Galaxy Nexus z oficjalną aktualizacją do Jelly Bean

Android Jelly Bean | fot. androidpolice.com
Android Jelly Bean | fot. androidpolice.com
Michał Brzeziński

11.07.2012 13:00, aktual.: 11.07.2012 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzisiaj pojawiła się pierwsza oficjalna aktualizacja do Androida Jelly Bean, a szczęśliwcem jest oczywiście Galaxy Nexus. Ale są też dobre wiadomości dla użytkowników pozostałych urządzeń.

Nowa wersja systemu została zaprezentowana 27 czerwca podczas konferencji Google I/O. Wtedy już mogli ją przetestować uczestnicy wydarzenia, którzy otrzymali Nexusa 7 i Galaxy Nexusa z Jelly Beanem. Wielu użytkowników telefonu Google'a nie mogło się doczekać aktualizacji i już następnego dnia wgrało nową, nieoficjalną wersję. Ale ci, którzy nie chcą się bawić w modyfikacje, nie mają powodów do narzekań.

Oficjalny proces aktualizacji rozpoczął się dzisiaj i dotyczy on odblokowanych Galaxy Nexusów - jeśli mieszkasz w Europie, to z pewnością masz odpowiedni wariant. Powiadomienie o nowej wersji systemu powinno się pojawić w ciągu najbliższych dni. Bardziej niecierpliwi mogą zainstalować oficjalny ROM ze strony developers.google.com.

Dla przypomnienia, kilka najważniejszych nowości w Androidzie Jelly Bean:

  • Project Butter - zwiększona wydajność systemu i lepsza synchronizacja jego elementów, dzięki czemu wszystkie animacje są o wiele płynniejsze;
  • Google Now - inteligentne wyszukiwanie, które po jakimś czasie uczy się zwyczajów użytkownika i automatycznie podsuwa propozycje;
  • wyszukiwanie głosowe - daje bezpośrednie odpowiedzi, korzystając z Knowledge Graph, rozpoznaje naturalne pytania;
  • rozszerzone powiadomienia - więcej wyświetlanych informacji oraz interakcja z powiadomieniem bez wchodzenia w samą aplikację;
  • rozmieszczanie widżetów - widżety automatycznie się dopasowują do wolnego miejsca, a ikonki zmieniają położenie, aby wszystko mogło się zmieścić;
  • ulepszony interfejs aparatu i galerii - łatwiejsze przechodzenie do zrobionych zdjęć oraz szybsze usuwanie;
  • liczne zmiany w wyglądzie systemu;

W skrócie - naprawdę warto mieć Jelly Beana.

Galaxy Nexus | fot. androidpolice.com
Galaxy Nexus | fot. androidpolice.com

A co z innymi urządzeniami? Google zapowiedział, że niedługo aktualizację dostanie także Motorola Xoom oraz Nexus S, co nie jest żadnym zaskoczeniem.

Seria Nexus trzyma się dobrze, ale pozostaje kwestia innych modeli. Na szczęście Jelly Bean jest o wiele mniejszym skokiem niż Ice Cream Sandwich, więc update urządzeń z Androidem 4.0 nie powinien trwać aż tak długo (chodzą słuchy, że LG wypuści Jelly Beana jeszcze przed 2015!).

Wczoraj opublikowany został cały kod nowego systemu. Oznacza to duże ułatwienie w tworzeniu ROM-ów z Jelly Beanem, do pracy wzięli się wszyscy popularni deweloperzy. Oczywiście prawdopodobieństwo otrzymania nieoficjalnego portu i jego jakość są proporcjonalne do popularności telefonu. Dlatego właściciele takich modeli jak Galaxy S III, Galaxy S II i One X mogą spać spokojnie.

Mam nadzieję, że pomogą także starania Google'a, czyli wypuszczenie Platform Development Kit (PDK). Według informacji podanych na konferencji kilka tygodni przed oficjalną premierą wybrani producenci (niestety, nie sprecyzowano którzy) mieli dostęp do kawałków kodu. Jeśli to nie jest w stanie przyśpieszyć aktualizacji, to nie wiem, co ma taką moc.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)