Ekrany AMOLED Full HD trafiają do produkcji. Galaxy S IV z rewelacyjnym wyświetlaczem?
06.02.2013 11:00, aktual.: 06.02.2013 12:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jako wielkiego fana AMOLED-ów bardzo ucieszyły mnie najnowsze przecieki z południowokoreańskiej firmy. Okazuje się bowiem, że Samsung jest już gotowy do masowej produkcji nowych Super AMOLED-ów o rozdzielczości Full HD. Jak nietrudno się domyślić, w taki właśnie wyświetlacz będzie wyposażony Galaxy S IV.
Jako wielkiego fana AMOLED-ów bardzo ucieszyły mnie najnowsze przecieki z południowokoreańskiej firmy. Okazuje się bowiem, że Samsung jest już gotowy do masowej produkcji nowych Super AMOLED-ów o rozdzielczości Full HD. Jak nietrudno się domyślić, w taki właśnie wyświetlacz będzie wyposażony Galaxy S IV.
W ciągu ostatniego roku technologia IPS znacznie się rozwinęła, a producenci poprawili jakość ekranów LCD. Ba, panele z Lumii 920, HTC One X czy Optimusa G są nawet lepsze niż ekran w Galaxy S III. Samsung nie zamierza jednak odchodzić od technologii AMOLED w swoich topowych produktach; na CES 2013 zaprezentował ich nową generację. Ekrany te zgodnie z obecnymi trendami mają mieć 5-calowe przekątne i rozdzielczość Full HD.
[solr id="komorkomania-pl-146188" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4564,samsung-galaxy-s-iv-bedzie-sterowany-wzrokiem" _mphoto="ss-146188-270x117-93beebc2e41202.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3507[/block]
Jak podał dzisiaj koreański serwis DDaily, Samsung planuje rozpocząć ich masową produkcję już pod koniec tego miesiąca. Można więc sądzić, że do komercyjnego wprowadzenia na rynek (co ma nastąpić w kwietniu) firmie uda się wyprodukować całkiem sporo ekranów, a pierwszym urządzeniem z takim panelem będzie nowy flagowiec - Galaxy S IV.
Full HD, do tego bez PenTile
Super AMOLED-y Samsunga wyróżniają się na tle konkurencji rewelacyjnym nasyceniem kolorów, żywymi barwami, bardzo wysokim kontrastem oraz kątami widzenia sięgającymi 180 stopni. Niestety, ze względu na ograniczenia procesu Fine Metal Mask (FMM) producent miał problem z przygotowywaniem wyświetlaczy o dużym zagęszczeniu pikseli. Dlatego w Galaxy Nexusie czy Galaxy S III montowano dobrze wszystkim znane matryce PenTile, przekłamujące podawany w specyfikacjach poziom PPI. Samsung najczęściej tłumaczył to troską o żywotność paneli, ale jak pokazał Galaxy Note II, była to zwykła marketingowa papka.
[solr id="komorkomania-pl-142547" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4661,4-4-8-czyli-pierwsze-wiesci-o-sercu-galaxy-s-iv-exynosie-5-octa" _mphoto="exynos-5-octa-142547-270-1e801cf.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3508[/block]
Teraz zapowiada się jednak, że firma nie będzie musiała się z niczego tłumaczyć. Przedstawiciele Samsunga na CES 2013 poinformowali bowiem, że w wytwarzaniu nowej generacji AMOLED-ów zastosowano proces LITI (Laser-Induced Thermal Imaging), który jest tańszy, a przy tym pozwala wyprodukować macierz o znacznie mniejszych pikselach. Jest to nieocenione w przypadku wyświetlaczy dostępnych w smartfonach.
Tak oto nowy 5-calowy ekran Super AMOLED FHD ma mieć rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, co daje zagęszczenie wynoszące 440 PPI. Co ciekawe, Samsung chce zastosować w nim nowy rodzaj matrycy, która będzie składać się z heksagonalnych lub przypominających kształtem diament pikseli. Można więc oczekiwać, że macierz będzie zbliżona do tej w Galaxy Note II, który mimo sporo większej przekątnej cechuje się lepszą ostrością obrazu niż Galaxy S III z PenTile.
Bardziej energooszczędne i z dodatkowymi możliwościami?
[solr id="komorkomania-pl-146698" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4477,baterie-najwiekszym-wrogiem-smartfonow" _mphoto="zrzut-ekranu-2013-01-31--b6120f5.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3509[/block]
Kolejną ciekawostką związaną z ekranem jest możliwość użycia warstwy czujników firmy Wacom, której 5% udziałów wykupił niedawno koreański gigant. Panel ten miałby umożliwić obsługę rysika S Pen, czyli interpretację ponad 1000 poziomów nacisku czy precyzyjne rozpoznawanie pisma odręcznego. Stylus nie byłby jednak wbudowany w telefon, jak w Galaxy Note'ach, tylko dodawany do zestawu lub – co bardziej prawdopodobne - sprzedawany jako dodatkowe akcesorium. Mówi się również o nowym silniku programowym, który ma lepiej dopasowywać kolory do wyświetlanych treści, a także wnieść więcej opcji ich ręcznego dostosowywania (w Galaxy S III dostępne były 4 zdefiniowane ustawienia).
Nowy Super AMOLED FHD to najlepszy ekran na rynku?
Uprzedzając wojnę w komentarzach: trudno powiedzieć, jaki jest najlepszy ekran na rynku. Wszystko zależy od preferencji użytkowników, czego najlepszym przykładem są właśnie OLED-y. Dla niektórych to idealne wyświetlacze i niełatwo przerzucić się na ekrany LCD, inni wolą panele IPS, które nie mają tak nasyconych barw i lepiej odwzorowują biel.
Nie da się jednak ukryć, że Samsung, tworząc nowe Super AMOLED-y, bardzo się postarał i można sądzić, że wyświetlacze te będą wielką zaletą najnowszego smartfona z serii Galaxy S. Jestem ciekaw, jak na ich tle wypadną nowe ekrany, które pojawią się we flagowcach HTC (Super LCD3?), LG (5-calowy TrueIPS Full HD) czy Nokii. Odpowiedź na to pytanie poznamy najwcześniej za 2 miesiące.
Źródło: DigiTimes • PhoneArena