Google Measure: aplikacja jako miarka. Sprawdziłem, na ile jest dokładna
Google Measure to aplikacja wykorzystująca platformę rozszerzonej rzeczywistości ARCore do dokonywania pomiarów. Czy może zstąpić tradycyjną miarkę? Sprawdziłem.
22.06.2018 | aktual.: 22.06.2018 16:01
Miarka się przebrała. Teraz wygląda jak smartfon
Google Measure nie jest aplikacją nową, ale dotychczas działała raptem na dwóch telefonach wspierających technologię Tango. Ta została w ubiegłym roku wyparta przez ARCore. Aktualizacja apki wnosi wsparcie dla nowego silnika rozszerzonej rzeczywistości.
Plus należy się Google'owi za banalną obsługę
Interfejs aplikacji Google Measure nakładany jest na obraz pochodzący z kamery. Wystarczy przeciągnąć jedną z dwóch wirtualnych miarek (długość lub wysokość) na obiekt, który chce się zmierzyć i możliwie jak najbardziej precyzyjnie dopasować krawędzie.
Podczas dokonywania pomiarów radzę unikać gwałtownych ruchów, bo bywa, że apka zaczyna wówczas wariować.
Google Measure - test dokładności
Zmierzyłem kilka obiektów za pomocą aplikacji Google Measure zainstalowanej na Huaweiu P20 Pro oraz tradycyjnej miarki i porównałem wyniki. Oczywiście najpierw użyłem apki, by nie sugerować się wynikami i jej nie pomagać.
Dodam jeszcze, że aplikacja wyświetla wyniki z dokładnością do 1 cm, więc nie bardzo nadaje się do mierzenia mniejszych przedmiotów.
[b]Stół[/b]
- []Prawdziwe wymiary - 120 x 69,50 x 77 cm[]Google Measure - 120 x 69 x 79 cm
[b]Podkładka pod mysz[/b]
- []Prawdziwe wymiary - 24 x 18 cm[]Google Measure - 24 x 17 cm
[b]Smartfon[/b]
- []Prawdziwe wymiary - 14,3 x 7,09 cm[]Google Measure - 14 x 6 cm
[b]Drzwi[/b]
- []Prawdziwe wymiary - 202 x 84 cm[]Google Measure - 205 x 85 cm
Oczywiście wszelkie różnice mogą wynikać z mojej winy, ale starałem się użyć aplikacji najdokładniej jak tylko potrafię.
Wnioski? Google Measure działa zaskakująco dobrze, ale nie idealnie
Jeśli ktoś robi w domu remont i liczy na to, że wszystkich precyzyjnych pomiarów dokona za pomocą aplikacji, to się przeliczy.
Wyniki wyświetlane przez Google Measure są orientacyjne, ale na tyle dokładne, że w przypadku wielu podstawowych zastosowań spokojnie może zastąpić telefon. Gdybym np. chciał sprawdzić, czy 70-calowy telewizor zmieści się między regałami, nie mierzyłbym wolnej przestrzeni co do milimetra, tylko właśnie orientacyjnie.
Zauważyłem też, że Measure z jakiegoś powodu o wiele lepiej radzi sobie z mierzeniem długości niż wysokości. Często ma problemy nawet z precyzyjnym określeniem pionu, przez co pomiar trzeba powtórzyć.
Measure na bieżąco szacuje też margines błędu
Obok wyniku pomiaru apka wyświetla informację na temat marginesu błędu, który jest cały czas kalkulowany. Zazwyczaj jest to 1-2 cm i większości przypadków program mieści się w deklarowanych granicach.
Google Measure do pobrania
Musicie wziąć poprawkę na to, że teoretycznie na dokładność wyników może mieć wpływ nie tylko aplikacja, ale i użyty telefon (choć Google dołożył zapewne wszelkich starań, by wyniki były zbliżone).
Measure - quick, everyday measurements
Aby skorzystać z programu, należy pobrać:
- ARCore na Androida (silnik rozszerzonej rzeczywistości);
- Google Measure na Androida.
Trzeba mieć też kompatybilny telefon oraz w przypadku niektórych modeli wgraną aktualizację do Androida 8.0. Listę blisko 40 wspieranych urządzeń znajdziecie tutaj.