HP dołączy do androidowego wyścigu?

Tablet HP | fot. theverge.com
Tablet HP | fot. theverge.com
Michał Brzeziński

16.02.2013 09:00, aktual.: 16.02.2013 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W świecie Androida konkurencja jest ogromna i nowy producent musi się sporo napocić, aby w ogóle o nim usłyszano. Mówi się, że Hewlett-Packard chce podjąć wyzwanie i już niedługo zobaczymy jego pierwszy tablet, a może nawet smartfona z Androidem.

Amerykański producent miał ostatnio spore problemy. Przejęcie firmy Palm oraz inwestowanie w rozwój webOS okazało się niewypałem - 1 lipca HP zaprezentowało swój tablet (TouchPad) ze wspomnianym systemem, ale nie zyskał on poparcia konsumentów. A przynajmniej przez pierwsze 49 dni obecności na rynku, po których producent ogłosił, że świat mobilnych urządzeń jednak nie jest dla niego. Wtedy TouchPad został znacznie przeceniony i - ironicznie - w ciągu kilku dni stał się hitem sprzedażowym. Oczywiście to nie uchroniło HP przed kryzysem, który przejawił się zmianą CEO oraz planem zwolnienia 29 000 pracowników.

Nieoficjalne źródła wskazują, że ratunkiem ma być Android. Jest to o tyle zaskakujące, że jeszcze niedawno (bo w 2011 roku) HP nie chciało dotykać systemu Google'a przez duża konkurencję i mocne zaniżanie cen. Od tego czasu chyba sporo się zmieniło.

Plotki mówią bowiem o planach produkcji androidowego tabletu HP. Jak wiemy, rynek tabletów potrafi być bardzo nieprzyjazny ze względu na Nexusa 7, serię Galaxy, a w USA także urządzenia Amazona. Hewlett-Packard ma przed sobą trudne wyzwanie. Sprzęt ma mieć jednak kilka zalet, a hedną z nich będzie zapewne Tegra 4. Następca TouchPada ma być jednym z pierwszych produktów wyposażonych w ten układ, ale wciąż nie wiadomo kiedy się pojawi.

W planach jest także smartfon, chociaż w tym przypadku brakuje jakichkolwiek informacji. Jednocześnie to mniejsza niespodzianka, biorąc pod uwagę, że Meg Whitman, CEO HP, we wrześniu poprzedniego roku ogłosiła tego typu plany:

Pracujemy nad tym. W końcu chcielibyśmy zapewnić cała gamę urządzeń - od desktopów, laptopów, poprzez tablety, aż po smartfony. (...) Moim zdaniem ostatecznie musimy zaoferować smartfona, ponieważ w wielu krajach na świecie to jest pierwszy sprzęt komputerowy. Będą takie kraje, gdzie ludzie mogą nigdy nie posiadać tabletu lub komputera, będą robić wszystko na smartfonie, jesteśmy firmą komputerową i musimy wykorzystać tego typu urządzenia.

Nawet jeśli smartfon amerykańskiego producenta jest w drodze, to nie zobaczymy go szybko, ponieważ miesiąc później Meg Whitman dodała:

Nie mamy w planie wypuszczenia smartfona w 2013 r.

HP z pewnością brakuje doświadczenia w świecie Androida. Ale też nie jest tak źle jak mogłoby się wydawać - przynajmniej nieoficjalnie.

Gdy rozpoczęły się wyprzedaże TouchPada, do kilku klientów trafiło urządzenie z zainstalowanym... Androidem. Hewlett-Packard sprawdzał różne opcje, w tym tablet z systemem Google'a, a z powstałego zamieszania, kilka testowych egzemplarzy trafiło do konsumentów.

Kolejną ciekawostką był smartfon oznaczony jako Bender. Jego wyniki  w GLBenchmark pojawiły się pół roku temu. Mogliśmy z nich odczytać, że Bender wyposażony był w ekran z rozdzielczością 1366 x 720, Androida 4.0.4 oraz dwurdzeniowego Snapdragona S4 o taktowaniu 1,5 GHz.

Mimo wszystko, szanse HP są marne. Rynek Androida to nieprzyjemny teren, zwłaszcza w obliczu dominacji Samsunga czy też zapowiadanych produktów Motoroli. Tablet może być odrobinę łatwiejszym początkiem, ale z drugiej strony tutaj bardzo ważnym czynnikiem jest cena. Oby HP miało asa w rękawie, którym zaskarbi sobie serca konsumentów i zatrze wspomnienia po nieudanym romansie z webOS.

Źródło: SlashgearAndroidPoliceWikipediatheVerge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)