Ekstremalnie trudna gra z dawnych lat w niskiej cenie

Ekstremalnie trudna gra z dawnych lat w niskiej cenie
28.02.2014 14:52
Ekstremalnie trudna gra z dawnych lat w niskiej cenie
Zbigniew Kowal
Zbigniew Kowal

W głosowaniu czytelników serwisu IGN R-Type zajął siódme miejsce w rankingu najtrudniejszych gier. Ten klasyczny space shooter, mimo że ma tylko osiem plansz, wciąga na długie godziny. Jeżeli chcecie zmierzyć się z klasyką na swoich smartfonach lub tabletach, to teraz jest dobra okazja do zakupu.

Ogólnie jestem pozytywnie nastawiony do tytułów z przeszłości, które pojawiają się obecnie na platformach mobilnych. Wystarczy wspomnieć chociażby Another World, fantastyczną grę dla graczy z mojego pokolenia.

Niestety, są też tytuły, których nie chciałbym widzieć na smartfonach. Nie chodzi bynajmniej o grafikę czy sterowanie, ale o poziom trudności. W świecie, w którym gry casualowe robi się w taki sposób, aby gracz miał frajdę z ich przejścia, takie tytuły jak R-Type wyłamują się z szeregu.

412078130044666790

Odsłona, którą można pobrać z App Store lub Google Play, nie różni się niczym od tej znanej z 1987 roku. Jest grafika retro, muzyka retro oraz osiem klasycznych plansz do przejścia. Gracz zasiada za sterami myśliwca. Jego zadaniem jest pokonanie rasy Bydo, która zaatakowała ziemię. Rozprawienie się z kosmitami nie idzie jednak gładko.

Jeżeli chodzi o gameplay, jest to klasyczny side-scroller, w którym akcję obserwuje się od lewej do prawej strony ekranu. Statek strzela (auto fire) kulkami plazmy. Po przytrzymaniu dłużej przycisku fire wystrzela duża kula, która wyrządza więcej szkód przeciwnikowi.

Na czym polega trudność w tak prostej i starej gierce? Chodzi o level design. Miejsca do manewrowania jest mało, zazwyczaj w stronę myśliwca lecą setki pocisków. Nie wolno też dotknąć górnej ani dolnej części ekranu. Trzeba więc prowadzić ostrzał i unikać pocisków wroga na jednej trzeciej szerokości ekranu!

R-TYPE iOS - Official Trailer

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że końcowy boss ma wielkość całego takiego paska, to już wiadomo, w czym tkwi problem. W R-Type ginie się na okrągło. Z jedną planszą trzeba mierzyć się kilkadziesiąt razy, aby zupełnie przypadkowo wpaść na pomysł jej przejścia. Fani Flappy Bird powinni być jednak z takiego obrotu sprawy zadowoleni.

Grę można pobrać teraz w promocyjnej cenie. Koszt zakupu w App Store to zaledwie 0,89 euro. Użytkownicy Androidów zapłacą za R-Type w Google Play trochę więcej, bo 4,43 zł. Ostrzegam: ta gra potrafi być frustrująca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)