje się, że seria iPhone 15 zostanie zaprezentowana 12 września.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)