ARCore, czyli mocna odpowiedź Google'a na ruch Apple'a

Google zapowiedział ARCore, czyli nową technologię rozszerzoną rzeczywistości, która jest wolna od największych wad Tango.

W drugiej połowie 2016 roku do sprzedaży trafił pierwszy smartfon wykorzystujący rozwijaną od lat platformę rozszerzonej rzeczywistości Tango. Dzięki systemowi trzech kamer i specjalnemu oprogramowaniu możliwe było tworzenie aplikacji nakładających wirtualne obiekty na obraz pochodzący z kamery.

Tango okazało się jednak niewypałem

Przez grubo ponad rok od debiutu platformy do sprzedaży trafiły dwa wspierające je telefony - Lenovo Phab 2 Pro oraz Asus ZenFone AR.

ZenFone AR to prawdopodobnie ostatni telefon z technologią Tango

Skąd niewielka popularność? Cóż, na Tango brakuje aplikacji, więc producentom nie opłaca się robić telefonów. Jako że brakuje telefonów, programistom nie opłaca się tworzyć aplikacji. Koło się zamyka.

Poza tym konieczność wykorzystania specjalnego hardware'u podnosi koszty produkcji i stawia wyzwania konstrukcyjne; system kamer zabiera cenne miejsce, dlatego Tango trafiło tylko do dużych telefonów.

Gwóźdź do trumny Tango wbił jednak Apple

Zapowiedziany w czerwcu system iOS 11 wnosi wsparcie dla technologii ARKit. To platforma rozszerzonej rzeczywistości, która jest kompatybilna z milionami już sprzedanych iPhone'ów i iPadów.

Deweloperzy od razu pokochali nowe możliwości systemu. iOS 11 jeszcze nie wyszedł z fazy beta, a świetne aplikacje AR wyrastają jak grzyby po deszczu.

Google odpowiada na ruch Apple'a. Oto ARCore

ARCore to zestaw narzędzi programistycznych, które pozwalają budować aplikacje rozszerzonej rzeczywistości na już istniejące telefony z Androidem w wersji przynajmniej 7.0 Nougat.

Zobacz również: Czy można ufać dyskom w chmurze (rozmowa z Mikko Hypponenem)

Rozwiązanie to obejmuje trzy technologie:

  • śledzenie ruchu - ARCore używa aparatu urządzenia mapowania otoczenia, dzięki czemu obiekty wirtualne mają być precyzyjnie umiejscowione;
  • rozumienie środowiska - ARCore ma wykrywać powierzchnie powierzchnie horyzontalne używając tych samych punktów charakterystycznych jak w wypadku śledzenia ruchu;
  • szacowanie oświetlenia - ARCore ma analizuje światło otoczenia w środowisku i pozwalać na oświetlenie wirtualnych obiektów w sposób odpowiadający ich otoczeniu.

Na razie na liście wspieranych urządzeń znajdują się:

Z jakiegoś powodu na razie pominięty został Galaxy S8+, który ma bardzo podobne wyposażenie do mniejszego S8.

Wspieranych telefonów będzie jednak dużo więcej

Na razie oprogramowanie jest dostępne w wersji poglądowej. Google współpracuje już jednak m.in. z Samsungiem, LG, Huaweiem oraz Asusem i chce, by po zakończeniu fazy testów aplikacje ARkit działały na 100 mln urządzeń z Androidem.

Cieszy mnie, że Google — świadomy problemu fragmentacji — nie zarezerwował nowej funkcji dla Androida 8.0 Oreo. Mam tylko nadzieję, że sprzętowa różnorodność w świecie Androida (telefony mają różne obiektywy, matryce itp.) nie wpłynie negatywnie na jakość aplikacji.

To kapitalny ruch Google'a!

Rozszerzona rzeczywistość to przyszłość. Na razie na telefonach, ale wiele wskazuje na to, że w przyszłości nawet i one zostaną zastąpione przez okulary/soczewki, które będą łączyć świat rzeczywisty z wirtualnym. Przy odpowiednio zaawansowanej technologii wszystkie inne urządzenia z ekranami staną się zbędne.

Obecnie rozpoczyna się ważny etap testowania, do czego AR może się przydać i budowania bazy aplikacji. Dlatego Apple po prostu zmiażdżył konkurencję tworząc ARkit.

Cieszę się, że Google zrozumiał, że Tango nie ma przyszłości i pracuje nad bardziej przyszłościowym rozwiązaniem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Samsung F480 poddany torturom Toshiba Sportio dla osób aktywnych I kolejne miasta w zasięgu... Samsung Galaxy S10 powoli dostaje aktualizację do Androida 10 Specjalne taryfy BlackBerry i usługi BlackBerry w Play nawet w ofercie na kartę Najwięcej klientów zdobył Plus Wybieramy telefon 2012 roku! Czekamy na Wasze propozycje Tydzień w krzywym zwierciadle: kartonowe okulary i (nie)najlepszy smartfon z Androidem LG G6 - wideoprezentacja LG Wine z obsługą 3G Sony Ericsson W705 w czarno-srebrnej szacie T-Mobile na kartę podwaja każde doładowanie!

Popularne w tym tygodniu:

iOS 14 z toną nowych funkcji. Widżety na pulpicie, App Clips i zmiana domyślnych aplikacji Cięcia kosztów ciąg dalszy. iPhone 12 ma nie mieć w zestawie nawet ładowarki Huawei Petal to nowa wyszukiwarka aplikacji. Tak, pozwala pobrać apki Google'a Halo, policja? Google wypuścił dinozaury na moje osiedle iPhone 12 Pro z ekranem 120 Hz niemal pewny. iOS 14 zdaje się to potwierdzać Udostępnianie plików na Androidzie nigdy nie było tak wygodne. Testujemy funkcję, na którą czekaliśmy 7 lat Samsung Galaxy Note 20 Ultra na zdjęciach prasowych. Wyciekły na stronie producenta Xiaomi szykuje ładowanie 100 W. Bateria pełna w nieco ponad kwadrans Apple Watch uratował lekarzowi życie. Pomógł wykryć poważną wadę serca Witamy w 2014 roku, Chromie na Androida. Przeglądarka wreszcie w wersji 64-bitowej OnePlus Nord może miło zaskoczyć ceną. Podsumowanie przecieków Orange wystartował z 5G w Polsce. W ofercie 7 smartfonów ze wsparciem nowej technologii