Smartfon jako noktowizor. Google Pixel 4 pozwala na nagrywanie w podczerwieni

Smartfon jako noktowizor. Google Pixel 4 pozwala na nagrywanie w podczerwieni

Smartfon jako noktowizor. Google Pixel 4 pozwala na nagrywanie w podczerwieni
Patryk Korzeniecki
31.12.2019 15:55, aktualizacja: 31.12.2019 16:55

Lubisz noktowizory? Ukryta funkcja Google Pixel 4 może Ci się spodobać.

Apple wprowadził Face ID w iPhonie X. Google nie chciał być gorszy, więc w Pixelu 4 zaimplementował analogiczny mechanizm. Składa się m.in. z diody podczerwieni oświetlającej twarz i sensora, który przechwytuje odbite światło. Okazuje się, że podczerwone światło może być wykorzystane w inny sposób.

Google Pixel 4 umożliwia nagrywanie w podczerwieni

Serwis 9to5Google donosi, że najnowsze telefony Google'a umożliwiają nagrywanie obrazu przy wykorzystaniu wymienionej diody podczerwonej. Funkcja nie jest jednak dostępna z poziomu fabrycznego oprogramowania.

Nagrywanie w IR wymaga pobrania aplikacji HedgeCam2 z Google Play. Po dwukrotnym tapnięciu w przycisk zmiany aparatu program pozwala na uruchomienie przedniej kamerki z jednoczesnym włączeniem oświetlenia podczerwonego.

Obraz
© 9to5google.com

Efekty nie są spektakularne - obraz jest zupełnie pozbawiony kolorów, miękki i mocno zaszumiony. Nie o to jednak w tym chodzi. Dioda podczerwona emituje światło w zakresie bliskiej podczerwieni, od 700 nm do około 1500 nm. Takie fale nie są widoczne dla ludzkiego oka, jednak wychwytują je mobilne sensory. Co nam to daje?

Obraz
© 9to5google.com

Możliwość nagrywania w całkowitej ciemności. Na podobnej zasadzie działają kamery monitoringu - właśnie dlatego wokół oka obiektywu można zauważyć sznur z diod. Często świecą słabym, czerwonym światłem. Przypomnę, że podobne diody może wykorzystać Apple do poprawy jakości zdjęć w iPhone'ach.

Fotek na Instagrama w ten sposób nie zrobimy. Chyba, że gustujecie w zdjęciach rodem z noktowizora.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)