eRecepta, czyli realizacja recept poprzez smartfon z Androidem

Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem Ministerstwa Cyfryzacji, które jest częścią projektu mObywatel, jest eRecepta. Oto, jak z jego pomocą można realizować recepty wystawiane przez lekarzy.

eRecepta
eRecepta
Mateusz Żołyniak

mObywatel to aplikacja mobilna rozwijana przez Ministerstwo Cyfryzacji, dzięki której obywatele Polski mogą zastąpić smartfonem wybrane dokumenty. Jej kluczową częścią jest usługa mTożsamość, która zastępuje dowód osobisty (jest już honorowana w pociągach PKP Intercity).

Możliwości mObywatela są stale rozszerzane - najpierw wprowadzono mLegitymacje (legitymacje tak szkolne, jak i studenckie), a niedawno dołączył do nich mPojazd (dowód rejestracyjny, a także OC). Kolejnym krokiem w rozwoju projektu jest eRecepta oparta na mTożsamości.

Czym jest eRecepta?

eRecepta jest częścią IKP (Internetowego Konta Pacjenta). Usługa to umożliwia pobieranie i przeglądanie wystawionych przez lekarza recept, a także ich realizowanie. Dużą zaletą rozwiązanie jest możliwość "podpięcia" do konta własnych dzieci lub innych osób, które wystawiły użytkownikowi stosowne pełnomocnictwo.

Usługa eRecepta przedstawia listę wszystkich wystawionych recept. Po wybraniu dowolnej użytkownicy dostają szczegółowe dane o przypisanych lekach. Do korzystania z usługi wymagane jest jednak konto IKP w systemie eZdrowie oraz aktywna mTożsamość w aplikacji mObywatel.

Podgląd recept w mObywateli póki co możliwy jest tylko z poziomu wersji aplikacji dla smartfonów opartych na platformie Android.

Jak zrealizować receptę za pomocą smartfonu

Działanie eRecepty ma być bardzo proste. W tym celu należy:

  • wybrać niezrealizowaną receptę z listy w aplikacji mObywatel;
  • podać w aptece numer PESEL, na który została wystawiona;
  • przedstawić szereg cyfr, który wyświetlany jest pod kodem QR;
  • okazać ekran smartfonu do zeskanowania kodu QR.

Dodatkowo przewidziano opcją w przypadku, gdy apteka nie ma dostępu do systemu recept. W takiej sytuacji możliwa jest realizacja offline - użytkownicy pobierają plik PDF z potrzebnymi danymi i kodem QR, który aptekarze może zeskanować.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)