Operatorzy: "Będziemy śledzić telefony, wszystko to dla waszego zdrowia"

Operatorzy: "Będziemy śledzić telefony, wszystko to dla waszego zdrowia"
Patryk Korzeniecki

27.03.2020 11:22, aktual.: 27.03.2020 14:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kilku operatorów funkcjonujących na naszym kontynencie ustanowiło porozumienie, według którego mają dzielić się lokalizacją swoich użytkowników z Komisją Europejską. Oczywiście w imię walki z koronawirusem.

Pandemia spowodowała, że Apple wprowadził ograniczenia dotyczące zakupów iPhone'ów. Oberwało się również Google'owi - reorganizacja pracy w związku z koronawirusem spowodowała wydłużenie czasu wydawania aplikacji w sklepie Play. Poza tym wstrzymane zostały aktualizacje przeglądarki Chrome.

Napięta sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 będzie miała też inne konsekwencje - rykoszetem może dostać nasza prywatność.

Telekomy będą walczyć z epidemią śledzeniem

Jak donosi Reuters, Deutsche Telekom, Orange,

Vodafone i ośmiu innych europejskich operatorów postanowiło udostępniać lokalizacje smartfonów Komisji Europejskiej.

Koronawirus rozprzestrzenia się niezwykle szybko. Śledzenie użytkowników miałoby wspomóc monitorowanie przebiegu epidemii. Według oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej, dane miałyby być zanonimizowane i używane zbiorczo, aby nie godzić w prywatność obywateli. Poza tym zebrane informacje miałyby zostać usunięte zaraz po zakończeniu kryzysu.

Obraz

Szef Europejskiego Inspektora Ochrony Danych, Wojciech Wiewiórowski skomentował, że dostęp do danych powinien być ograniczony do specjalistów epidemiologii i ochrony danych. Zauważył również, że omawiane śledzenie smartfonów może być kontynuowane po ustaniu epidemii - mimo że według zapewnień władz rozwiązanie ma być tylko tymczasowe.

Należy wspomnieć, że inne kraje takie jak Iran czy Tajwan stosują jeszcze bardziej wysublimowane metody walki z koronawirusem, takie jak "elektroniczne ogrodzenia" czy opaski śledzące lokalizację. Miejmy jednak nadzieję, że w naszym rejonie nie będzie takiej konieczności.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)