Czyszczenie pamięci w telefonie - kilka najprostszych sposobów
Niezależnie od tego jak nowy czy bogato wyposażony w parametry technicznie posiadamy telefon, z czasem urządzenia tego typu zaczynają działać wolniej lub brakuje im miejsca na dysku. W poniższym poradniku radzimy, jak może przebiegać czyszczenie pamięci w telefonie.
Czyszczenie pamięci w telefonie - co warto wiedzieć?
Czyszczenie pamięci w telefonie jest bardzo proste i możemy w tym celu skorzystać z aplikacji firm trzecich. My polecamy takie popularne aplikacje jak CCleaner, Clean Master, a także aplikację stworzoną bezpośrednio przez producenta Androida o nazwie "Files by Google". Dzięki ich przyjaznemu interfejsowi szybko odnajdziemy się w ich funkcjach i zwolnimy potrzebne miejsce i pamięć RAM.
Jeśli po prostu chcemy powyłączać uruchomione aplikacje, to w zależności od tego, jaki posiadamy smartfon metoda na uruchomienie menu wyświetlającego dostępnie uruchomione aplikacje, będzie nieco odmienna.
Reguła do jego uruchomienia zwykle jest bardzo podobna - wykonując odpowiedni gest lub naciskając odpowiedni przycisk na dolnej krawędzi ekranu, możemy wywołać ekran menadżera aplikacji, by powyłączać te, z których już dłużej nie będziemy korzystać lub przełączać się między nimi.
Aplikacje często też potrafią działać w tle, by pobierać przychodzące do nas wiadomości i powiadomienia. Usunięcie niepotrzebnych aplikacji powinno dać naszemu smartfonowi nieco oddechu, a w niektórych przypadkach nawet wydłużyć jego czas pracy na baterii.
Jak czyścić pamięć w telefonie, by zyskać wolne miejsce?
Jeśli posiadamy dużo zdjęć lub filmów nagranych na telefonie, warto je przenieść na inne urządzenie, by zrobić miejsce na nowe multimedia, aplikacje, czy aktualizacje systemu.
Multimedia możemy przegrać na dysk twardy komputera, korzystając z połączenia za pomocą kabla USB. Możemy też skorzystać z usługi przechowywania zdjęć w chmurze jak na przykład Google Photos. Aplikacja ta umożliwia darmowe przechowywanie danych w chmurze na naszym koncie Google, o ile nasze zdjęcia są w rozmiarze większym niż 16 Mpix.
Jeśli chcemy sprawdzić, jakie aplikacje zajmują miejsce na dysku naszego smartfona, należy udać się do panelu ustawień, a następnie wyszukać listę zainstalowanych aplikacji. Każdy smartfon posiada tego typu panel w nieco innym miejscu (z uwagi na nakładki producentów), lecz na pewno z łatwością go znajdziemy z pomocą wyszukiwarki w menu ustawień.
W niektórych przypadkach miejsce na dysku zajmuje nie tyle aplikacja, ile pobrane przez nią pliki tymczasowe przechowywane w pamięci cache. Wejście w menu ustawień aplikacji na liście zainstalowanych aplikacji, powinno dać nam wgląd w ilość zajętego miejsca przez pamięć tymczasową danej aplikacji, a także możliwość jej usunięcia.
Jeśli system naszego urządzenia wydaje się działać niestabilnie, można również spróbować bardziej "staroświeckiej" metody na przywrócenie mu sprawności poprzez restart urządzenia.
Zdarzają się sytuację, w których system może przestać być responsywny ze względu na błąd spowodowany przez aplikację działającą w tle, niepotrafiącą się przemielić aktualizację lub inny losowy problem. Restart urządzenia czasem może zdziałać wiele dobrego na ogólną kondycję systemu.
Oto najprostsze sposoby na czyszczenie pamięci w telefonie. Jeśli potrzebujecie więcej informacji na temat działania systemu w smartfonie lub optymalnego przechowywania plików, zajrzyjcie do naszych innych poradników:
- Jak zaktualizować Androida? Proste i skuteczne sposoby
- Jak zgrać na pendrive pliki z komputera lub smartfona? Poradnik dla każdego
- Jak przenieść aplikacje na kartę SD w smartfonie? Prosta instrukcja
- Apple iCloud - jak się zalogować? Wyjaśniamy w prostych krokach
- Dysk Google - co to jest i jak używać? Pierwsze kroki z usługą