ForcePhone, czyli "3D Touch" w każdym smartfonie

3D Touch
3D Touch
Źródło zdjęć: © Apple
Miron Nurski

27.05.2016 12:05, aktual.: 27.05.2016 16:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ekran reagujący na siłę nacisku wyłącznie dzięki oprogramowaniu? To możliwe.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan opracowali technologię o nazwie ForcePhone. Dzięki specjalnemu software'owi odpowiednik apple'owego 3D Touch można zaimplementować w smartfonie nieuzbrojonym w żadne specjalne sensory. Jak to działa?

Sekret tkwi w ultradźwiękach

Technologia ForcePhone wykorzystuje jedynie głośnik oraz mikrofon, czyli podzespoły, które ma dosłownie każdy smartfon. Głośnik emituje niesłyszalny dla większości osób dźwięk o częstotliwości 18 kHz, który rejestrowany jest przez mikrofon. Gdy ekran jest naciskany, częstotliwość dźwięku delikatnie się zmienia, co oprogramowanie interpretuje jako zmianę siły nacisku.

ForcePhone
ForcePhone© umich.edu

Co ciekawe, dotyczy to nie tylko tylko ekranu. Software jest w stanie wykryć także nacisk na obudowę. Twórcy proponują m.in. takie zastosowania swojej technologii:

  • przyciśnięcie ikony rozwija menu kontekstowe;
  • ściśnięcie obudowy zastępuje przycisk \Wstecz;
  • \wyciśnięcie\ zdefiniowanej wcześniej sekwencji skutkuje połączenie z wybranym numerem.

Controlling your phone using force and pressure

Twórcy tego rozwiązania wierzą, że zainteresują się nim producenci smartfonów, gdyż znosi ono konieczność korzystania z "drogich i masywnych sensorów". To może być niezły argument. Konkurencyjna technologia ClearForce wymaga stosowania dodatkowych podzespołów. Dość zresztą wspomnieć, że ZTE Axon 7 z Force Touchem jest zauważalnie droższy od podstawowego wariantu.

Ciekawostka - niemal każdy smartfon z Androidem w standardzie może wykryć siłę nacisku na ekran

Gdy przykładasz palec do ekranu, opuszka w miarę zwiększania nacisku pokrywa coraz większy obszar. Na tej postawie Android potrafi oszacować siłę nacisku i robi to od wielu, wielu lat. Po prostu oprogramowanie w żaden użyteczny sposób tego nie wykorzystuje.

Google'a wyręczyli jednak niezależni deweloperzy z XDA Developers, którzy stworzyli narzędzie Force Touch Detector.

Force Touch for Game on Android

Minusem tego rozwiązania jest jednak niewielka dokładność, a zapowiedzi wynika, że ultradźwięki radzą sobie z tym zdecydowanie lepiej. Czy tak jest w rzeczywistości? Tego dowiemy się najwcześniej w przyszłym miesiącu, bo pierwsze demo technologii ForcePhone ma zostać zaprezentowane inwestorom na imprezie MobiSys 2016, które odbędzie się w dniach 27-29 czerwca w Singapurze.

Czekam z niecierpliwością na kolejne szczegóły. Łatwa do zaimplementowania i niedroga technologia w połączeniu z możliwościami Androida N mogłaby nieźle namieszać na rynku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)