Dlaczego nie należy ładować telefonu w nocy?
Telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne wyposażone w baterie wymagają regularnego ładowania. Warto jednak robić to mądrze.
05.05.2024 | aktual.: 05.05.2024 12:10
Wiele urządzeń przenośnych posiada akumulatory, które wymagają regularnego ładowania. Sporo osób przyzwyczaiło się do ładowania ich nocą. Dzięki temu rano mogą korzystać z tych urządzeń bez obaw o rozładowanie. Strażacy jednak od lat ostrzegają przed zagrożeniami związanymi z takim praktykami. Podkreślają, że pożary w domach i mieszkaniach coraz częściej wynikają z awarii instalacji elektrycznych. Statystyki wskazują, że źródłem co siódmego pożaru jest zwarcie instalacji. Bardzo często dochodzi do niego w wyniku nieostrożnego obchodzenie się z elektryką i ignorowania zasad bezpieczeństwa.
Jakie urządzenia najczęściej wywołują pożar?
W grupie urządzeń, które najczęściej bywają przyczyną pożarów, wymienia się czajniki, ekspresy do kawy, ale również telefony i smartfony. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne, jeśli są ładowane w nocy i leżą w pobliżu łóżka lub na pościeli. Straż Pożarna radzi, aby urządzenia, które nie wymagają ciągłego zasilania, były odłączane od prądu przed wyjściem z domu lub pójściem spać. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na każdy sprzęt elektroniczny. Zwłaszcza że obecnie tego typu urządzenia są nierzadko wykonane z materiałów łatwopalnych jak plastik. Dlatego pozostawianie ich na meblach z drewna może przyczynić się do szybkiego rozprzestrzeniania ognia.
Dlaczego nie należy ładować hulajnóg elektrycznych w mieszkaniach?
Wzrost zainteresowania pojazdami elektrycznymi, takimi jak na przykład hulajnogi elektryczne, również przekłada się na podwyższenie zagrożenia pożarowego. Zarejestrowano już bowiem kilka przypadków, kiedy doszło do pożaru takich urządzeń. Straż Pożarna przypomina, że przed użyciem takiego pojazdu konieczne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi, która zawiera informacje na temat jego eksploatacji i przechowywania, a sposobu ładowania baterii.
Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, wyjaśnił, że producenci tego typu urządzeń zazwyczaj odradzają ich ładowanie w zamkniętych pomieszczeniach. Zalecają natomiast, aby robić to wentylowanych miejscach, aby uniknąć gromadzenia się szkodliwych oparów i związków chemicznych.
Dlaczego powinno się używać wyłącznie oryginalnych ładowarek?
Innym zagrożeniem jest używanie nieoryginalnych ładowarek. Producenci często nie dołączają ładowarek do urządzeń, co w efekcie może skłaniać część klientów do wyboru tańszych, ale niekoniecznie bezpiecznych zamienników. Produkty tego typu rzadko spełniają normy bezpieczeństwa i nie są dostatecznie testowane przed wprowadzeniem na rynek. Dlatego zainwestowanie w ładowarkę od renomowanego producenta jest zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Podsumowując, Straż Pożarna stale przypominam, jak ważne jest bezpieczne użytkowanie urządzeń elektronicznych. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru, należy pamiętać o regularnym wyłączaniu tych urządzeń, które nie potrzebują ciągłego zasilania, a także o zakupie bezpiecznych ładowarek.