Dzięki DIPLE podejrzysz swoje czerwone krwinki przez aparat w telefonie

DIPLE to nowy sposób obserwacji świata z użyciem telefonu. Urządzenie jest przenośnym dodatkiem do smartfona, które pozwala na podziwianie bakterii i innych mikroorganizmów.

Krwinki sfotografowane iPhonem przez DIPLE Black
Krwinki sfotografowane iPhonem przez DIPLE Black
Źródło zdjęć: © kickstarter.com
Patryk Korzeniecki

28.11.2019 | aktual.: 28.11.2019 15:56

Xiaomi w modelu Mi Note 10 zainstalowało obiektyw makro pozwalający na fotografowanie obiektów z odległości 1,5 cm i uzyskiwanie powiększenia niedostępnego dla tradycyjnego aparatu w smartfonie.

Okazuje się, że można uzyskać jeszcze większe zbliżenie. Nawet 1000-krotne! Jak? Poznajcie DIPLE.

Czym jest DIPLE?

DIPLE jest przenośnym modularnym systemem mikroskopowym, który pozwala na bardzo duże powiększanie obiektów z użyciem aparatu w smartfonie.

DIPLE w całej okazałości
DIPLE w całej okazałości© kickstarter.com

Użytkowanie jest bardzo proste. Wystarczy położyć telefon na pudełku i dopasować jego położenie tak, aby pokrywało się z otworem w urządzeniu. Sprawę ułatwia magnetyczna prowadnica.

Budowa i funkcje DIPLE

Urządzenie składa się ze źródła światła, stolika mikroskopowego, szkiełek i metalowej płytki z systemem optycznym. Wymiary są następujące: 17,6 cm x 10 cm x 4 cm. Jak na swoją kategorię jest bardzo niewielkie, co pozwala na swobodne przenoszenie go ze sobą.

Budowa DIPLE
Budowa DIPLE© kickstarter.com

Producent przekonuje, że oddzielenie soczewek mikroskopu od telefonu ułatwia znalezienie właściwej ogniskowej nawet dla bardzo cienkich obiektów (np. krwinki). Poza tym DIPLE dzięki swojej konstrukcji ma działać z każdym telefonem niezależnie od jego kształtu - brawa dla twórców za zapewnienie uniwersalności.

DIPLE może być użyty ze specjalnymi filtrami, tak jak duże mikroskopy. Poza tym dzięki modularności użytkownik ma możliwość swobodnej wymiany, a nawet przeróbek urządzenia. Zadbano też o odpowiednią dokładność mechanicznych elementów - przy badaniu próbek możemy je przesuwać z bardzo dużą precyzją.

Producent DIPLE przykładał dużą uwagę do praktyczności swojego przenośnego mikroskopu. Metalowe części wzmacniają konstrukcję do tego stopnia, że urządzenie może przeżyć upadek z aż 10 metrów (wg zapewnień firmy). I coś, co mi się bardzo podoba - przed użyciem DIPLE nie ma potrzeby zdejmowania etui z telefonu.

DIPLE - różne modele, różne powiększenie

DIPLE oferowany jest w 3 opcjach
DIPLE oferowany jest w 3 opcjach© kickstarter.com

Producent oferuje 3 rodzaje mikroskopu:

  • czerwony DIPLE: powiększa obraz 35x, oferuje rozdzielczość 3 mikronów i pokrycie pola widzenia na poziomie 1 mm;
  • szary DIPLE: powiększa obraz 75x, oferuje rozdzielczość 1 mikrona;
  • czarny DIPLE: powiększa obraz 150x i oferuje rozdzielczość 0,7-0,8 mikrona.

Po cyfrowym powiększeniu (do 1000x) możemy obserwować elementy świata mniejsze nawet od 1 mikrona (1 mikron - 0.001 mm).

Różne powiększenia dają różną perspektywę
Różne powiększenia dają różną perspektywę© kickstarter.com

Jak mały jest jeden mikron? Kilka przykładów:

  • 10 mikronów to rozmiar cząsteczki mgły;3-8 mikronów odpowiada grubości pajęczej nici;1-10 mikronów jest wielkością typowej bakterii.

Przyznacie, że jak na małe pudełko z telefonem możliwości DIPLE są niesamowite.

Do czego można wykorzystać DIPLE?

Możliwości są właściwie nieograniczone.

Po odpowiednim spreparowaniu można ponoć obserwować komórki własnej krwi. Operacja trwa kilka minut, ale pozwala na zachowanie ich wyglądu i koloru.

Cząsteczki krwi widziane przez DIPLE
Cząsteczki krwi widziane przez DIPLE© kickstarter.com

Oczywistym przykładem jest obserwacja mikroorganizmów - od pantofelków po bakterie. Interesującym badaniem jest sprawdzenie wody kranowej lub zawartości pobliskiej rzeki. Sam robiłem kiedyś podobne eksperymenty i muszę przyznać, że jest to fascynujące.

Cząsteczki spalin samochodowych w DIPLE
Cząsteczki spalin samochodowych w DIPLE© kickstarter.com

DIPLE potrafi na tyle powiększyć obraz, że możliwa jest nawet obserwacja cząstek spalin samochodowych. Widoczne są wtedy zarówno drobinki PM 2,5, jak i PM 10.

DIPLE: ile kosztuje?

Jeśli chodzi o podstawowe zestawy to ceny wahają się od 36 do 109 euro (160-470 zł) w zależności od modelu. Producent udostępnia na Kickstarterze też bogatsze i odpowiednio droższe komplety.

Firma obiecuje, że DIPLE będzie gotowy do wysyłki w maju 2020 roku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)