Google wypuszcza Androida 4.1.2 - co nowego?

Android Jelly Bean | fot. theverge.com
Android Jelly Bean | fot. theverge.com
Michał Brzeziński

11.10.2012 08:30, aktual.: 11.10.2012 10:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Android Open Source Project został wzbogacony o nową wersję systemu - 4.1.2. Uszczęśliwieni zostali przede wszystkim właściciele Nexusa 7, który to wreszcie dostał tryb horyzontalny w widoku głównym.

Aktualizację zapowiedział Jean-Baptiste Queru w wątku na Google Groups. Jak sam pisze, to tylko niewielkie ulepszenia, zresztą adekwatne do skromnej zmiany numeru wersji.

Android 4.1.2 na razie jest dostępny dla Nexusa 7 i otrzymali go już pierwsi użytkownicy. Oczywiście nowa wersja wprowadzana jest stopniowo - mój tablet jeszcze się jej nie doczekał. Jest to aktualizacja OTA, ale jeśli ktoś nie lubi czekać, może ją łatwo zainstalować na własną rękę (do ściągnięcia tutaj), rootowanie urządzenia nie jest wymagane.

Świeże oprogramowanie wprowadza przydatne dodatki, przede wszystkim tryb horyzontalny w widoku pulpitów i siatki aplikacji. Jak pisałem w recenzji Nexusa 7, jego brak był odczuwalny. Nie byłem odosobnionym przypadkiem i Google postanowił przystać na prośby użytkowników.

Tryb horyzontalny w Nexusie 7 | fot. androidpolice.com
Tryb horyzontalny w Nexusie 7 | fot. androidpolice.com

Ciągle nie jest to typowy interfejs tabletowy - przyciski są dolnym pasku, a belka powiadomień trzyma się górnej krawędzi. Chyba wolę standardowe połączenie obydwu pasków.

Ale to nie wszystko - kolejnym usprawnieniem jest korzystanie z rozszerzonych powiadomień. Do tej pory można było je rozwijać dwoma palcami, co było trochę niepraktyczne i niezbyt intuicyjne. Teraz sprawę ułatwiono i wystarczy przeciągnąć palcem w dół. Z drugiej strony niepotrzebnie skomplikowano zwijanie powiadomienia. Widocznie nie można mieć wszystkiego...

New feature in Android 4.1.2: One-finger expandable/collapsible notifications

Naturalnie Nexus 7 nie będzie jedynym urządzeniem z nowym Androidem. Już niedługo możemy się spodziewać aktualizacji dla Galaxy Nexusa, Nexusa S oraz Motoroli Xoom.

Korzyści dla użytkowników telefonów będą o wiele mniejsze. Standardowo 4.1.2 wprowadza setki drobnych poprawek, ale zmian widocznych dla przeciętnego użytkownika jest jak na lekarstwo.

Redakcja Android Police, bazując na najnowszym Cyanogenmodzie, szukała różnic w systemie i aplikacjach. Znaleziono tylko minimalne zmiany w interfejsie - niezauważalne, jeśli nie ma się bezpośredniego porównania, np. w ustawieniach lub nawet podświetlaniu przycisków software'owych.

kosmetyczne zmiany w Androidzie 4.1.2 | fot. androidpolice.com
kosmetyczne zmiany w Androidzie 4.1.2 | fot. androidpolice.com

W skrócie: tryb horyzontalny w Nexusie 7 oraz nowy sposób rozwijania powiadomień. Dla właścicieli tabletu Google'a aktualizacja wnosi naprawdę dużo. W przypadku pozostałych urządzeń zmiany są głównie kosmetyczne. Miejmy nadzieję, że Google zachował najlepsze funkcje na premierę Androida 4.2.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)