Internet 1 Gb/s w smartfonie? W przypadku ZTE Gigabit Phone to możliwe. Przynajmniej w teorii

Internet 1 Gb/s w smartfonie? W przypadku ZTE Gigabit Phone to możliwe. Przynajmniej w teorii

ZTE Gigabit Phone
ZTE Gigabit Phone
Źródło zdjęć: © @MIRON NURSKI
Bolesław Breczko
27.02.2017 15:16, aktualizacja: 27.02.2017 20:11

Mobilny, szybki internet to przyszłość telefonów komórkowych. Już teraz smartfony częściej wykorzystywane są do internetu niż do wysyłania SMS-ów czy rozmów telefonicznych. Nie dziwi zatem fakt, że producenci pokazują pierwsze urządzenia zdolne pobierać dane z prędkością 1 Gb/s. Jednym z nich jest ZTE Gigabit Phone.

Nowy Snapdragon zapewni powalający transfer danych

Firma ZTE przedstawiła swój koncepcyjny smartfon podczas targów WMC 2017 w Barcelonie. Gigabit Phone to urządzenie, które ma dać nam przedsmak tego, czym będą sieci 5G - obsługuje transfer danych na poziomie aż 1 Gb/s, czyli 10-krotnie wyższym niż pierwsze wersje standardu LTE.

Osiągnięcie tego wyniku możliwe było dzięki zastosowaniu układu Snapdragon 835, który wyposażony jest w modem Snapdragon X16 LTE. Konieczne było również wykorzystanie technologii Carrier Aggregation (CA), która umożliwia jednoczesne używanie kilku pasm, system anten 4x4 MIMO (Multiple Input Multiple Output) oraz modulację 256-QAM.

ZTE Gigabit Phone
ZTE Gigabit Phone© @Miron Nurski

Czy zatem, że już jutro możliwe będzie streamowanie seriali w jakości 4K korzystając z łączności komórkowej? Niestety nie. Minie jeszcze trochę czasu zanim powstanie infrastruktura, która będzie w stanie zapewnić taką prędkość.

Wystarczy pomyśleć, że Polsce dopiero od niedawna można korzystać ze standardu LTE, a jeszcze teraz nie wszędzie i zawsze łączność ta jest dostępna...

ZTE Gigabit Phone
ZTE Gigabit Phone© @Miron Nurski

ZTE prezentuje na razie opracowaną przez siebie rozwiązanie Pre5G Giga+, Udało się ją wdrożyć we współpracy z operatorem Telkomsel Indonesia, ale tylko jako technologię pokazową. To samo dotyczy prototypu smartfona ze Snapdragonem, który pokazywany jest w Barcelonie - nie będzie dostępnych w sprzedaży.

Sam układ to nie wszystko

Może wydawać się, że przy odpowiedniej infrastrukturze kluczem do osiągnięcia wysokich prędkości przesyłu danych są nowe układy mobilne. Nie jest to jednak prawdą. Nie każdy sprzęt ze Snapdragonem 835 zapewni taki transfer danych. Równie ważny jest odpowiedni system anten - wspomniane 4x4 MIMO.

Sony może więc zapowiadać, że Xperia XZ Premium ma modem umożliwiający pobieranie danych na poziomie 1 Gb/s, ale czy firma rzeczywiście zadbała o odpowiednie anteny? O tym Japończycy nie mówią, w przeciwieństwie np. do Huaweia, który wczoraj chwalił się systemem 4x4 MIMO w model P10 Plus.

Producenci telefonów mają nadzieje, że za ich urządzeniami i oczekiwaniami użytkowników pójdzie rozwój sieci. My możemy na razie tylko czekać i też mieć nadzieję, że rozwój sieci dotrze również do Polski.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)