Google Measure: aplikacja jako miarka. Sprawdziłem, na ile jest dokładna

Google Measure wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość do mierzenia obiektów
Google Measure wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość do mierzenia obiektów
Miron Nurski

22.06.2018 13:43, aktual.: 22.06.2018 16:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google Measure to aplikacja wykorzystująca platformę rozszerzonej rzeczywistości ARCore do dokonywania pomiarów. Czy może zstąpić tradycyjną miarkę? Sprawdziłem.

Miarka się przebrała. Teraz wygląda jak smartfon

Google Measure nie jest aplikacją nową, ale dotychczas działała raptem na dwóch telefonach wspierających technologię Tango. Ta została w ubiegłym roku wyparta przez ARCore. Aktualizacja apki wnosi wsparcie dla nowego silnika rozszerzonej rzeczywistości.

Plus należy się Google'owi za banalną obsługę

Interfejs aplikacji Google Measure nakładany jest na obraz pochodzący z kamery. Wystarczy przeciągnąć jedną z dwóch wirtualnych miarek (długość lub wysokość) na obiekt, który chce się zmierzyć i możliwie jak najbardziej precyzyjnie dopasować krawędzie.

Google Measure jest proste w obsłudze
Google Measure jest proste w obsłudze

Podczas dokonywania pomiarów radzę unikać gwałtownych ruchów, bo bywa, że apka zaczyna wówczas wariować.

Google Measure - test dokładności

Zmierzyłem kilka obiektów za pomocą aplikacji Google Measure zainstalowanej na Huaweiu P20 Pro oraz tradycyjnej miarki i porównałem wyniki. Oczywiście najpierw użyłem apki, by nie sugerować się wynikami i jej nie pomagać.

Dodam jeszcze, że aplikacja wyświetla wyniki z dokładnością do 1 cm, więc nie bardzo nadaje się do mierzenia mniejszych przedmiotów.

[b]Stół[/b]

  • []Prawdziwe wymiary - 120 x 69,50 x 77 cm[]Google Measure - 120 x 69 x 79 cm

[b]Podkładka pod mysz[/b]

  • []Prawdziwe wymiary - 24 x 18 cm[]Google Measure - 24 x 17 cm

[b]Smartfon[/b]

  • []Prawdziwe wymiary - 14,3 x 7,09 cm[]Google Measure - 14 x 6 cm

[b]Drzwi[/b]

  • []Prawdziwe wymiary - 202 x 84 cm[]Google Measure - 205 x 85 cm

Oczywiście wszelkie różnice mogą wynikać z mojej winy, ale starałem się użyć aplikacji najdokładniej jak tylko potrafię.

Wnioski? Google Measure działa zaskakująco dobrze, ale nie idealnie

Jeśli ktoś robi w domu remont i liczy na to, że wszystkich precyzyjnych pomiarów dokona za pomocą aplikacji, to się przeliczy.

Wyniki wyświetlane przez Google Measure są orientacyjne, ale na tyle dokładne, że w przypadku wielu podstawowych zastosowań spokojnie może zastąpić telefon. Gdybym np. chciał sprawdzić, czy 70-calowy telewizor zmieści się między regałami, nie mierzyłbym wolnej przestrzeni co do milimetra, tylko właśnie orientacyjnie.

Zauważyłem też, że Measure z jakiegoś powodu o wiele lepiej radzi sobie z mierzeniem długości niż wysokości. Często ma problemy nawet z precyzyjnym określeniem pionu, przez co pomiar trzeba powtórzyć.

Measure na bieżąco szacuje też margines błędu

Obok wyniku pomiaru apka wyświetla informację na temat marginesu błędu, który jest cały czas kalkulowany. Zazwyczaj jest to 1-2 cm i większości przypadków program mieści się w deklarowanych granicach.

Google Measure do pobrania

Musicie wziąć poprawkę na to, że teoretycznie na dokładność wyników może mieć wpływ nie tylko aplikacja, ale i użyty telefon (choć Google dołożył zapewne wszelkich starań, by wyniki były zbliżone).

Measure - quick, everyday measurements

Aby skorzystać z programu, należy pobrać:

Trzeba mieć też kompatybilny telefon oraz w przypadku niektórych modeli wgraną aktualizację do Androida 8.0. Listę blisko 40 wspieranych urządzeń znajdziecie tutaj.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)