Elon Musk krytykuje Apple'a. "Prowizje są 10 razy wyższe niż powinny"

Elon Musk krytykuje Apple'a. "Prowizje są 10 razy wyższe niż powinny"

Elon Musk krytykuje Apple'a. "Prowizje są 10 razy wyższe niż powinny"
Miron Nurski
05.05.2022 15:03, aktualizacja: 08.05.2022 18:54

Do Apple'a wrogo nastawione są nie tylko organy regulacyjne.

Przypomnijmy, że na początku maja Komisja Europejska poinformowała Apple'a o dochodzeniu w sprawie usługi Apple Pay. Firmie zarzuca się, że wykorzystuje swoją dominującą pozycję i "ogranicza konkurencję na rynku mobilnych portfeli w systemie iOS".

Jak donosi Bloomberg, do złożenia skargi antymonopolowej przyczynił się PayPal, który miał zgłosić swoje obawy Komisji Europejskiej. Firmie nie podoba się, że jej aplikacja na system iOS nie ma dostępu do czipu NFC, co uniemożliwia implementację niektórych funkcji dostępnych na Androidzie.

Elon Musk w reakcji na te informacje skrytykował Apple'a za jeszcze inne działania.

Elon Musk: "Prowizja Apple'a jest 10 razy wyższa niż powinna"

Elon Musk odpowiedział na Twitterze na newsa dotyczącego zaangażowania PayPala w całą sprawę. Współtwórca usługi płatniczej zwrócił uwagę, że internetowa działalność Apple'a opiera się na 30-procentowej prowizji, co "definitywnie nie jest OK". Miliarder dodał, że prowizja jest "dosłownie 10 razy wyższa niż powinna".

Warto zauważyć, że 30-procentowa prowizja w sklepie z aplikacjami App Store obowiązywała wszystkich twórców przez ponad 12 lat. Po naciskach ze strony organów antymonopolowych firma w 2020 roku zdecydowała się na obniżenie stawki do 15 proc. tym deweloperom, których roczne przychody nie przekraczają miliona dolarów.

Musk zdaje się jednak twierdzić, że nawet po obniżce o połowę prowizja jest za wysoka.

Nie jest jednak jasne, na jakiej podstawie miliarder uważa, że prowizja powinna wynosić ok. 3 proc. Widełki 15-30 proc. to branżowy standard w praktycznie wszystkich sklepach z wirtualnymi treściami. Nawet firma Epic - która rozpętała głośną wojnę z Apple'em, krytykując go za pobieranie zbyt wysokich opłat - pobiera w swoim sklepie 15 proc.

Apple na razie nie odniósł się publicznie do zaczepek Muska.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)