Deweloperzy zainteresowani BlackBerry 10. To dobrze wróży
05.07.2012 15:30, aktual.: 05.07.2012 17:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na początku tygodnia w Warszawie spotkali się deweloperzy w ramach światowego tournée BlackBerry 10 Jam World Tour. W hotelu Hilton pojawiło się aż 500 twórców aplikacji. Świadczy to o dużym zainteresowaniu tej grupy pisaniem aplikacji na nową platformę, co niezmiernie mnie cieszy.
BlackBerry 10 Jam World Tour było szansą dla polskich programistów, aby poznać właściwości systemu BlackBerry 10 i dołączyć do rosnącej grupy partnerów RIM tworzących aplikacje na tę platformę. Programy mają zasilić sklep BlackBerry AppWorld przed premierą nowych smartfonów.
Głównym punktem spotkania, na którym mieliśmy okazję się pojawić, było wyjaśnienie mechanizmu tworzenia aplikacji na nowy system. Osobom, które spełniły określone warunki, rozdano urządzenia deweloperskie BlackBerry 10 Dev Alpha. Na BlackBerry 10 Jam World Tour pojawiło się znacznie więcej deweloperów, niż zakładało RIM, o czym wspomniał David Keane, Senior Country Manager RIM w Polsce:
Odpowiedź światowej społeczności deweloperów, zwłaszcza tych z Polski, była dla nas miłym zaskoczeniem. Z ogromną przyjemnością rozpoczynamy pracę z lokalnymi partnerami, którzy chcą być wśród pierwszych programistów tworzących aplikacje na BlackBerry 10. Jesteśmy dumni z naszych silnych związków ze społecznością deweloperów w Polsce i wierzymy, że dzięki możliwościom, jakie daje nowa platforma BlackBerry 10, nasza współpraca wkroczy na nowy poziom.
Bardzo mnie to cieszy, ponieważ jest szansa, że nowa platforma RIM nie zostanie potraktowana po macoszemu przez deweloperów. Duża zasługa w tym rozbudowanych możliwości tworzenia aplikacji, o których pisałem przy okazji prezentacji nowego OS-a (jeszcze pod nazwą BBX).
Dotyczy to opartego na frameworku Cascades natywnego SDK dla BlackBerry 10, które pozwala deweloperom na tworzenie bogatych wizualnie i wydajnych aplikacji w językach C/C++ i przy użyciu Qt. Natywne SDK dla BlackBerry 10 zawiera zestaw interfejsów API, które dają deweloperom dostęp do najważniejszych funkcji urządzenia oraz usług powiązanych z aplikacjami BlackBerry (takimi jak płatności mobilne).
Cascades to z kolei potężny zestaw narzędzi do pisania aplikacji. Dzięki niemu deweloperzy mogą łatwo tworzyć imponujące w warstwie wizualnej programy bez konieczności budowania złożonych, wielopoziomowych kodów graficznych.
Możliwe jest również wykorzystanie technologii Adobe AIR, co podkreślał Grzegorz Trubiłowicz z platformy Cooklet, która stworzyła jedną z najpopularniejszych aplikacji w App World.
Nie możemy się już doczekać premiery nowej platformy. BlackBerry 10 daje możliwość tworzenia w dobrze nam znanej technologii Adobe AIR. Dzięki temu szybko i wygodnie jesteśmy w stanie przygotować naszą aplikację na smartfony.
SDK BlackBerry 10 WebWorks pozwala deweloperom na posługiwanie się językami HTML5 oraz CSS w celu budowania programów i umożliwia wykorzystanie języka JavaScript przy używaniu natywnych API razem z otwartym zestawem interfejsów użytkownika bbUI.js. Dzięki temu mogą powstać aplikacje z funkcjami podobnymi do aplikacji mobilnych.
Programy stworzone przy użyciu jednego z dostępnych narzędzi do programowania na BlackBerry 10 będą działały zarówno na smartfonach BlackBerry, jak i (od momentu premiery nowej platformy) na tabletach BlackBerry PlayBook. Firma nie wyklucza również możliwości prostego portowania tytułów z Google Play, które nie zajmie deweloperom wiele czasu (właściwie pozwala jednocześnie wydawać programy na oba OS-y).
Według mnie BlackBerry OS 10 może stać się ciekawą alternatywą dla Androida, iOS czy Windows Phone'a. System oferuje sporo innowacyjnych rozwiązań, a deweloperskie urządzenie prezentuje się całkiem nieźle. RIM musi jednak zadbać o zaplecze aplikacji na nową platformę. W przeciwnym razie system może umrzeć szybciej niż bada OS. Szczególnie że Apple, Google czy Microsoft nie śpią i ciągle udoskonalają swoje rozwiązania, czego dowodem są nowe wersje ich OS-ów.
Czy takie akcje jak BlackBerry 10 Jam World Tour przyciągną wystarczająco dużo deweloperów, aby zapewnić odpowiednią bazę aplikacji przed premierą nowej generacji smartfonów? Możliwości tworzenia programów są bogate, więc może się to udać. Mnogość stosowanych rozwiązań pozwoli bowiem wybranym grupom pracować przy użyciu znanych już technologii, a przy tym nie odbije się na ich jakości. Będzie się o tym można przekonać jednak dopiero za jakiś czas. Moje pierwsze wrażenia są pozytywne.