Katalog smartfonówHTC First
HTC First
HTC First
  • System operacyjny: Android 4.1
  • Wbudowana pamieć: 16 GB
  • Pamięć RAM: 1 GB
  • Wyświetlacz: 4.3″, 720 x 1280
  • Rozdzielczość aparatu: 5 Mpix
Ocena użytkowników
4.518 ocen
Twoja ocena

HTC First miał swój długo wyczekiwany debiut w 2013 roku. Przewidywano, że okaże się głośnym sukcesem wiodącego tajwańskiego producenta urządzeń mobilnych i Facebook Inc., czyli dwóch wielkich korporacji, których wysiłki po raz pierwszy w historii zostały połączone. Niestety, ten model HTC – telefonu przeznaczonego do surfowania po mediach społecznościowych – pogrzebał marzenia o wyrównaniu z sił Tajwańczyków z ich największym rywalem – Samsungiem.

HTC First – premiera

Smartfon HTC First został zaprezentowany 4 kwietnia 2013 roku na konferencji Facebooka w Menlo Park w Kalifornii, a jego sprzedaż rozpoczęła się od 12 kwietnia. Nie wyszła jednak poza Stany Zjednoczone, zaś produkcję HTC First – w wyniku niewielkiego zainteresowania modelem – wstrzymano po miesiącu. Podczas kalifornijskiej konferencji swoją premierę miał również interfejs Facebook Home – intuicyjne narzędzie ułatwiające dostęp do informacji, kontakt ze znajomymi i publikowanie postów w serwisie społecznościowym Marka Zuckerberga. Wydarzenie było pretekstem do wypromowania HTC First jako smartfona przystosowanego do korzystania z Facebook Home.

HTC First – specyfikacja

HTC First został wyposażony w system operacyjny Android 4.1 Jelly Bean – jedyny, na którym działała niedostępna już aplikacja Facebook Home. W smartfonie tym producent wykorzystał jedynie dwurdzeniowy procesor Snapdragon S4 Plus 8930AA z taktowaniem na poziomie 1,4 GHz. HTC First nawet w momencie premiery, która odbyła się już kilka lat temu, nie spełniał oczekiwań użytkowników w zakresie grafiki ani pamięci operacyjnej. Miał układ Ardeno 305 oraz zaledwie 1 GB RAM-u. Za dodatkowy minus trudno tutaj nie uznać braku możliwości rozszerzenia pamięci wewnętrznej (16 GB) za pomocą kart microSD. Wszystkie te słabości specyfikacji przyczyniły się do negatywnego obioru HTC First.

HTC First – funkcje dodatkowe

W HTC First zdecydowania większość funkcji dodatkowych pojawiła się w związku z wprowadzeniem Facebook Home. Na ekranie tego smartfona nie wyświetlały się ani ikony aplikacji, ani widgety, ale widok Facebooka w trybie pełnoekranowym. Zdjęcia prezentowane były w maksymalnym formacie, a na nich widniała treść wpisu użytkownika. Każdy post można było polubić lub skomentować już z poziomu ekranu, który widoczny był po odblokowaniu telefonu. Facebook Home miał wiele wspólnego ze swoim następcą – Messengerem. W 2013 roku prawdziwym novum okazała się możliwość odbierania wiadomości facebookowych i odpowiadania na nie bez przełączania się między aplikacjami.

Jeśli chodzi o inne dodatkowe funkcje HTC First, interesująco wyglądała kwestia łączności bezprzewodowej, gdyż poza standardowymi modułami, takimi jak WiFi czy Bluetooth, HTC First obsługiwał też mniej popularne standardy, do których należą GLONASS oraz NFC.

HTC First – cena

Cena HTC First w dniu premiery wynosiła 99,99$, czyli – w przeliczeniu na polską walutę według obecnego kursu – około 377 złotych. Bardzo szybko jednak zaczęła spadać, a smartfon w końcowym etapie sprzedaży, tuż przed wycofaniem z rynku, był wart zaledwie 0,99$.

Dane techniczne
ProducentHTC
SegmentSmartfon ze średniej półki
System operacyjnyAndroid 4.1
Data premiery2013
Przekątna ekranu4.3″
Rozdzielczość ekranu720 x 1280
Model procesoraQualcomm Snapdragon 400
Maksymalna pamięć operacyjna1 GB RAM
Maksymalna pamięć wewnętrzna16 GB
Rozdzielczość matrycy5 Mpix
Pojemność akumulatora2000 mAh
HTC First - opinie (0)
Smartfony podobne do HTC First
Artykuły o HTC First