Galaxy Note 4 i Galaxy Note Edge - różnice, które powinieneś znać przed zakupem

Galaxy Note 4 i Galaxy Note Edge - różnice, które powinieneś znać przed zakupem

Galaxy Note 4 i Galaxy Note Edge
Galaxy Note 4 i Galaxy Note Edge
Miron Nurski
01.03.2015 00:54, aktualizacja: 01.03.2015 01:54

Galaxy Note 4 i Galaxy Note Edge to w gruncie rzeczy bardzo podobne urządzenia. Mają te same podzespoły, takie same aparaty, identyczne czytniki linii papilarnych, a ich obudowy wykonano z tych samych materiałów. Nie bez przyczyny zresztą oba modele nawet nazewnictwo mają zbliżone. W kilku kwestiach phablety Samsunga różnią się jednak diametralnie, więc warto zebrać różnice w jednym miejscu, aby ułatwić podjęcie decyzji potencjalnym kupującym.

Jeden wygięty, drugi płaski

To jest oczywiście najbardziej oczywista różnica. Galaxy Note Edge ma ekran nachodzący na jedną z krawędzi...

Galaxy Note Edge
Galaxy Note Edge

... Galaxy Note 4 nie.

Galaxy Note 4
Galaxy Note 4

Ekran krawędziowy oczywiście niesie ze sobą dodatkowe możliwości. Wyświetla skróty, przełączniki czy przyciski, dla których normalnie musielibyśmy zarezerwować miejsce na ekranie głównym...

Galaxy Note Edge
Galaxy Note Edge

pozwala na uruchamianie na krawędzi miniaplikacji i prostych gier (tak, piszę serio)...

Galaxy Note Edge - gra na ekranie krawędziowym
Galaxy Note Edge - gra na ekranie krawędziowym

... czy też sprawia, że telefon może pełnić funkcję zegara nocnego.

Galaxy Note Edge
Galaxy Note Edge

Po pełną listę zastosowań odsyłam Was do pełnego testu. W każdym razie od strony funkcjonalnej Edge oferuje nam wszystko to, co czwórka, plus dodatki przygotowane z myślą o ekranie krawędziowym. Możemy więc go uznać za urządzenie funkcjonalniejsze. Czy jednak bez wspomnianych dodatków ciężko się obejść? Moim zdaniem niekoniecznie, co wyszło na jaw podczas testu, z którym raz jeszcze polecam się zapoznać.

Galaxy Note Edge jest mniej ergonomiczny

Cudów nie ma. Ścięty bok i asymetryczna konstrukcja sprawiają, że Edge leży w ręku gorzej od swojego płaskiego brata. Obsługi z tego modelu nie umila ponadto fakt, że przycisk zasilania został przerzucony ze znajdującej się pod kciukiem prawej krawędzi na trudno dostępną górną. Albo dolną, w zależności od tego, czy zdecydujemy się uruchomić tryb obsługi lewą ręką...

Galaxy Note Edge
Galaxy Note Edge

Pod obudową zrobiło się ciaśniej

Kolejny dowód na to, że projektanci Samsunga kiepsko radzą sobie z oszukiwaniem praw fizyki. Prawy bok Edge'a został mocno ścięty, więc i pod ekranem zrobiło się nieco mniej miejsca. Efekt? Mniej pojemna bateria.

Galaxy Note Edge i Galaxy Note 4
Galaxy Note Edge i Galaxy Note 4

O ile Galaxy Note 4 ma w swoim wyposażeniu akumulator o pojemności 3220 mAh, o tyle w przypadku Edge'a skurczył się on do 3000 mAh. Dołóżmy do tego nieco wyższą rozdzielczość podyktowaną zmienionymi proporcjami (2560 x 1600 vs 2560 x 1440) oraz pracujący w tle software obsługujący ekran krawędziowy i mamy o ok. 20% krótszy czas pracy na jednym ładowaniu.

Różnice w wydajności

Wyższa rozdzielczość i dodatkowe bajery w oprogramowaniu zaszkodziły niestety nie tylko baterii, ale i procesorowi. Ten po prostu im więcej do roboty, tym wolniej pracuje. Zupełnie jak ja.

Galaxy Note Edge i Galaxy Note 4
Galaxy Note Edge i Galaxy Note 4

Podczas grania w gry czy oglądania filmów o wysokiej rozdzielczości różnice są niezauważalne, ale już w zwykłej pracy interfejsu owszem. Galaxy Note 4 odczuwalnie szybciej reaguje na wszelkie polecenia.

Najważniejsze - cena

Zerkam sobie na porównywarkę cenową Ceneo i co widzę? Galaxy Note 4 - ceny startują z poziomu 2324 zł. Za Galaxy Note'a Edge trzeba natomiast wyłożyć przynajmniej 3229 zł. Osobiście zamiast dokładać ponad 900 zł do telefonu z wyświetlaczem krawędziowym, który uwolni ekran główny od niektórych treści, wolałbym zainwestować tę kwotę chociażby w Geara 2, który zrobi to samo, ale lepiej.

Galaxy Note Edge i Galaxy Note 4
Galaxy Note Edge i Galaxy Note 4

Biorąc się za pisanie tego tekstu postawiłem sobie za cel zwyczajne wskazanie różnic między dwoma phabletami z Samsunga. Tak jednak wyszło, że z "czym się różni Edge od Note'a 4" zrobiło się "w czym Note 4 jest lepszy Edge'a". Bo jakkolwiek bym na to nie patrzył, po prostu jest.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)