Czy warto sprawdzać opinie o pracodawcach przed rozmową o pracę?
Jeśli czeka Cię rozmowa o pracę, warto wcześniej zapoznać się z opiniami o potencjalnym pracodawcy. Dzięki temu dowiesz się, jak oceniana jest dana firma oraz dowiesz się dokładnie, czego możesz się spodziewać. Wśród wielu komentarzy masz szansę także znaleźć opinie na temat procesu rekrutacji czy ogólnych warunków zatrudnienia.
Dzięki opiniom zdobędziesz informację o fluktuacji personelu
Opinie na temat pracodawców mogą być wystawiane przez pracowników, którzy z różnych przyczyn zakończyli współpracę z daną firmą - dzięki temu możesz przekonać się, co było powodem ich rezygnacji. Na podstawie negatywnych opinii masz szansę na przykład dowiedzieć się, że w przedsiębiorstwie panowała nieprzyjemna atmosfera lub był problem z otrzymaniem wynagrodzenia w ustalonym terminie. Należy zaznaczyć, że liczne opinie pracowników, którzy przez krótki czas byli zatrudnieni w danej firmie, są także znamiennym wyznacznikiem fluktuacji personelu. Jeśli w sieci znajdziesz dużo wpisów od osób, które przyznały się do jedynie kilkumiesięcznej czy kilkudniowej współpracy, powinieneś zastanowić się, co może być tego przyczyną. Negatywne opinie pomogą Ci lepiej przygotować się do rozmowy o pracę, podczas której będziesz mógł poprosić o wyjaśnienie kwestii, które wzbudzą Twoje wątpliwości. Pamiętaj jednak, że nie można ich traktować jako kluczowego wyznacznika - wpisy byłych pracowników zawsze są subiektywne i nie zawsze zgodne z prawdą. Niekiedy także nie mamy pewności czy za danym wpisem stoi faktycznie zatrudniona kiedyś osoba w firmie. Dlatego warto podchodzić do tego z rozsądkiem.
Zamierzasz zmienić branżę? Praca w Stalowej Woli jest dostępna w różnych sektorach - poznaj najnowsze oferty!
Możliwość poznania szczegółów dotyczących warunków zatrudnienia
Warto sprawdzać opinie o pracodawcach przede wszystkim po to, aby zdobyć informacje na temat warunków zatrudnienia w danej firmie. Na podstawie wpisów byłych lub obecnych pracowników możesz uzyskać wiele cennych szczegółów, na przykład na temat panującej w zakładzie pracy atmosfery. Być może wśród pozytywnych opinii trafisz również na takie, które będą stanowić potwierdzenie elastycznego grafiku lub możliwości zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych. Na tej podstawie możesz więc lepiej wiedzieć, czego spodziewać się po pracy w danej firmie.
Ile będziesz zarabiał na nowym stanowisku po odliczeniu obowiązkowych składek? Wejdź na kalkulator brutto-netto i oblicz dokładną wysokość wynagrodzenia!
Opinie o pracodawcach mogą zawierać informacje o działalności firmy
Wybierając się na rozmowę o pracę, warto dokładnie zapoznać się ze szczegółową działalnością danej firmy. Również pod tym kątem dobrym pomysłem będzie wyszukiwanie online opinii o pracodawcy, które mogą być źródłem wielu przydatnych informacji. Wpisy byłych lub obecnych pracowników mogą też dotyczyć informacji o współpracy z konkretnymi kontrahentami. Na tej podstawie możesz wyszukać więcej szczegółów na temat działalności potencjalnego pracodawcy i wykorzystać je podczas rozmowy rekrutacyjnej.
Wpisy pracowników pomagają przygotować się do spotkania rekrutacyjnego
Zostałeś zaproszony na rozmowę o pracę i zastanawiasz się, jakich pytań możesz się spodziewać? W takim razie koniecznie zapoznaj się z opiniami o swoim potencjalnym pracodawcy! Być może znajdziesz również relacje z rozmów rekrutacyjnych. Dzięki temu dowiesz się, jakie pytania najczęściej zadaje rekruter i czy na spotkaniu kwalifikacyjnym można spodziewać się na przykład testów i zadań rekrutacyjnych.
Zależy Ci na karierze w sektorze nowoczesnych technologii? Praca IT w Kielcach już na Ciebie czeka! Sprawdź, w których obszarach IT wciąż są poszukiwani specjaliści!
Podsumowanie
Zanim udasz się na rozmowę o pracę, poświęć trochę czasu na wyszukanie opinii o swoim potencjalnym pracodawcy. Dzięki wpisom dostępnym online możesz dowiedzieć się, jakie warunki finansowe obowiązują w danej firmie i jakich perspektyw zawodowych można się spodziewać. Opinie nierzadko stanowią także źródło informacji o kluczowych projektach pracodawcy oraz mogą być dowodem na niską lub wysoką fluktuację personelu.