Google pochwaliło się wynikami dotyczącymi wirtualnej rzeczywistości. Liczby robią wrażenie

Google pochwaliło się wynikami dotyczącymi wirtualnej rzeczywistości. Liczby robią wrażenie

Google Cardboard
Google Cardboard
Źródło zdjęć: © Łukasz Skałba
Konrad Błaszak
28.01.2016 09:51, aktualizacja: 28.01.2016 10:51

Jedną z firm, która w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju wirtualnej rzeczywistości jest Google. Amerykanie właśnie pochwalili się wynikami gogli Cardboard. Liczby robią wrażenie.

Wirtualna rzeczywistość (VR) w zeszłym roku bardzo się rozwinęła i wielu ludzi spróbowało podróży po wirtualnym świecie. Dla większości było to możliwe, dzięki tanim goglom wykonanym z kartonu jak Google Cardboard. To właśnie ten prosty gadżet amerykańskiej firmy w znaczącym stopniu przyczynił się do popularyzacji tej technologii. Oczywiście to wciąż nisza, ale wyniki osiągnięte w ciągu 19 miesięcy - którymi pochwaliło się samo Google - i tak robią niesamowite wrażenie.

Google Cardboard
Google Cardboard© Google

Aż 5 milionów osób zamówiło gogle Google Cardboard. A to jedynie ułamek wszystkich gogli, ponieważ wiele osób zapewne zrobiło je samemu lub kupiło podobne rozwiązania innych firm. Świadczyć o tym może druga wartość, czyli 25 milionów.

Tyle razy zostały ściągnięte aplikacje, których można używać razem z tymi goglami. Co ciekawe w ostatnich dwóch miesiącach zeszłego roku zainteresowanie były największe, ponieważ w tym czasie pobrano aż 10 mln aplikacji. Najpopularniejsze tytuły - z ponad 1000 dostępnych - to:

Google ma ten plus, że zajmuje się niemal wszystkim co związane z technologią. Dlatego potężną zaletą Cardboarda był Youtube i specjalne filmy przeznaczone do oglądania w wirtualnej rzeczywistości. Łącznie obejrzano ponad 350 tysięcy godzin takich materiałów. Co więcej ponad pół miliona studentów wzięło udział w projekcie Expeditions. Jest to specjalne rozwiązania edukacyjne, które pozwala przenieść się wirtualnie do wielu miejsc jak Biały Dom czy ruiny miasta Majów.

Google Cardboard
Google Cardboard© Google

Użytkownicy okazali się też bardzo aktywni, ponieważ przy pomocy aplikacji Aparat Cardboard - którą można robić 360-stopniowe panoramy świetnie nadające się do VR - uchwycili ponad 750 tysięcy fotografii.

Sam również korzystałem z gogli w zeszłym roku i było to interesujące przeżycie. Jednak nie wciągnęło mnie na tyle, żebym zarywał nocki podróżując po wirtualnym świecie. Jako ciekawostka sprawdza się natomiast znakomicie. Wystarczy rzucić okiem na materiał Łukasza, na którym pokazał gogle VR przypadkowym przechodniom.

Oczywiście są również inne rozwiązania, jak chociażby Gear VR, ale Cardboard jest dużo tańszy i działa ze wszystkimi smartfonami mającymi iOS-a lub Androida (wersja 4.1 w górę). W tym roku bez wątpienia będzie jeszcze więcej projektów związanych z VR i jest to przyszłość, ale zgadzam się z Mironem, że potrzebna jest dużo większa wygoda, żeby każdy chciał mieć taki gadżet u siebie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)