Japan Display prezentuje czytnik linii papilarnych, którego nie zauważysz

Japan Display prezentuje czytnik linii papilarnych, którego nie zauważysz

vivo już wkrótce wprowadzi pierwszy smartfon z czytnikiem linii papilarnych w ekranie
vivo już wkrótce wprowadzi pierwszy smartfon z czytnikiem linii papilarnych w ekranie
Mateusz Żołyniak
24.01.2018 14:01, aktualizacja: 24.01.2018 15:01

Firma Japan Display pokazała właśnie, że potrafi przygotować nie tylko interesujące ekrany. Japończycy zapowiedzieli przezroczysty czytnik linii papilarnych. Co wiadomo na temat tego rozwiązania? Kiedy może trafić do pierwszych smartfonów?

Japan Display zapowiada czytnik linii papilarnych, którego nie trzeba chować pod ekranem

Wkrótce na rynek trafi pierwszy smartfon ze skanerem dermatoglifów ukrytym pod ekranem. Firma vivo w swoim urządzeniu zastosowała optyczne rozwiązanie Synapticsa, które umieszczone jest pod powierzchnią OLED-owego wyświetlacza. Zapowiedziany właśnie produkt Japan Display (JDI) ma umożliwić jeszcze lepszą integrację sensora biometrycznego z ekranem.

Japończycy zapowiedzieli przezroczysty czytnik linii papilarnych, który może być częścią warstwy dotykowej paneli stosowanych w smartfonach. JDI wskazuje, że do jego opracowania wykorzystano wiedzę nabytą przy tworzeniu paneli LTPS (low-temperature poly-silicon; rodzaj matryc LCD), a rozwiązanie to ma pomóc firmie w rozszerzeniu działalności na nowy sektor rynku.

Co wiadomo o przezroczystym czytniku Japan Display?

Skaner Japończyków to rozwiązanie nie optyczne, a pojemnościowe (zmiana pojemności panelu po dotknięciu jego powierzchni palcem). Bazuje ono na technologii Pixel Eyes, która znana jest z ekranów in-cell dla smartfonów. Dzięki sporej dokładności czytnik zintegrowany z warstwą dotykową ma bez problemu rozpoznawać strukturę dermatoglifów na opuszkach palców.

W przeciwieństwie do skanerów optycznych, nowy czytnik nie wymaga podświetlenia fragmentu ekranu w celu identyfikacji palca.

Japan Display zapowiedziało przezroczysty czytnik linii papilarnych
Japan Display zapowiedziało przezroczysty czytnik linii papilarnych

Rozwiązanie stosowane będzie w ekranach ze szklaną powłoką, a wymiary przezroczystego sensora JDI to 8 x 8 mm. Czytnik może pochwalić się do tego rozdzielczością 160 x 160, co przekłada się na DPI wynoszące ok. 508. Stosowany będzie w wybranym miejscu ekranu smartfonu, ale ma znaleźć zastosowanie również w szeregu innych produktów (m.in. laptopy)

Niestety, na przezroczysty skaner dermatoglifów trzeba będzie chwilę poczekać

Firma Japan Display ma już opracowaną technologię, ale nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie rozpocznie się masowa produkcja nowych czytników. Japończycy zdradzają jedynie, że pierwsze produkty w nie wyposażone na rynek powinny trafić przed końcem marca 2019 roku.

Pewne jest to, że walka w segmencie czytników linii papilarnych dopiero się rozpoczęła. Synaptics stawia na rozwiązania optyczne, JDI na pojemnościowe skanery, a część producentów skłania się ku rozwiązaniom ultradźwiękowym. Ciężko określić już teraz które okażą się najlepsze, ale pewne jest to, że klienci mogą liczyć co najmniej na kilka dopracowanych produktów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)