HongMeng OS: nie, szef Huaweia nie powiedział tego, co przypisują mu media

HongMeng OS może trafić m.in. na pokład inteligentnych samochodów
HongMeng OS może trafić m.in. na pokład inteligentnych samochodów
Miron Nurski

08.07.2019 10:15, aktual.: 08.07.2019 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ren Zhengfei, szef Huaweia, udzielił wywiadu francuskiemu magazynowi "Le Point". Pojedyncze cytaty z jego wypowiedzi zyskały jednak szerszy rozgłos za sprawą chińskiego serwisu Sina Technology. Podczas ich wędrówki po sieci doszło do solidnej nadinterpretacji.

Podczas rozmowy poruszono temat systemu HongMeng OS, nad którym - jak wiadomo - pracuje Huawei. Ren Zhengfei miał pochwalić bardzo wysoką szybkością przetwarzania danych, dzięki której "będzie doskonale przystosowany do Internetu rzeczy i autonomicznych samochodów".

Szef Huaweia - w nawiązaniu do wcześniejszych nieoficjalnych przecieków - został także zapytany o to, czy HongMeng OS będzie szybszy od Androida, iOS-u i macOS-u. "Bardzo prawdopodobne" - miał odpowiedzieć.

Oto jak "bardzo prawdopodobne" zostało zinterpretowane przez branżowe media

Poniżej kilka cytatów i nagłówków z wybranych serwisów technologicznych:

  • \Huawei śmieje się z Google. System HongMeng jest szybszy od Androida\ - GeekWeek.pl;
  • \Huawei nie może nachwalić się HongMeng OS – Android i MacOS daleko w tyle\ - Android.com.pl;
  • \HongMeng OS jest szybszy od Androida\ - WhatNext.pl;
  • \Huawei: Hongmeng OS działa szybciej niż Android\ - Telix.pl.

W czym problem? Ano w tym, że w mojej ocenie "bardzo prawdopodobne" ciężko odebrać jako przechwałki i jasną deklarację wyższości nowego systemu nad Androidem. To tylko ostrożna odpowiedź na zadane pytanie. A już na pewno w całym wywiadzie nie widzę "śmiania się z Google'a".

Ba, jest wręcz przeciwnie. W dalszej części rozmowy Ren Zhengfei pokornie zauważa bowiem, że Huaweiowi - w przeciwieństwie do Google'a i Apple'a - brakuje bazy aplikacji. Firma dopiero pracuje nad tym, by przyciągnąć deweloperów do nowej platformy.

Na dobrą sprawę wciąż nie wiadomo, czy HongMeng OS zagości na smartfonach

"System operacyjny, który tworzymy, jest kompatybilny z płytkami drukowanymi, przełącznikami sieciowymi, routerami, smartfonami i centrami danych" - wyznał CEO Huaweia. Znamienne jest to, że smartfony zostały wymienione jako czwarte z kolejności i to tylko w kontekście teoretycznej kompatybilności.

Ren Zhengfei, dyrektor generalny Huaweia
Ren Zhengfei, dyrektor generalny Huaweia

Warto w tym miejscu przypomnieć, że powoli wkraczamy w erę 5G. A idea 5G polega na połączeniu do internetu urządzeń liczonych w dziesiątkach miliardów. Telefony będą stanowiły tylko ich niewielki odsetek. Przed kilkoma dniami rozmawiałem zresztą z szefem Samsunga, który także przekonywał, że "zamiast o smartfonach musimy myśleć o smart-urządzeniach".

Dlatego nie dziwi, że Ren Zhengfei na temat platformy Huaweia wypowiada się przede wszystkim w kontekście Internetu rzeczy. Dodajmy do tego, że na specjalnej stronie z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania możemy przeczytać:

[h4]Czy to oznacza, że ​​Huawei przyspieszy rozwój i wdrożenie własnego systemu operacyjnego?[/h4]

Android jest platformą "open source" i Huawei znacząco przyczynił się do jej rozwoju i popularyzacji na całym świecie. Huawei będzie nadal traktować priorytetowo rozwój i wykorzystanie ekosystemu Android.

Nie jest więc powiedziane, że HongMeng OS zastąpi Androida na smartfonach. Zwłaszcza teraz, gdy Huawei dogaduje się z amerykańskim rządem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)