Google: "Android 9 Pie trafi na więcej smartfonów w 2018 niż Oreo w 2017"

Google: "Android 9 Pie trafi na więcej smartfonów w 2018 niż Oreo w 2017"

Google: "Android 9 Pie trafi na więcej smartfonów w 2018 niż Oreo w 2017"
Miron Nurski
15.11.2018 16:30, aktualizacja: 15.11.2018 17:30

... trzymam za słowo.

"Spodziewamy się zobaczyć więcej urządzeń z Androidem 9 Pie przed końcem 2018 w porównaniu z liczbą urządzeń działających na Androidzie Oreo na koniec 2017"

Taka deklaracja pojawiła się na deweloperskim blogu Google'a. Skąd ten optymizm? Google wierzy, że zbawienny wpływ na fragmentację będzie miał projekt Treble.

Treble to rozwiązanie zaimplementowane pierwotnie w Androidzie 8.0 Oreo. Polega ono na odseparowaniu rdzenia systemu od dodatków producentów i operatorów, co ma znacznie przyspieszyć proces aktualizacyjny. Przynajmniej w teorii.

Na razie Android 9 Pie nie radzi sobie najlepiej

Porównałem tegoroczne i ubiegłoroczne statystyki Androida, by sprawdzić, jak szybko przebiegała adaptacja dwóch ostatnich wydań systemu. I tak:

  • Android 8.0 Oreo 80 dni po premierze kontrolował 0,3 proc. urządzeń;
  • Android 9 Pie 81 dni po premierze kontrolował mniej niż 0,1 proc. urządzeń.

Dokładny odsetek urządzeń z najnowszą wersją systemu nie jest znany, bo Google nie uwzględnia w swoich statystykach wydań, które nie przebiły bariery 0,1 proc. Wiadomo jednak, że - póki co - Pie rośnie ponad 3-krotnie wolniej niż Oreo. Efektów wprowadzenia Treble na razie nie widać.

Oczywiście mowa o statystykach w ujęciu procentowym, ale nie ma możliwości, żeby w ciągu roku smartfonów z Androidem przybyło na tyle dużo, by w ujęciu liczbowym Android 9 Pie kontrolował więcej urządzeń niż Oreo rok wcześniej.

Cóż, samo Treble nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów

Treble pozwala przyspieszyć proces aktualizacyjny przy założeniu, że:

  • za aktualizację odpowiada równie liczny zespół co wcześniej;
  • producent aktualizuje tylko Androida, bez własnej nakładki.

Rzeczywistość bywa jednak różna. Samsung przykładowo w ramach aktualizacji do Androida 9 Pie przygotowuje zupełnie nowy interfejs One UI, co także jest czasochłonne. Gigant zapowiedział, że pierwsze smartfony otrzymają gotowe oprogramowanie w styczniu 2019, co oznacza, że przed końcem roku żaden samsung się na finalną "dziewiątkę" nie załapie. A mówimy o największym producencie smartfonów z Androidem.

Nie można też wykluczyć, że Treble zmobilizowało niektórych producentów do pomniejszenia działów odpowiedzialnych za rozwój software'u. Przecież rozwiązanie to pozwala firmom pracować z niezmienioną szybkością, ale taniej.

Czy Google dotrzyma słowa, a Android 9 Pie do końca roku nadrobi zaległości względem ubiegłorocznego wydania? Czas pokaże, ale na razie wygląda to kiepsko.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)