Rozmycie tła, Portrait Lightning, Kreator 3D, Bothie i inne. Funkcje flagowców w każdym smartfonie
Producenci smartfonów kuszą klientów nie tylko coraz to nowszymi podzespołami, ale i funkcjami. Z namiastki tych drugich można często korzystać na dowolnym telefonie po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji. Przyjrzyjmy się zamiennikom popularnych funkcji z flagowców.
Żeby było jasne: zamiennik prawie nigdy nie jest tak dobry jak preinstalowany na markowym telefonie oryginał, który skrojony jest często pod sprzętowe możliwości danego modelu. Nie oznacza to jednak, że przytoczone przeze mnie apki są bezużyteczne. Wręcz przeciwnie - czasem lepsza namiastka popularnej funkcji niż jej brak.
#Bothie, czyli dwustronne selfie
Bothie to sztandarowa funkcja flagowej Nokii 8 i innych smartfonów tegoż producenta. Wykorzystuje ona dwa aparaty telefonu (przedni i tylny), aby w tym samym momencie uwiecznić twarz użytkownika oraz to, co akurat widzi.
Podobną funkcję ma aplikacja Frontback, która pozwala połączyć zdjęcia zrobione przednim oraz tylnym aparatem. Drobnym minusem jest jednak to, że na finalną fotkę nakładany jest znak wodny.
Oczywiście nokie mają znacznie więcej możliwości (m.in. streamowanie obrazu z dwóch kamer jednocześnie), ale do robienia zdjęć Frontback wystarcza.
Rozmywanie tła na zdjęciach
Wykrywanie głębi i cyfrowe rozmywanie tła na portretach to popularna funkcja smartfonów z podwójnymi aparatami. Aby rozmyć tło nie trzeba specjalnego telefonu, ale będzie to wymagało odrobiny pracy.
Aplikacja AfterFocus pozwala ręcznie zaznaczyć obiekt na pierwszym planie, aby rozmyć to, co znajduje się z tyłu. Cały proces edycji zdjęcia dokładnie opisałem tutaj.
Rozmyte tło w AfterFocus
Efekty, które da się uzyskać w tej aplikacji nie są idealne, ale jak się nie ma, co się lubi...
Aplikacje z "czystego" Androida
Pixele, telefony Android One i inne smartfony z tzw. "czystym" Androidem mają kompletny zestaw aplikacji przygotowanych przez samego Google'a.
Producenci smartfonów często zastępują je własnymi odpowiednikami, ale część swoich apek Google pozwala pobrać na niemal dowolny telefon ze Sklepu Play. Oto one:
- Google Now Launcher - interfejs zintegrowany z wyszukiwarką;
- Wiadomości - aplikacja do zarządzania SMS-ami i MMS-ami;
- Kalkulator - wiadomo;
- Kalendarz - wiadomo;
- Kontakty - menedżer kontaktów;
- Zegar - budzik, stoper, minutnik, zegary światowe itp.
- Gboard - klawiatura zintegrowana z wyszukiwarką;
- Google Keep - notatnik.
W przypadku telefonów z nakładkami instalacja tych aplikacji to najprostszy sposób, by uzyskać namiastkę "czystego" Androida.
AppPair, czyli dwie ulubione aplikacje na jednym ekranie
AppPair to funkcja, która zadebiutowała na Galaxy Nocie 8. Pozwala utworzyć parę aplikacji, które po kliknięciu jednej ikony uruchamiają się jednocześnie na współdzielonym ekranie. Przydatne, jeśli ktoś lubi przykładowo jednocześnie oglądać YouTube'a i Facebooka.
Tryb multi-window to domyślna funkcja Androida od wersji 7.0 Nougat, więc to samo da się uzyskać na wielu telefonach z nowszymi wersjami systemu. Wystarczy użyć aplikacji Split-screen creator.
Split Screen Launcher for Android
Rozpoznawanie muzyki w tle
Pixel 2 Google'a potrafi na bieżąco nasłuchiwać dźwięków w tle, aby automatycznie identyfikować tytuły słyszanych akurat utworów.
Kilkanaście miesięcy temu Shazam na Androida został uzbrojony w tryb Auto, którego zadaniem jest - podobnie jak w Pixelach - rozpoznawanie utworów w tle. Po uruchomieniu apki wyświetlane są tytuły piosenek rozpoznanych nawet wtedy, gdy telefon spoczywał zablokowany w kieszeni.
W przypadku Pixela 2 działa to trochę inaczej, bo baza utworów jest preinstalowana na telefonie, podczas gdy Shazam wymaga stałego połączenia z siecią. Osobiście podczas testów nie odnotowałem jednak drastycznego wzrostu zużycia energii.
Portrait Lightning, czyli oświetlenie studyjne
Sztandarowa funkcja iPhone'ów 8 oraz X wykorzystuje informacje o głębi w celu symulowania oświetlenia studyjnego w trybie portretowym. Pozwala to rozjaśnić twarz czy podkreślić jej kontury.
Podobna funkcja zaimplementowana jest w Snapseedzie. Wystarczy z zakładki "narzędzia" wybrać tryb "Portret" oraz pobawić się jednym z dostępnych filtrów.
Oczywiście snapseedowa funkcja jest nieco uboższa, ale lepszy rydz niż nic.
Kreator 3D
Kreator 3D z Xperii XZ1 wykorzystuje aparat telefonu do tworzenia trójwymiarowych modeli fotografowanych obiektów.
Podobną funkcję ma aplikacja SCANN3D, którą można zainstalować na niemal dowolnym smartfonie. Do stworzenia modelu 3D potrzebuje ona 20 zdjęć zrobionych dookoła obiektu.
SCANN3D - The Android 3D scanning application
Efekty możliwe do osiągnięcia za pomocą tej aplikacji są całkiem niezłe, ale trzeba poświęcić nieco czasu na opanowanie skanowania. Rezultat zależy bowiem od wielu czynników takich jak kąt robienia zdjęć czy oświetlenie.
Znacie inne aplikacje pozwalające cieszyć się funkcjami z flagowców na innych smartfonach? Dajcie znać w komentarzach.