FLASHOUT 3D – polski WipEout [recenzja]

FLASHOUT 3D – polski WipEout [recenzja]
Zbyszek Kowal

05.12.2012 07:00, aktual.: 05.12.2012 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

FLASHOUT 3D to kolejna po udanym Suspect in Sight produkcja katowickiego studia Jujubee. Jej autorzy nie ukrywają, że inspirowali się kultowym WipEoutem z konsol Sony. App Store kipi od gier wzorowanych na hitach. Aż dziwne, że najlepszy klon futurystycznych wyścigów został stworzony przez rodzimego developera, a nie przez słynący z "inspiracji" Gameloft.

FLASHOUT 3D to kolejna po udanym Suspect in Sight produkcja katowickiego studia Jujubee. Jej autorzy nie ukrywają, że inspirowali się kultowym WipEoutem z konsol Sony. App Store kipi od gier wzorowanych na hitach. Aż dziwne, że najlepszy klon futurystycznych wyścigów został stworzony przez rodzimego developera, a nie przez słynący z "inspiracji" Gameloft.

Nie jest to jednak powód do grymaszenia. Dobrych wyścigów nigdy za wiele, a osadzenie zabawy w futurystycznych miejscach wnosi powiew świeżości, tym bardziej że gra prezentuje się naprawdę wybornie i na doznania wizualne nie można narzekać.

Inspiracja WipEoutem widoczna na każdym kroku

Po uruchomieniu gry wyświetla się prerenderowane intro. Wprowadza ono w klimat zabawy i sugeruje, że motywem przewodnim będzie nie tylko ściganie się, ale też rozwalanie przeciwników. To bez wątpienia spory plus, bo dzięki bardziej bezpośredniej rywalizacji gra zawsze staje się ciekawsza - wystarczy wspomnieć doskonałe Death Rally.

Obraz

Schemat menusów przywodzi na myśl nie tylko Death Rally, ale też Reckless Racing 2. Na górze znajdują się ikony pozagameplayowe, a na dole przewijany pasek, służący do odpalenia trybu kariery, pojedynczego wyścigu czy próby czasowej. Są także tryby Challenge i Multiplayer, ale nieaktywne (wejdą wraz z kolejnymi aktualizacjami).

W tle znajduje się garaż i obracający się statek. Dzięki padającym z góry promieniom słonecznym wszystko to wygląda bardzo ładnie. Szkoda tylko, że nie można palcem obracać kamery (tak jak we wspomnianym Reckless Racing 2).

Obraz

Tryby pojedynczego wyścigu i próby czasowej nie wymagają omówienia, tryb kariery - owszem. Rozpoczyna się zabawę od najprostszego statku. Zadanie polega na tym, żeby w danej lidze (jest ich 7) zająć minimum 3 miejsce w rankingu, co odblokowuje kolejną. Każda liga składa się z od 3 do 6 wyścigów i, rzecz jasna, każda następna cechuje się większym stopniem trudności od poprzedniej.

Mikrotransakcje nie psują zabawy

Na szczęście z pomocą przychodzą szybsze statki oraz ulepszenia, które można kupić za zdobytą podczas wyścigów gotówkę. W grze są mikrotransakcje, ale spokojnie można przejść tryb kariery, bazując na środkach pozyskiwanych w samej grze. W czasach kiedy gry próbują od nas wyciągnąć drobne na każdym kroku, to bez wątpienia duża zaleta.

Obraz

Wyścigi odbywają się na 7 trasach, które różnią się w zasadzie wszystkim, tj. klimatem i długością. Zlokalizowane są w futurystycznych wersjach dzisiejszych miast i cieszę się, że znalazło się miejsce także dla polskiej metropolii, czyli Katowic. A w nich jest nie tylko Spodek, ale też... Pałac Kultury (lub budynek mocno nim inspirowany). Nie wiem, czy to stolica Górnego Śląska się tak rozrosła, czy może Ślązacy zechcieli mieć u siebie szalonego cukiernika.

Wrażenia wizualne są niezłe, trasy cechują się szczegółowością. Wrażenia potęguje technologia, którą twórcy nazwali Inteligentnym Equalizerem. Dzięki niej efekty świetlne dostosowują się kolorystycznie do odgrywanej muzyki, czyli w rytmie bitów elementy zmieniają barwy. Wygląda to szczególnie dobrze w tunelach, o ile rzecz jasna nie cierpicie na epilepsję - w takim przypadku omijajcie ten tytuł szerokim łukiem.

Obraz

Skoro o muzyce mowa - twórcom udało się nawiązać do poziomu WipEouta, który słynął z dźwięków płynących z głośników. Do współpracy zaproszono muzyków z polskiej demosceny, dzięki czemu na oprawę audio naprawdę nie można narzekać.  Muzyka wpada w ucho. Jest nawet polski akcent - jedna z piosenek nosi tytuł "Discopolonizer" (czyżby nutka autoironii?).

Fenomenalna oprawa graficzna

W wyścigach uczestniczy łącznie 5 statków i każdy ostro walczy o swoją pozycję. Na trasach rozsiana jest masa bonusów, z których mogą korzystać także przeciwnicy. I, trzeba przyznać, używają ich efektywnie, więc na wyższych poziomach trudności walka jest zajadła. Zniszczenie statku dowodzonego przez gracza powoduje przeskoczenie w klasyfikacji wyścigu na ostatnie miejsce i zmusza do odrabiania strat. Na szczęście strzelanie daje sporo frajdy, więc można szybko nadrobić stracony czas. Wrażenie siły rażenia broni mogłoby być lepsze.

Obraz

Jeśli ktoś nie chce angażować się w walkę, może odblokować alternatywne trasy i skróty. Gdzieniegdzie pojawiają się metalowe włazy, które można zniszczyć, a co za tym idzie - wpaść w odnogę toru i zagrać przeciwnikom na nosie.

FLASHOUT 3D różni się od WipEouta. Po pierwsze jest mniej hardcorowy (nie ma np. opcji hamowania silnikami), po drugie - jest bardziej nastawiony na zależność pomiędzy muzyką a grafiką oraz prędkością. Gra jest bardzo dynamiczna, w związku z czym w pierwszej chwili sterowanie może wydawać się trudne i narazi nas na odbijanie się od band, ale po paru wyścigach jest to do opanowania.

FLASHOUT 3D, FUTURISTIC RACING GAME FOR IOS, ANDROID, OUYA, MAC, PC! OFFICIAL DEBUT TRAILER!

O wiele lepiej sprawdza się wykorzystanie akcelerometru - to już czysta frajda. Twórcy zapowiedzieli, że kontrolsy dotykowe zostaną poprawione w najbliższej łatce, więc trzymamy za słowo. Jujubee udało się stworzyć najlepszego klona WipEouta na urządzenia iOS, więc dla fanów tego rodzaju produkcji jest to pozycja obowiązkowa, a dzięki zapowiedzianym aktualizacjom powinno być tylko lepiej.

Gra jest dostępna za 2 dolary w App Store, co jak na poziom tego tytułu jest bez wątpienia ceną atrakcyjną. Szkoda tylko, że twórcy zapomnieli o polskiej wersji językowej, choć rehabilitują się innymi rodzimymi akcentami.

[plus] świetna grafika

[plus] doskonała muzyka

[plus] Ciekawe efekty wizualne

[plus] broń i upgrade'y

[minus] mało statków

[minus] sterowanie dotykowe (ma być poprawione w łatce)

[minus] brak języka polskiego

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)